سریال قطع درختان در ورامین/مصوبه کمیسیون اشجار وجود داشته یا خیر؟

سریال قطع درختان در ورامین/مصوبه کمیسیون اشجار وجود داشته یا خیر؟
قطع درختان در ورامین سریالی تکراری است، که در ماه‌های اخیر بیش از پیش با آن مواجه بودیم و عدم پاسخگویی مسئولان به افکار عمومی در این خصوص سبب گلایه‌مندی مردم شده است.
دوشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۸
ساعت ۱۵:۰۵
کد مطلب: ۲۰۹۳۰
Share
اسکان نيوز: قطع درختان در حاشیه مسجد جامع ورامین، موضوعی است، که در تاریخ ۱۵ اردیبهشت سال جاری به آن پرداخته شده بود و فرماندار ورامین هم در واکنش به قطع این درختان گفته بود: قطع ۱۲ عدد از درختان در حوالی مسجد جامع صورت گرفته که بررسی بنده نشان می‌دهد، این قطع درختان مصوبه کمیته قطع اشجار شهرستان را داشته و ۷ درخت از ۱۲ درخت مذکور در یکی از فضاهای سبز شهرداری ورامین مجدداً کاشته شده است.

اما حالا این بار و پس از گذشت کمتر از ۲ ماه، باز هم گزارشاتی از قطع بیش از ۱۰ درخت در حوالی مسجد جامع ورامین و این بار به بهانه ساخت سالن ورزشی انجام شده است و این امر گلایه‌مندی متعددی از سوی شهروندان، فعالان محیط زیست و حتی برخی از مسئولان در پی داشته است.

قطع درختان مصوبه داشته یا خیر؟

فرماندار ورامین می‌گوید: برای قطع درختان باید مصوبه کمیسیون اشجار وجود داشته باشد.

مصوبه‌ای که به گفته علی خانی، عضو شورای شهر ورامین تا روز گذشته نیز وجود نداشته و درختان بدون مجوز قطع شده‌اند.

اما این‌که چرا شهرداری ورامین بدون دریافت مجوزی که مورد تاکید نماینده عالی دولت در این شهرستان است، اقدام به قطع درختان کرده است، سئوالی است، که برای پاسخ به آن با شهردار ورامین تماس گرفته شد، اما حسین دهقان به تماس‌های مکرر خبرنگار ما پاسخ نداد.

یک عضو شورای اسلامی شهر ورامین نیز از قطع درختان در این شهر ابراز نارضایتی کرد و گفت: شورای شهر مصوبه‌ای در این خصوص نداشته است، اما باید دید، آیا مجوز کمیسیون اشجار اخذ شده یا خیر.

فتح‌الله فرجی گفت: یک نماینده از دادگستری در کمیسیون اشجار حضور دارد و حتما باید ابعاد حقوقی قطع درختان در این کمیسیون بررسی شود و قطع حتی یک درخت در شهر بدون مجوز این کمیسیون و بررسی دلایل فنی و کارشناسی امکان‌پذیر نیست.

درختان قطع شده کهنسال نبوده‌اند

یکی از مسئولان مرتبط با این موضوع در ورامین که نخواست نامش فاش شود، در این خصوص گفت: اجرا پروژه فرهنگی- ورزشی در حوالی پارک جوان مصوبه شورای شهر را دارد و این پروژه منفعتی که برای مردم دارد، بیش از ضرر آن است.وی ادامه داد: تعداد درختانی که قطع شده را به طور دقیق نمی دانم، اما سن درختان ۷۰ سال نبوده است و نمی‌توان آن‌ها را درخت کهنسال دانست.

این مسئول ادامه داد: این‌که بگوییم، قطع درختان مجوز کمیسیون اشجار را نداشته است، سخن صحیحی نیست، چرا که بدون مجوز این کمیسیون حتی یک درخت نیز قطع نمی‌شود.

وی گفت: طبق قانون به جای درختان قطع شده درخت در شهر ورامین غرص می‌شود و تا این اتفاق نیفتاد، مجوز قطع صادر نخواهد شد.

پروژه‌های شهرداری در زمین‌های بایر اجرا شود

حال آن‌که چه تعداد درخت در ورامین قطع شده و سن درختان به چه میزان بوده است و آیا این قطع درختان مجوز داشته و یا بدون مجوز بوده است، سئوال‌هایی است، که نمی‌توان از پاسخ‌های ضدونقیض مسئولان به آن دست یافت، اما آن‌چه که مسلم است، افکار عمومی از قطع این درختان راضی نیست و یکی از شهروندان گلایه‌مند، اظهار کرد: زمین‌های بایر و بدون آب و علف زیادی در ورامین وجود دارد، که شهرداری می‌تواند، برای اجرای پروژه‌های عمرانی خود آن‌ها را انتخاب کند.

محمود علوی اضافه کرد: این‌که بگوییم، برای مردم و به نفع مردم درختان را قطع کرده ایم، توجیه خوبی نیست، مردم همان قدر که به سالن ورزشی نیاز دارند، به فضای سبز و درختان بلند قامت نیز نیازمندند و بهتر است، شهرداری ضمن تملک زمین‌های بایر از قطع درختان بپرهیزد.

حال باید منتظر ماند و دید، قطع درختان در ورامین علی رغم میل مردم تا چه زمانی رخ خواهد داد و آیا مجددا خبرهایی با عناوین قطع درختان در این شهر خواهیم داشت و یا خیر.
 
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.