فاجعه در کمین تل آجری/ بازگشت بی قانونی بیخ گوش تخت جمشید

فاجعه در کمین تل آجری/ بازگشت بی قانونی بیخ گوش تخت جمشید
ساخت‌وسازهای انجام شده در تل آجری مغایر قوانین میراث فرهنگی است.
شنبه ۸ تير ۱۳۹۸
ساعت ۰۹:۵۸
کد مطلب: ۲۰۸۵۹
Share
اسکان نيوز: برخورد با تل آجری یکی از محوطه‌های تاریخی تخت جمشید از دو سال پیش جنجال برانگیز شد. بسیاری از کارشناسان و فعالان میراث فرهنگی هشدار دادند که ساخت و ساز در اطراف این محوطه حتی اگر موزه سر پوشیده باشد، غیرقانونی است. به دنبال این واکنش‌ها اقدامات مسئولان میراث فرهنگی در تل آجری متوقف شد. حالا بعد از دو سال زمزمه‌های شروع کار پس از پایان جنجال‌ها به گوش می‌رسد.

علی‌ هژبری، دانشجو دکترا باستان‌شناسی دانشگاه تهران می‌گوید: ساخت‌وسازهای انجام شده در تل آجری مغایر قوانین میراث فرهنگی است.

با اتصال بنا موسوم به تل آجری به شبکه اتصال برق، باید دید که این ساخت‌وسازهای غیرقانونی از طرف پایگاه میراث جهانی پارسه- پاسارگاد متوقف خواهد شد؟

هژبری می‌گوید: در زمان مدیریت محمدحسن طالبیان در این پایگاه ستون‌هایی جهت نصب در منطقه باستانی پاسارگاد خریداری شد که خوشبختانه با مخالفت‌های کارشناسان این حوزه از نصب ستون‌ها در این منطقه باستانی جلوگیری شد. با گذشت زمان و همچنین پرسش یکی از نهادها مبنی بر دلیل استفاده نکردن این ستون‌ها و از طرف دیگر کمک ۲۵۰۰۰۰ یورویی یک خیر ایتالیایی به پایگاه پارسه- پاسارگاد باعث شد تا بعد از چندین فصل انجام کاوش‌های باستان‌شناسی بار دیگر تصمیمات غیر کارشناسانه در جهت نصب ستون‌های فلزی بر روی این محوطه باستانی مهم گرفته شود.

این باستانشناس تاکید می‌کند: طبق ضوابط میراث فرهنگی و همچنین تاکید منشور آتن ۱۹۳۹، سیما ظاهری بناهای جدید التاسیس در همسایگی یادمان‌های تاریخی و هنری باید بر اساس اقلیم معماری و اصالت یادمان‌های تاریخی مذکور باشد. بر اساس این منشور نصب اشکال تبلیغاتی، دکل‌های مخابراتی و…  در حریم این یادمان‌ها ممنوع است.

به گفته او، در ضوابط عرصه و حریم تخت جمشید که در سال ۱۳۸۹ تدوین شده است، دخل و تصرف در داخل محدوده این محوطه باستانی به جز فعالیت‌های باستان‌شناسی، ساماندهی، مرمت و حافظت ممنوع بوده و همچنین قید شده است که در ضوابط حریم درجه یک سایت باستانی که دارای ارزش تاریخی و واجد آثار فراوان زیر سطحی است احداث هرگونه ساختمان، تاسیسات، نصب دکل، درختکاری، دیوارکشی، حصارکشی، پی کنی،  کند و کاو و… ممنوع است.

هژبری اما هنوز  امیدوار است، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که خود متولی حفاظت از آثار تاریخی کشور است ضوابط مصوب خود را رعایت کند و از ساختن یک اثر دائمی برای حفاظت تل آجری صرف نظر کند.

 
مرجع: صدای میراث

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.