خانه تاریخی فلسفی یزد در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد

خانه تاریخی فلسفی یزد در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد
سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی یزد گفت: خانه فلسفی (جلیلی) واقع در محله قدیمی دارالشفا یزد در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
سه شنبه ۴ تير ۱۳۹۸
ساعت ۱۳:۲۷
کد مطلب: ۲۰۷۸۹
Share
اسکان نيوز: علی‌اصغر صمدیانی، سرپرست معاونت میراث فرهنگی یزد با اعلام این خبر گفت: با توجه به مصالح بکار رفته، نوع پوشش سقف‌ها، تزئینات گچ‌بری‌ها در نماها و همچنین همجواری بنا با خانه قاجاری عرب مازار، تاریخچه و قدمت این خانه به دوره قاجار برمی گردد که رواق جبهه شرقی حیاط در دوره پهلوی الحاق شده است.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان یزد در خصوص ویژگی‌های شاخص این بنا عنوان کرد: بادگیر بزرگ و زیبا بنا، تزئینات گچ‌بری در نما دیوار حیاط از جمله تصویر ستاره داوود، نزدیکی بنا به مسجد ثبتی روضه محمدیه (حظیره) و وجود سه عدد کلاه فرنگی بر روی بام آن از ویژگی‌های مهم این خانه است.

این مقام مسئول با اشاره به این‌که مساحت این بنا بیش از 1000 مترمربع است، تصریح کرد: خانه فلسفی (جلیلی) دارای چهار در ورودی است و در دوطبقه زیرزمین و همکف ساخته شده که در هر دو طبقه اطراف حیاط اتاق‌هایی با طاق ضربی قرار گرفته است.

با توجه به ثبت این اثر ارزشمند در فهرست آثار ملی، این خانه تحت حفاظت و نظارت سازمان میراث فرهنگی کشور و اداره کل میراث ‌فرهنگی استان قرار می‌گیرد و هرگونه دخل‌وتصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود جرم محسوب می‌شود.

به گزارش  روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، این خانه اخیرا با شماره 32517 در فهرست آثار ملی کشور جا گرفته است.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.