شعله های عبرت آموز آتش بازار تبریز، زنگ خطری برای بازار قم

شعله های عبرت آموز آتش بازار تبریز، زنگ خطری برای بازار قم
عادت کرده‌ایم به حوادث، یک بار آتش‌سوزی، بار دیگر سیل و قبل‌تر زلزله. اما به عبرت نگرفتن هم عادت کرده‌ایم. عبرت نگرفتیم که باید پیش از وقوع حادثه به فکر چاره بود. به حریم رودخانه تجاوز می‌کنیم غافل از سیل، خانه می‌سازیم غافل از زلزله و بازار ناایمن داریم غافل از آتش‌سوزی. آیا شعله‌های عبرت آموز آتش بازار تبریز، بازار قم را بیدار می‌کند؟
دوشنبه ۳ تير ۱۳۹۸
ساعت ۱۰:۳۰
کد مطلب: ۲۰۷۴۳
Share
اسکان نيوز: عبرتست آن قصه‌ای جان مر ترا…؟!، یک اتصالی برای شعله ور کردن بازار تبریز کافی بود. جرقه‌ای که نیمه اردیبهشت ماه، آتشی هولناک را به جان بزرگ‌ترین بازار ثبت شده مسقف جهان در فهرست آثار یونسکو انداخت و پس از جولانی چند ساعته به بیش از ۱۲۰ واحد صنفی خسارت‌های سنگینی وارد کرد. حادثه‌ای که می‌توانست در هر بازار دیگری در سراسر کشور از جمله بازار کهنه قم باشد. حادثه‌ای که می‌تواند عبرتی باشد تا به وضعیت ایمنی بازار ناایمن قم سرور سامان داد.

بازار قدیم قم که قدمت آن به دوره صفویه و قاجاریه باز می‌گردد، در اواخر سال ۱۳۷۶ به ثبت ملی میراث فرهنگی رسید و از سال ۱۳۸۰ تاکنون، پنج دوره مرمت در آن اجرایی شده است. ایجاد طاق‌های فرو ریخته، سبک سازی، حذف الحاق‌ها، استحکام بخشی، سفید کاری، آجر فرش بخشی از این مرمت‌ها بوده است. اما کابل‌های در هم تنیده که ردی از خود در تمام در و دیوار بازار به جای گذاشته‌اند نشان می‌دهد که وضعیت ایمنی این بازار چندان مناسب نیست.

معاون میراث فرهنگی قم از در کمین خطر بودن وقوع آتش‌سوزی برای بازار قم خبر می‌دهد و مدیر عامل آتش‌نشانی قم وضعیت ایمنی بازار کهنه این شهر را بسیار نگران کننده می‌داند.

همچنین تیمچه بزرگ بازار قم به عنوان بزرگترین سقف ضربی ایران، شاهکار معماری دوران قاجار و یکی از بی‌نظیرترین آثار معماری کشور که از نظر وسعت، هنر معماری و تزئینات، از جمله بناهای منحصربه‌فرد به شمار می‌رود و بخش از بازار کهنه را شامل می‌شود که خطر آتش‌سوزی به دلیل ایمنی پایین آن را تهدید می‌کند.

نخستین طرح ایمنی بازار کشور توسط آتش نشانی قم تدوین و پس از تصویب توسط سازمان شهرداری‌های کشور، برای اجرا به شهرداری‌های سراسر کشور ابلاغ می‌شود. اما این طرح در قم به عنوان شهر ابداع کننده این طرح به دلیل عدم استقبال اصناف و هیأت امنای بازارهای قم تا کنون اجرایی نشده است.ایمن‌سازی بازارهای قم نیازمند همکاری اصناف است

مدیرکل مدیریت بحران استانداری قم  با اشاره به آتش‌سوزی بازار تبریز و ضرورت توجه به ایمن‌سازی بازارهای قم، گفت: ایمن‌سازی بازارهای قم نیازمند همکاری اصناف است که با وجود جلسات متعدد تاکنون همکاری مناسبی در این زمینه نداشته‌اند.

محسن اوروجی افزود: در راستا ایمنی‌سازی پاساژها، مجتمع‌های تجاری و بازار قدیمی قم، جلسات متعددی با حضور اصناف قم در کارگروه آتش نشانی قم برگزار شده است و در این راستای دستورالعملی در استان تدوین و به عنوان الگویی در کشور مطرح شد ولی تا کنون همکاری خوبی برای اجرای این دستوالعمل توسط واحدهای صنفی قم انجام نشده است.

وی با بیان این‌که باید مدیران مجتمع‌های تجاری استان نسبت به ارتقا ایمنی این اماکن اقدام عملی کنند، ادامه داد: با وجود پیگیری‌های سازمان آتش نشانس قم برای نصب شیرهای اطفا حریق دراین مکان‌ها به دلیل این‌که اهمیت این موضوع در زمان بروز حادثه توسط واحدهای صنفی درک نشده این پیگیری‌ها به نتیجه دلخواه نرسیده است.

احتمال تکرار آتش‌سوزی بازار تبریز در سایر بازارهای کشور از جمله قم وجود دارد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری قم ادامه داد: هیات امنا مجتمع‌های تجاری باید علاوه بر هزینه‌های جاری، برای ارتقا امنیت در این اماکن نیز هزینه کنند تا وضعیت ایمنی این مجتمع‌های تجاری به سطح استاندارد ارتقا یابد و این موضوع باید با همکاری خود واحدهای صنفی مستقر در پاساژها رقم بخورد.

اوروجی با اشاره به احتمال تکرار آتش‌سوزی بازار تبریز در سایر مجتمع‌های تجاری در کشور، گفت: آتش سوزی در بازار قدیم تبریز که در آن خسارت‌های سنگینی به واحدهای صنفی مستقر در آن وارد کرد، تچربه سختی است که باید از آن برای ارتقا بازارها و مجتمع‌های تجاری به ویژه بازارهای قدیم استفاده کرد.

وی ادامه داد: آمادگی کامل برای انجام دوره‌های آموزشی و همچنین ارتقای ایمنی مجتمع‌های تجاری در حوزه سیاست گذاری با استفاده از ظرفیت واحدهای صنفی قم در استان وجود دارد ولی لازمه آن اعلام همکاری اصناف است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری قم گفت: آموزش واحدهای صنفی، ساماندهی وضعیت برق مجتمع‌ها و بازارهای تجاری، ایجاد گروه‌های ایمنی با استفاده از ظرفیت واحدهای صنفی مستقر در آن و همچنین همکاری و تامین زیرساخت‌های ایمنی توسط هیات امنا این مجتمع‌ها از جمله اقدام‌هایی است که برای ارتقا سطح ایمنی بازارهای استان باید انجام داد.بازار کهنه قم با خطر بالقوه آتش‌سوزی مواجه است

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم اشاره‌ای به بازار کهنه قم و با بیان این‌که بازار فوق‌الذکر با خطر بالقوه آتش‌سوزی مواجه است، گفت: ۴ میلیارد ریال از محل اعتبارات بازآفرینی ستاد بحران استان برای کف‌سازی و ساماندهی تاسیسات برقی بازار کهنه و بازار چهار سوق در نظر گرفته شده است.

شاهین ایل‌بیگی افزود: ساماندهی تأسیسات برق بازارکهنه قم تیمچه بازار و پاساژ حجت که دارای ارزش تاریخی می‌باشد به منظور جلوگیری از آتش‌سوزی احتمالی ضروری است.

وی ادامه داد: عدم ایمن‌سازی مناسب مشکلی است که بسیاری از بازارهای تاریخی کشور از جمله بازار کهنه قم را تهدید می‌کند به گونه‌ای که این بازار، تیمچه بازار و پاساژ حجت با خطر بالقوه آتش سوزی مواجه است.

ایل‌بیگی، با اشاره به حادثه آتش سوزی بازار قدیم تبریز ادامه داد: این موضوع زنگ هشداری است تا مانع از تکرار چنین حوادثی در سایر بازارهای تاریخی کشور شد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم ادامه داد: تاکنون جلسات متعددی با هیات مدیره بازار، تیمچه، بازار کهنه و پاساژ حجت به منظور رعایت اصول ایمنی و ضرورت ایمن‌سازی این مکان‌های تاریخی انجام داده‌ایم.

ایل‌بیگی با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته برای بررسی کارشناسانه وضعیت ایمنی بازار کهنه قم، افزود: در برخی از این مکان‌های تاریخی از جمله پاساژ حجت شاهد حجم بسیار زیاد کابل و سیم برق هستیم که به دلیل مجاورت این کابل‌ها با تیمچه ارزشمند و تاریخی بازار قم، نگرانی‌هایی در این زمینه وجود دارد.

تصویب کف‌سازی و جداره‌سازی بازار چهار سوق و بازار تاریخی قم

ایل‌بیگی با تاکید بر آمادگی این اداره کل برای امضا تفاهم‌نامه طرح مشارکت در حفاظت و مرمت آثار تاریخی با هیات امنا بازارها و مکان‌های تاریخی استان، ادامه داد: اداره کل میراث فرهنگی قم این آمادگی را دارد که بدون چشم داشت، در قالب این طرح، ۵۰ درصد هزینه مرمت، ساماندهی، تزئینات چوبی و الحاق‌های آثار تاریخی را به صورت بلاعوض پرداخت کند.

وی با اشاره به تصویب کف‌سازی و جداره‌سازی بازار چهار سوق و بازار تاریخی قم در شورای فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان، گفت: با اجرا این طرح علاوه بر کف‌سازی و جداره‌سازی، با ایجاد کانال‌های تاسیسات، تاسیسات شبکه برق موجود در بازار نیز در قالب این طرح، انجام می‌شود.

وی ساماندهی گذرهای تاریخی را از دیگر برنامه‌های در دستور کار این اداره کل دانست و ادامه داد: هشت گذر تاریخی با تامین اعتبار ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال در سال گذشته بهسازی، کف‌سازی و بدنه‌سازی شدند، ضمن این‌که اداره میراث فرهنگی سال گذشته خود ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای مرمت، کف‌سازی و ساماندهی تأسیسات برخی با ایجاد کانال تاسیسات در بافت تاریخی هزینه کرده است.وضعیت ایمنی بازارهای قم نگران‌کننده است

مدیرعامل سازمان آتش نشانی قم نیز وضعیت ایمنی بازارهای این شهر را بسیار نگران کننده دانست و گفت: طرح ایمنی بازارها برای نخستین بار در کشور توسط آتش نشانی قم تدوین و با تصویب آن در سازمان‌های شهرداری‌ها و ابلاغ آن به کل کشور، تاکنون در این استان اجرایی نشده است.

عباس جعفری با اشاره به حادثه آتش‌سوزی بازار قدیم تبریز و آسیب گسترده به این بازار، ادامه داد: تهدیدات جدی در بازار قدیم نسبت به حوادث احتمالی وجود دارد و این بازار از وضعیت مناسبی از نظر ایمنی برخوردار نیست ضمن این‌که اقدام‌ات ناایمن بسیاری زیادی نیز در آن در حال انجام است که ممکن است این اقدام‌ها منجربه حادثه شود.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی قم با تاکید بر این‌که متاسفانه بسیاری از واحدهای صنفی از حداقل تجهیزات اطفا حریق بی‌بهره هستند، گفت: بسیاری از کپسول‌های اطفا حریق موجود در واحدهای صنفی نیز به دلیل گذشت تاریخ مصرف و عدم شارژ مجدد در مل موقع حوادث به کار نمی آیند.

قم مبدع طرح امنیت بازارها در کشور است ولی این طرح در این شهر اجرایی نشد

جعفری، با اشاره به تدوین طرح ایمنی بازارها توسط سازمان آتش نشانی قم افزود: با توجه به اهمیت ساماندهی و ارتقا وضعیت ایمنی بازارها، این موضوع در دستور کار قرار گرفت و با بازدیدها و مطالعات کارشناسی صورت گرفته، این طرح در قم تدوین و به سازمان شهرداری‌های کشور پیشنهاد داده شد.

وی ادامه داد: این طرح پس از تصویب توسط سازمان شهرداری‌های کشور برای اجرا به شهرداری‌های سراسر کشور ابلاغ شد که متاسفانه تاکنون در سطح بازاری‌های استان اجرایی نشده است.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی قم، با انتقاد از عدم همکاری اصناف و هیات مدیره بازارهای قم بویژه بازار قدیم این شهر برای اجرا طرح ارتقا ایمنی بازارها، افزود: با وجود این طرح به هیات امنا بازارهای استان ابلاغ شده است ولی یبه دلیل این‌که اهمیت ارتقا ایمنی بازارها برای اصناف به خوبی درک نشده اقدام موثری دراین زمینه انجام نشده است.

وی با تاکید براین‌که تامین و ارتقا ایمنی بازار در مقابل حوادث غیرمترقبه از جمله آتش‌سوزی نیازمند مشارکت همه دستگاه‌ها و اصناف است، گفت: سازمان آتش نسانی قم آمادگی دارد تا مشاوره، خدمات و بازدیدهای دوره‌ای از بازارها را به صورت رایگان انجام دهد.

وی گفت: در صورتی که دستورالعمل تدوین شده برای ارتقا ایمنی بازارها در قم اجرایی شود، به طور قطع شاهد ارتقا چشم‌گیر ایمنی این مکان‌ها در برابر حوادث اضطراری از جمله آتش سوزی خواهیم بود.

جعفری ادامه داد: ساماندهی تاسیسات زیرساختی از جمله کابل‌ها برق و لوله‌های گاز، توجه به اصلاح عبورومرور در بازارها، بازنگری در چینش انبارها، نصب، به روزرسانی و به کارگیری سیستم‌های اطفا حریق و همچنین آموزش اصناف و بازاریان از جمله سرفصل‌های مهم برای ارتقا وضعیت ایمنی بازارهای قم است.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.