سفر به ایران با حجاب از دیدگاه روزنامه‌نگار فرانسوی

سفر به ایران با حجاب از دیدگاه روزنامه‌نگار فرانسوی
یک روزنامه‌نگار و مستندساز فرانسوی گفت: وقتی حرف از ایران می‌شود، در برابر تاریخ با عظمت آن، محدودیت‌های پوششی را نباید مساله مهمی دانست.
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸
ساعت ۰۹:۵۵
کد مطلب: ۲۰۶۱۶
Share
اسکان نيوز:والری، روزنامه‌نگاری است که برای تلویزیون ملی فرانسه مستند می‌سازد. او ١٠ سال پیش به همراه یکی از دوستانش سفری غیرکاری و توریستی به ایران داشت. زمانی که او به ایران آمد، فضا سیاسی بسته‌تری میان ایران و جهان حاکم بود. حالا بعد از یک دهه، والری نظر شخصی‌اش را از سفری که به ایران داشت، بیان می‌کند.

او می‌گوید: با مسائل بین‌المللی و سیاسی ایران اصلا کاری ندارم، اما از این‌که ترامپ از برجام خارج شده شوکه شدم، چون به نظر می‌آمد روابط بین‌الملل ایران در حال بهبودی است و این حرکت آمریکا هم تاسف‌آور است.

والری درباره حجاب و محدودیت‌هایی که به اعتقاد بسیاری توریست‌ها مانع انتخاب نکردن به ایران برای سفر می‌شود، از نگاه یک روزنامه نگار و مستندساز دیدگاه‌های متفاوتی دارد و سعی می‌کند جمع‌بندی مثبتی از تجربه شخصی‌اش از آن سفر، با توجه به جاذبه‌های ایران، داشته باشد. او این محدودیت‌ها را مساله‌ای نگران‌کننده و حتی مانعی برای سفر نمی‌داند و می‌گوید: حیف است کشوری که این همه تاریخ، تمدن، فرهنگ و شاعرانی مثل خیام، رومی (مولوی) و حافظ دارد که اشعارشان به زبان‌های مختلف ترجمه، خوانده و تفسیر می‌شود به خاطر مسائل سیاسی و پوشش محدود شود.

وی بیان می‌کند: هرچند ممکن است برای یک فرانسوی با توجه به آزاداندیشی‌ها و سبک زندگی‌اش سفر با پوشش اسلامی و پذیرفتن آن سخت باشد اما این مساله باعث نمی‌شود شخصی مثل من به کشوری مثل ایران نرود، این کشور مردمی خوب با تاریخ غنی، تمدنی کهن و زیبایی‌های طبیعی شگفت‌آور دارد.

او می‌گوید: شناخت مردم عادی اروپایی نسبت به ایران، ناچیز و حتی غلط است! بسیاری فکر می‌کنند ایران یکی دیگر از کشورهای عربی است و مردمش عربی صحبت می‌کنند. منِ روزنامه‌نگار می‌دانم این مطلب غلط است ولی اگر در خیابان از یک فرانسوی سئوال کنید، به احتمال زیاد می‌گوید ایران یک کشور عرب است و به طور کلی اطلاعات کم و نادرستی دارد. در تلویزیون هم درباره ایران بسیار کم برنامه نشان می‌دهند.

این مستندساز، مهم‌ترین امتیاز ایران را امنیت آن می‌داند و می‌گوید: ما دو زن بودیم که با اتوبوس در ایران سفر می‌کردیم و در آن مدت هیچ‌گاه احساس ناامنی نکردیم و کسی هم مزاحم ما نشد.

والری در پاسخ به این سئوال که با توجه به تمرکز بیشتر رسانه‌های این کشور روی تنش‌های سیاست داخلی و بین‌المللی ایران، به عنوان یک روزنامه‌نگار و مستندساز چقدر در رسانه‌های کشورش آزادی عمل دارد چهره مثبت ایران را نشان دهد، می‌گوید: در کشورم آزادی کامل دارم درباره هر موضوعی صحبت کنم و ما فقط به مسائل منفی توجه نمی‌کنیم. از طرفی در رسانه‌ای مثل نشنال جئوگرافی فرانسوی‌زبان درباره زیبایی‌های ایران مقاله‌ها و فیلم‌های متعددی منتشر می‌شود. البته خبرنگاران سیاسی هم به موضوعات مرتبط با حوزه خود می‌پردازند.
 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.