آزمون سخت «طالبیان» و «جانفشان» در خصوص شورای فنی تهران

آزمون سخت «طالبیان» و «جانفشان» در خصوص شورای فنی تهران
مونسان در آخرین روزهای اسفندماه 97 خواستار تغییر اعضای شورای فنی دخیل در پرونده کاخ گلستان شد اما اکنون در خرداد ماه 98 هنوز اعضای شورای فنی تهران دخیل در این ماجرا تغییر نکرده‌اند و این پرسش را پیش رو می‌گذارند که آیا مدیرکل جدید میراث فرهنگی استان تهران در این زمینه تعلل کرده است و یا بالعکس موضوع در معاونت میراث فرهنگی کل کشور مسکوت مانده است؟
يکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
ساعت ۲۰:۴۴
کد مطلب: ۲۰۵۳۷
Share
اسکان نيوز:مریم اطیابی- از آخرین باری که رسانه‌ها خبر تغییر اعضای شورای فنی دخیل در ساخت و سازهای غیرمجاز اطراف کاخ گلستان را رسانه‌ای کرده‌اند تقریبا دو ماهی می‌گذرد. 20 فروردین ماه بود که خبر رسید «علی اصغر مونسان» رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواستار چنین تغییری است. خبری که از سوی «ابراهیم شقاقی» مدیرکل حقوقی سازمان میراث فرهنگی تأیید شد اما «هادی احمدی» مدیرکل دفتر حفظ و احیاء بناها، بافت‌ها و محوطه‌های‌ تاریخی روز بعد گفت:«تاکنون هیچ دستوری مبنی بر عزل شورای فنی هیچ استانی دریافت نشده است.»
 
هرچند گفته احمدی صحیح بود و او نامه‌ای دریافت نکرده بود اما این موضوع دال بر این نبود که چنین دستوری هم صادر نشده است. و شاید کسانی که این مصاحبه را ترتیب داده بودند دنبال این شیطنت بودند که برخی رسانه‌ها که در جریان کل ماجرا نبودند، تیتر بزنند:« عزل شورای فنی تهران تکذیب شد» به این ترتیب هم خبر دروغی گفته نشده بود چون نامه‌ای دریافت نشده بود هم زهر خبر اول به نفع شورای فنی دخیل در ماجرای کاخ گلستان گرفته می‌شد.
 
اما آنها که در جریان کل ماجرا بودند این پرسش را پیش رو داشتند که قطعا مدیرکل حقوقی یک سازمان هرگز به عنوان مرد شماره یک قانون در آن ساختار چنین ریسکی نمی‌کند که خبری اشتباهی یا جعلی را تأیید کند و بر صدور چنین دستوری از سوی مونسان صحه بگذارد پس چرا معاون میراث فرهنگی کل کشور و مدیرکل دفتر حفظ و احیا به جای آن که بگویند به دفترشان نامه‌ای ارسال نشده عنوان نکردند که ما پیگیری خواهیم کرد و اگر چنین درخواستی هست شورای فنی دخیل را عزل و گروه دیگری را انتخاب خواهیم کرد؟
 
حال با نزدیک شدن به اواخر خرداد و انتخاب «پرهام جانفشان» به عنوان مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران بار دیگر این پرسش مطرح می‌شود که تکلیف دستور مونسان به عنوان رییس سازمان میراث فرهنگی چیست؟ آیا اقدامی در این زمینه انجام شده و گروهی به عنوان اعضای جدید شورای فنی تهران به دفتر معاونت میراث فرهنگی معرفی شدند؟ در غیر این صورت با توجه به پیگیری دستگاه‌های نظارتی اعم از سازمان بازرسی و دیوان محاسبات و نمایندگان مجلس تهران همچون علی مطهری و پروانه سلحشوری و کمیسیون اصل 90 مجلس همچنین اعضای شورای شهر تهران همچون حجت نظری، حسن خلیل آبادی و احمد مسجد جامعی و اصحاب رسانه و سمن‌های فعال حوزه میراث فرهنگی و در نهایت دستور مونسان چرا این اتفاق رخ نداده است؟
 
اگر هم که چنین درخواستی از سوی میراث فرهنگی استان تهران به معاونت میراث فرهنگی کل کشور ارجاع شده است چرا اقدامی در این خصوص انجام نمی‌دهد؟ قطعا مونسان با توجه به پیگیری توییتری و بازدید شخصی از ساخت و سازهای اطراف کاخ گلستان و تأکید بر پیگیری موضوع، در این دو ماه از موضع قاطعانه خود در این خصوص بازنگشته و کوتاه نیامده است، پس چرا خبری از تغییر اعضای شورای فنی استان تهران دخیل در این ماجرا نیست؟
 
از سوی دیگر در هفته میراث فرهنگی چند خبر خوش از معاونت میراث فرهنگی به گوش رسید از جمله ابلاغ آخرین مرحله فهرست بها، تصویب ماده قانونی که هزینه در مرمت املاک تاریخی- فرهنگی جزو اسناد مثبته مالیاتی کلیه مشاغل قرار گرفت، تصویب بخش‌های مختلف طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی – فرهنگی. که هرکدام از این موارد مدتها جزو دغدغه‌های جدی میراثیان به شمار می‌رفت.
 
اما سه مورد از دغدغه‌های فعالان حوزه میراث فرهنگی که گامی در راستای روشنگری خواهد بود همچنان در بلاتکلیفی است. اعلام اسامی شرکت‌های مرمتی طرف قرارداد، تعداد مناقصات، مبلغ قرارداد، مکان مورد مرمت، گرید(رتبه) مرمتی واعضای هیأت مدیره این شرکت‌ها یکی از این موارد است که با قرار گرفتن در شبکه اطلاع‌رسانی همگان می‌توانند بدانند چه کسانی با چه کارنامه‌ای اقدام به مرمت آثار گرانبهای ایران می‌کنند.
 
همچنین اعضای کمیته ثبت و حریم کشور و استان‌ها چه کسانی هستند و ماهیانه در این کمیته‌ها چه اتفاقی می‌افتد؟
 
از سویی اعضای شورای فنی استان‌ها و سازمان مرکزی چه کسانی هستند و ماهیانه چه اقداماتی انجام می‌دهند؟ در این شفاف سازی اسامی و اقدامات شوراهای فنی و راهبردی پایگاه‌ها هم مورد تأکید است.
 
اگر شفاف سازی اطلاعات که سالهاست دغدغه‌مندان میراث فرهنگی به دنبال آن هستند در طول همه سالها انجام شده بود اکنون در خرداد 98 خواهان تعیین تکلیف اعضای شورای فنی دخیل در ماجرای کاخ گلستان نبودیم. همان شورای فنی که سال 95 چنین امضایی را انجام داده اما کسی از آن مطلع نبوده و با وجود رسانه‌ای شدن موضوع در سال 97،ساخت و سازها همچنان در سال 98 ادامه دارد و کسی را هم یارای توقف آن نیست.
 
از سویی معاونت میراث فرهنگی باید تکلیف خود را با این اعضا مشخص کند. چگونه کسی که در استانی قرارداد دارد در سازمان یا ادارات کل میراث فرهنگی در مرجع تصمیم‌گیری در قالب اعضای شورای فنی یا اعضای کمیته ثبت و حرائم قرار می‌گیرد؟ یا این فرد در نقش حاکمیت است یا کارفرما،بخش خصوصی، پیمانکار و ناظر. نمی‌تواند توامان همه اینها باشد. نمی‌توان جایی هم منفعت داشت هم نقش حاکمیتی اجرا کرد. این گونه است که در بسیاری از موارد نمی‌توان از سفارش طرف مقابل چشم‌پوشی کرد چون این چشم‌پوشی به قیمت میز و صندلی‌ و منافع و... تمام می‌شود. از این سو افکار عمومی بی‌خبر از این تعاملات و منافع پیچیده و هزارتو، حیرت زده می‌شود که پس این چه نقش حاکمیتی است که نمی‌تواند حتی اعمال قدرت کند.
 
پرسش‌هایی از این دست زیاد است. چطور در کمیته ثبت و حرائم بعضا افرادی قرار می‌گیرند که تخصصی در رشته‌های باستان‌شناسی، مرمت، معماری و حتی عمران ندارند اما در همه تصمیم‌گیری‌ها حضور مستمر دارند؟
 
چطور در حال حاضر افرادی هستند که نه شرکت دارند نه منفعت مالی. نه قدرت دارند و نه اهل لابیگری و پارتی بازی‌اند درعین حال صاحب علم و اندیشه‌اند اما این افراد به طور کامل از سازمان میراث فرهنگی و معاونت‌ها و مراکز و ادارات تصمیم‌گیری رانده و حذف شده‌اند؟ چطور امروز این افراد متاعشان خریداری ندارد اما در مقابل عده‌ای که هم شرکت دارند، هم قراردادهای بسیار، صاحب نفوذ‌اند؟ چطور اینها عمه و خاله و دایی و عمو و پدر و مادر میراث فرهنگی شده‌اند و اما آنها خواجه و اخته؟!
 
و پرسش جدی‌تر اگر معاونت‌های میراث فرهنگی در استان‌های مختلف و در سازمان با نقش حاکمیتی خود تصمیم درست نگیرند و تفاوتی بین این افراد قائل نشوند چه کسانی باید این کار را بکنند و فرق دوغ و دوشاب را تشخیص دهند؟آیا میراث فرهنگی فقط تعدادی آثار تاریخی و هنرهای تزئینی و کاوش‌های باستان‌شناسی ‌است یا منظور از آن حفاظت از فرهنگ نهفته در دل این اثار است در این صورت چه کسانی محضر این فرهنگ را درک کرده‌اند و از آن دفاع خواهند کرد؟
 
از سویی استان‌ها از بدنه کارشناسی متخصص دارای سلامت فکری و حرفه‌ای در حال تهی شدن است. این در حالی است که روسای سازمان میراث فرهنگی در طول این 15 سال اقدامی برای جذب کارشناسان متخصص، متعهد و اندیشمند نکرده‌اند آن هم سازمانی که مستقیما با هویت ملی یک ملت و کشور گره خورده است.
 
جان کلام آن که اگر امروز اقدامی برای تزریق منابع انسانی متخصص و متعهد و شفاف‌سازی اطلاعات نشود فردا باید منتظر چشم‌اندازی سیاه و نگون‌سار برای میراث مملکتی بود که کارشناسان ذلیل و ناآگاه و بدنه مدیریتی قلم به مزد و بله قربان گو برایش تعیین تکلیف خواهند کرد.
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
کل نظرات : ۱
منتشر شده : ۰
در صف انتظار : ۱
غیر قابل انتشار : ۰