سایه بختک حاشیه نشینی بر سر نوشهر/ جلوی سیل مهاجرت را بگیرید!

سایه بختک حاشیه نشینی بر سر نوشهر/ جلوی سیل مهاجرت را بگیرید!
هر شهر مازندران با توجه به موقعيت و ظرفيت هايی كه دارد از موانع و چالش هايی رنج می برد كه در درجه نخست نيازمند شناسايی و سپس ارائه راهكار از سوی مسئولان امر است.
سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸
ساعت ۱۱:۰۱
کد مطلب: ۲۰۳۸۷
Share
اسکان نيوز: نوشهر شهرستانی توريستی است که با وجود ساحل و جنگلی كه دارد از مشكلاتی رنج می‌برد كه نيازمند رفع آن‌ها است و مهمترین این مشکلات با توجه به ظرفیت‌های بالا شهری گسترش حاشیه نشینی است که مستلزم اهتمام همگانی برای ساماندهی این شهر از سوی مسئولان است.

عباس همپا با بيان اين‌كه اين شهرستان دارای ظرفيت‌های زياد و فوق‌العاده‌ای است و در كنار آن از مشكلات عديده‌ای رنج می‌برد که مستلزم اهتمام همگانی برای ساماندهی است، اظهار كرد: يكی از مشكلات طی چند سال اخير افزایش  مهاجرت و حضور عده زيادی برای اشتغال و اسکان  از استان‌های خراسان شمالی، جنوبی ، سیستان و گرگان به مازندران از جمله نوشهر است كه اين امر موجب گسترش حاشيه‌نشينی شده است و درکنار آن از استان البرز و تهران نیز منحصرا  برای اسکان و سرمایه‌گذاری استقرار یافته‌اند و به همین شکل مهاجرت محسوس مشهود است.

وی تصریح کرد: از سوی ديگر اقامت و حضور بخشی از افراد مرفه چند استان بزرگ كشور خاصه پايتخت در اين منطقه سبب شده است اغلب ساکنان نتوانند از آسیب‌ها و پارادوکس فرهنگی طبقه حاشیه نشین و طبقه مرفه  خود را در امان دارند و نبود برنامه آمایش سرزمینی در حوزه‌های مختلف خاصه فرهنگی این موضوع را محتمل می‌نماید كه تاثير فرهنگ مهاجر روزبه‌روز محسوس‌تر می‌شود و نيازمند هوشياری متوليان فرهنگی است تا غنای فرهنگ مازندران حفظ شود.

معاون فرماندار نوشهر خاطرنشان کرد: فقدان وحدت رويه در امورات اداری و حقوقی در برخورد با مسائل و تغییرات روزافزون اعم از کشاورزی و صنعتی، حرایم، گردشگری و ساخت و ساز همچنين تداخل شرح وظایف، سبب عدم تثبیت رویه‌ها و در نتيجه  باعث بروز مشكلاتی شده است.

وی گفت: مازندران درالگو کوچکتر نوشهر، نيازمند  يك برنامه آمايش سرزمينی هدفمند  است که با عنایت به داشته‌ها و ظرفیت‌ها باید بومی‌سازی و نهادینه شود.

لزوم حضور پررنگ‌تر ادارات كل در فعاليت‌های شهرستانی

همپا در ادامه بیان کرد: با وجود استقرار چند اداره كل در نوشهر توقع حداقلی است که  اين ادارات حضور پررنگ‌تری در ارتقا  شهرستان و فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی  داشته باشند در حالی كه بيشتر كاركرد اداری دارند و نياز است فراتر از كاركرد اداری خود ورود پيدا كنند.

معاون فرماندار نوشهر تداخل طرح‌های هادی، بافت روستاها و اختلاف مرزی موجود در روستاهای بخش كجور و بخصوص بخش مركزی را از دیگر مشکلات شهرستانی دانست و افزود: رفع اين چالش‌ها مستلزم  ژرف‌نگری شورای بخش و تمکین  شوراها از قوانین کشوری است كه متاسفانه  در اين زمينه در مصادیقی منافع  شهرستانی مورد توجه قرار نمی‌گیرد و فرصت و ظرفیت‌ها  بخاطر برداشت شخصی و تحدیدنگری تباه می‌شود در حالی كه بايد كل شهرستان و منافع کلان را در نظر گرفته شود.

وی كمبود آب شرب را يكی ديگر از مشكلات شهرستان عنوان كرد و يادآور شد: افزايش تعداد مصرف كنندگان، استفاده‌های خارج ازعرف از آب شرب در امورات دیگر توسط مشترکین و فقدان سیستم منظم کنترل و نظارت باعث شده است كمبود آب خصوصا در بخش مركزی و كجور نمود بيشتری پيدا كند كه نيازمند ساماندهی جدی و هدفمند  آبفای روستايی است تا مديريت آب روستاها به نحو قانونی و منظم  بخشی از نگرانی را مرتفع کند.

همپا با بیان این‌که تعریض و پیچ بری، نصب علایم راهنمایی رانندگی، استقرار پلیس راهور و راه اندازی فاز شب در نقاط حادثه خیز و خطرناک در منطقه وسیع کجور از ضررويات است، اظهار کرد: شهرك دامپروری و صنايع جانبی در بخش كجور بخصوص  فيروزكلا جدی گرفته نشده است كه از اين نظر نيازمند توجه از جانب مسئولان  جهاد و صنعت معدن شهرستان واستان است.

عدم راه دسترسی مستقيم مهم‌ترين مشكل بخش كجور

علی خزايی‌فر عدم وجود راه دسترسی مستقيم به بخش كجور را از مهمترين مشكلات و چالش‌ها بر سر راه توسعه منطقه عنوان كرد و گفت: در حال حاضر راه دسترسی اين منطقه از جاده چالوس به مرزن آباد عبور می‌كند كه در فصول بهار و تابستان با ترافيك زياد برای مردم منطقه همراه است در حالی كه يك راه دسترسی از جاده معدن نوشهر به سمت روستا ويسر در قلب بخش كجور وجود دارد كه به علت محدوديت‌های زيست محيطی و منابع طبيعی تاكنون اين جاده تعريض و ساماندهی نشده است.

وی خاطرنشان کرد: در بخش كجور به دليل چشمه‌های زيادی كه وجود دارد آن چنان كمبود آب نيست اما به دليل عدم مديريت صحيح در برخی نقاط با كمبود آب در فصول تابستان روبه رو هستیم غیر از روستاهایی كه به صورت مجتمعی زير نظر آبفا روستايی قرار دارند با اين مشكل كمتر مواجه هستند بنابراين بهترين راه حل اين است كه همه روستاها زير نظر آبفا روستايی باشند.

لزوم پايگاه دامپروری در بخش كجور جهت بهبود وضعيت

بخشدار كجور با اشاره به وجود مشكل درشيوه دامپروری دراین بخش، تصريح كرد: متاسفانه پايگاه خوبی برای دامپروری و اصلاح نژاد دام‌ها وجود ندارد و بيشتر به صورت قديمی و سنتی انجام می‌شود که اگر بيماری در دام به وجود آید بيش از 30 تا 40 دام از بين می‌رود.

خزايی‌فر سنتی بودن و ديمی بودن كشاورزی و نيز جا خالی مركز مطالعات كشاورزی در بخش كجور را از ديگر چالش‌ها دانست و گفت:  مركز ترويج و مطالعات بخش کشاورزی در منطقه ضعيف است در حالی كه بايد در اين مركز گونه‌هايی كه  قابليت كشت بهتر در منطقه را دارند توسط كارشناسان جهاد كشاورزی به مردم معرفی شود.

وی با اشاره به نقص‌های فراوان در زيرساخت‌های گردشگری منطقه، بیان کرد: سرويس بهداشتی در نقاط مختلف مسير روستاهای بخش كجور از الزامات است و برای اقتصاد ورزشی جا خالی كمپ‌های مختلف احساس می‌شود به طور مثال برای كوهنوردی كه اين منطقه را به خاطر ظرفيت زياد انتخاب کرد كمپ‌های اختصاصی تعريف نشده است كه بايد روی آن برنامه‌ريزی شود.

خزايی‌فر با بیان اینکه  گازرسانی به روش لوله‌كشی و تقويت آنتن‌دهی صداوسيما و تلفن همراه از ديگر مشکلات بخش كجور است، يادآور ‌شد: نبود پايگاه آتش نشانی از ديگر كمبودها است و تنها در دوشهر پول و كجور استقرار دارد كه فاصله زيادی با اغلب روستاها دارند و در هنگام بروز آتش زمان زيادی صرف آمدن خودروهای آتش نشانی می‌شود.

قديمی بودن طرح هادی و اختلاف مرزی از مشكلات روستاهای بخش مركزی و كجور

محمدرضا خزایی، رئيس شورای اسلامی شهرستان نوشهر نيز مشكل طرح‌های هادی شهرها و اغلب روستاهای شهرستان را از مهمترين مشكلات دانست و افزود: طرح هادی اغلب روستاهای منطقه قديمی است كه اين امر موجب بروز اختلافات و درگيری بين شوراهای منطقه شده است كه نيازمند بازنگری اصولی دارد.

وی خاطرنشان کرد: اين اختلافات مرزی گاها موجب شده است سند يك ملك در يك روستا در روستايی ديگر صادر شود.

رئيس شورای اسلامی شهرستان نوشهر طرح هادی و حريم دو شهر تازه تاسيس پول و كجور را از ديگر مشكلات عنوان كرد و گفت: اغلب مجوزهایی كه برای ساخت‌وساز قرار است صادر شود در داخل حريم و بافت نيست در حالی كه با شهر شدن اين دو روستا بايد حريم افزايش می‌يافت كه اين اتفاق نيفتاد.
 
 وجود موانع، چالش‌ها و مشكلاتی كه از سوی مسئولان شهرستان نوشهر عوان شد نيازمند عزم جدی و برنامه‌ريزی درست از سوی مسئولان ذی‌ربط استانی، شهرستانی و اختصاص بودجه‌های كافی است تاد در راستا توسعه و پیشرفت این شهرستان گام‌های مثبتی برداشته شود.
 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.