سرنوشت تپه 6 هزار ساله کوی کیوان ازنا چه خواهد شد؟/ در این تپه لودرها بالای سر باستان‌شناسان هستند

سرنوشت تپه 6 هزار ساله کوی کیوان ازنا چه خواهد شد؟/ در این تپه لودرها بالای سر باستان‌شناسان هستند
نیمه شمالی تپه باستانی کوی کیوان ازنا درحالی تقریبا به تسطیح 80 درصدی رسیده و کامیون‌های خاک برداری، بیل مکانیکی و لودر یک گام تا تخریب نهایی پیش رو دارند، که باستان‌شناسان حاضر در منطقه هشدار می‌دهند این تپه درون شهری با قدمتی حداقل 6 هزار ساله و دستکندی که قابلیت سایت موزه شدن را دارد و نباید به هیچ وجه تخریب شود.
دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸
ساعت ۰۹:۲۳
کد مطلب: ۲۰۳۳۶
Share
اسکان نيوز: مریم اطیابی- محوطه کوی کیوان در شرق شهرستان ازنا در استان لرستان واقع شده است. شهرداری این تپه را در طرح توسعه شهری برای تسطیح و ساخت و ساز پلاک‌بندی کرده است. این تپه باستانی متأسفانه ثبت ملی نشده است .
 
اکنون مالکان متعددی در این تپه حضور دارند و بخشی از تپه را هم شهرداری تسطیح کرده است که این اقدامات از اواخر زمستان سال گذشته آغاز شده است. در حین این اقدامات دستکندی در این محدوده کشف می‌شود با اجتماع مردم خبر به گوش میراث فرهنگی می‌رسد.
 
در حال حاضر هم با وجود مجوز پژوهشکده باستان‌شناسی و حضور باستان‌شناسان برای تعیین عرصه و حریم، لایه‌نگاری و پاکسازی دستکندی در این محدوده توسط باستان‌شناسان، همچنان کار تسطیح متوقف نشده است!
 
به گزارش اسکان‌نیوز، در اسفند ماه 1397 سرپرست هیأت،دکتر «بهزاد حسینی سربیشه»،به همراه اعضا گروه باستان شناسی برای ایجاد پرونده ثبتی و مستندنگاری به مدت یک هفته در محل حاضر و پس از تکمیل بررسی باستان‌شناسی و تکمیل پرونده ثبتی، آن را به اداره مربوط تحویل داد.
 
اما به گفته‌ی او بلافاصله پس از اقدام به ثبت این اثر، تخریب، برای تسطیح و توسعه شهری توسط مالکان شخصی و شهرداری ازنا افزایش یافت. به شکلی که پس از گذشت دو ماه، بیش از نیمی از این تپه تخریب شد.
 
خبرنگار اسکان نيوز، در حالی با بهزاد حسینی سربیشه گفت و گو می‌کند که چهار کامیون ، یک بیل مکانیکی و چندین خودرو در اطراف این هیأت مشغول به کار است.
 
 
او با اشاره به این که تپه حدود 5 هکتار است و دستکند در دل تپه قرار دارد و می‌تواند بخش‌های زیادی از تپه را در بربگیرد، آن هم در حالی که نیمی از تپه تسطیح شده و به خاک بکر محوطه رسیده است، توضیح می‌دهد: براساس بررسی سطحی و جمع‌آوری یافته‌ها از برش‌های ایجاد شده به ویژه در بخش غربی، تپه شامل دوران مس سنگی میانه تا اسلامی است. در بررسی‌های سطحی شواهدی از سازه‌های حرارتی، تدفین‌های انسانی و به احتمال بسیار سازه‌هایی که در ارتباط با ذوب فلز بوده است، بدست آمد.
 
از سویی به نظر می‌رسد که سازه‌های دستکند بسیاری در دل تپه حفر شده باشند.
 
این باستان‌شناس توضیح می‌دهد: نمونه‌ای از این دستکندها با وسعتی حدود 1200 مترمربع با داده‌های دوران اشکانی/ساسانی در دل این تپه ایجاد شده است. از دستکند سه ورودی شناسایی شده است که در جبهه غربی تپه قابل مشاهده‌اند. فاصله بین ورودی اول و سوم 100 متر است. تیم ثبت و شناسایی، از طریق ورودی دوم که در بین دو ورودی دیگر قرار گرفته به فضای دستکند وارد شد و تقریبا حدود 1200 متر مربع از آن را ثبت و عکاسی کردند. در عین حال، احتمالا ورودی‌های بیشتری به همراه دالان‌ها و اتاق‌های فراوانی بایست در دل تپه باشد اما آنها مسدود شده‌اند.
 
به گزارش اسکان نيوز، هر چند یگان حفاظت در محل حضور دارد اما بیل مکانیکی بالای سر باستان‌شناسان مشغول به کار است و در همان قسمتی که باستان‌شناسان مطالعات خود را انجام می‌دهند قطعه بندی صورت گرفته است و بیم آن می‌رود با پایان کار باستان‌شناسان، شهرداری و مالکان باقی تپه باستانی را تسطیح کنند.
ظاهراً شهرداری ملک را به یک مالک فروخته و این مالک با قطعه‌بندی زمین آن را به اشخاص مختلف واگذار کرده است. قیمت زمین در این محدوده بین 500 هزار تا 700 هزار تومان است و آزادسازی محدوده‌ای حدود6 هزار متر را باید در نظر گرفت که با محدوده‌ی دستکند، زمینی حدود 1 تا 1.5 هکتار می‌شود و این پرس را پیش رو می‌گذارد که آیا استانداری حاضر است برای حفظ هویت شهر ازنا، چند میلیون تومان هزینه کند و تپه باستانی و دستکند آن را نجات بدهد.
 

گمانه لایه نگاری محوطه کوی کیوان ازنا با حضور بیل مکانیکی  مالکان، خرداد 1398
 
 
سرپرست هیأت باستان‌شناسی با اشاره به این که جلوگیری از تخریب بیشتر و مشخص کردن وضعیت دوره‌های کوی کیوان شامل کاوش نجات بخشی برای لایه‌نگاری اضطراری، تخلیه دستکند و تعیین عرصه و حریم تپه کوی کیوان ازنا می‌شود، می‌گوید: این اقدامات با مجوز پژوهشکده باستان‌شناسی از تاریخ 5/3/1398 به مدت 45 روز آغاز شد.اما متأسفانه نمی‌دانیم که بر سر این محوطه چه آمده است و چه خواهد آمد.
 
او با تأکید بر این که تخریب و تسطیح این محوطه باستانی در برنامه‌ای غیراصولی و دارای منفعت برای عده خاصی در دستور کار قرار گرفته است، توضیح می‌دهد: باید تا پیش از انجام تعیین عرصه و حریم و مشخص شدن محدوده باستانی تپه، هرگونه عملیات عمرانی  متوقف شود اما نه تنها این اتفاق رخ نداده است بلکه همچنان ماشین آلات سنگین به کار خود برای تخریب تپه ادامه می‌دهند.
 
به گزارش اسکان نيوز،موقعیت گمانه لایه‌نگاری در ضلع غربی کوی کیوان است. لایه‌ها و آثار متنوعی نظیر ساختارهای معماری، ابزارهای سنگی، پیکرک گلی، توکن‌های شمارشی، بقایای استخوانی (انسانی و جانوری) و قطعات سفالی مربوط به هزاره پنجم و چهارم پیش از میلاد شناسایی شده است. افزون بر این یافته‌ها یک مهر مسطح سنگی و یک اثر مهر هم بدست آمده که نشان از اهمیت این تپه در هزاره چهارم پیش از میلاد دارد.
 

گمانه لایه نگاری
 
 
حسینی سربیشه با اشاره به این که برای مشخص کردن دقیق‌تر دوره‌های مختلف سکونت در این محوطه‌ی در حال مرگ پس از اتمام لایه‌نگاری می‌توان توضیح مفصل را ارائه کرد، می‌افزاید: امید است که بیشتر از این محوطه باستانی کوی کیوان از بین نرود. از تمامی مسئولین مربوطه و مردم دوستدار فرهنگ و هویت خویش به خصوص مردم شهر ازنا خواهشمندم که برای جلوگیری از تخریب این محوطه شاخص، قدم مفیدی بردارند.
 
او تأکید می‌کند: تپه‌ای با قدمت حداقل 6 هزار ساله و یک معماری دستکند مربوط به دوران اشکانی/ ساسانی یک اثر باستانی بسیار شاخص است و حفاظت و نگهداری آن ضروری است.
 
این باستان‌شناس با اشاره به این که متاسفانه تپه به دو نیم تقسیم شده و نیمه شمالی آن تقریبا به تسطیح 80 درصدی رسیده و کامیون‌های خاک برداری، بیل مکانیکی و لودر که وظیفه تسطیح را برعهده داشته‌اند یک گام تا تخریب نهایی پیش رو دارند، هشدار می‌دهد: این تپه درون شهری با قدمتی حداقل 6 هزار ساله و دستکندی که قابلیت سایت موزه شدن را داشت و نباید به هیچ وجه تخریب شود. نسل ما اگر نمی‌خواهد از این گونه آثار باستانی استفاده بهینه کند دست کم برای حفظ آن برای آیندگان کوشا باشد.
 

گمانه لایه نگاری محوطه کوی کیوان ازنا با حضور بیل مکانیکی  مالکان، خرداد 1398


 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.