آتش سوزی در تپه چغاگاوانه

نامه مدیر میراث فرهنگی استان کرمانشاه و کسبه به شهردار اسلام آباد غرب/ کارشناسان دست به دامن استاندار شدند

نامه مدیر میراث فرهنگی استان کرمانشاه و کسبه به شهردار اسلام آباد غرب/ کارشناسان دست به دامن استاندار شدند
مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه از شهردار اسلام آباد غرب خواست با توجه به این که عرصه و حریم تپه 8 هزار ساله چغاگاوانه در سال 67 در موقعیت اضطراری جنگ تعیین شده، پیش از هر گونه اقدام عمرانی کارشناسان پژوهشکده باستان‌شناسی در محل حضور یابند و گمانه‌زنی و مطالعات لازم را انجام دهند.
شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸
ساعت ۱۳:۱۶
کد مطلب: ۲۰۲۸۴
Share
اسکان نيوز: مریم اطیابی- خبرهای رسیده حاکی از آن است که دیشب در بخشی از تپه باستانی چغاگاوانه در محدوده میدان امام خمینی(ره) آتش سوزی رخ داده است.تپه باستانی که این روزها آبستن حوادث گوناگون است.

شهرداری اسلام آباد غرب قصد دارد تا پل روگذری را از محدوده تپه 8 هزار ساله چغاگاوانه عبور دهد. این امر که با مخالفت کسبه و برخی کارشناسان حوزه‌های مختلف از جمله میراث فرهنگی رو به‌روست فاقد تأییده کمیسیون ماده 5 و طرح اتاف (پیوست فرهنگی- اجتماعی) همچنین رضایت و تأییده سازمان میراث فرهنگی و شورای عالی معماری و شهرسازی است.
 

از سویی در 10 خرداد 98 و در پاسخ به نامه 8288/128/972  شهرداری در خصوص احداث پل روگذر در مجاورت تپه تاریخی چغاگاوانه مرکز شهر اسلام آباد غرب، امید قادری مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه بر اساس نظر کارشناسان باستان شناس به علی حمیدی تبار شهردار اسلام آباد غرب تأکید کرده است که هرچند محل احداث پل با فاصله اندک در خارج از عرضه فعلی این اثر است اما در زمان تصویب نقشه عرصه و حریم این تپه در سال ۱۳۶۷ به صورت اضطراری و بدون گمانه‌زنی‌های لازم اقدام به تهیه نقشه مذکور شده است.
 
او در این نامه به گزارش صفحه 6 مشاور طرح شهرداری (مهندسین آرشکو) استناد می‌کند که در عمق ۴ الی ۵ متر به بقایای ساختمانی و استخوان اشاره کرده است.
 
از این رو مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه احتمال گسترده بودن عرصه بیشتر از محدوده مشخص شده فعلی در نقشه مورد استناد به مورخ ۱۴ آبان ۶۸ به امضای دکتر محمدحسن محبی معاون حفظ و احیای وقت سازمان میراث فرهنگی را متصور شده و افزوده است: تاکنون در این محدوده مطالعات باستان شناسی صورت نگرفته است بنابراین لازم است قبل از اجرای پروژه مطالعات و بررسی علمی در قالب برنامه گمانه‌زنی با هماهنگی پژوهشکده باستان‌شناسی جهت جلوگیری از توقف پروژه در صورت برخورد احتمالی به آثار تاریخی به انجام رسد.
 
او همچنین در این نامه از شهرداری خواسته تا قبل از اجرای مقدمات مطالعاتی پیش گفته از هرگونه حفاری و اقدام و عمرانی خودداری و دستورات لازم جهت هماهنگی با پذیرش پژوهشکده باستان‌شناسی صورت بگیرد.
 
تصاویر از آتش سوزی است که دیشب در این تپه باستانی رخ داده است

در نامه به استاندار:طرح شهرداری پیوست فرهنگی- اجتماعی ندارد
 
به گزارش اسکان نيوز، این درحالی است که برخی از فعالان اجتماعی، جامعه نظام مهندسی، معماران، اساتید دانشگاه، باستان‌شناسان، عمرانی‌ها، تاریخ شناسان، حقوق‌دانان، جامعه‌شناسانهنرمندان، روزنامه‌نگاران،  و... در نامه ای خطاب به باوند استاندار کرمانشاه اعلام کردند:

« جناب آقای مهندس بازوند

استاندار پرتوان و تلاشگر استان کرمانشاه
 
سلام علیکم

اینجانبان امضا کنندگان ذیل به استحضار می‌رساند اخیرا طرحی در اسلام آباد بر سرزبانها افتاده است که جامعه مهندسان، جامعه شناسان، جغرافیدانان، مردم شناسان، روشنفکران، رسانه ها، طرفداران زیست محیطی، باستان شناسان و دوست داران میراث فرهنگی، اقتصاد دانان، و کاسبان و مغازه داران و نیز بسیاری از مردم عادی را چنان نگران ساخته که در طول شش ماه گذشته نقدها و نامه ها پیرامون آن منتشر شد.

طرح عبارت است از احداث روگذر و حذف میدان امام خمینی در مرکز شهر اسلام آباد که متاسفانه شهردار محترم بدون توجه به مطالعات اجتماعی و فرهنگی که می بایست پیوست چنین طرح‌هایی باشد و نیز بی‌توجه به نظرات و پیشنهادات سمن‌ها و فعالان اجتماعی و دانشگاهیان و فرهنگیان و ارباب خرد و اندیشه، با اصرار و ابرام خاصی در پی تصویب و اجرای آن است که دلیل این اصرار با توجه به این اعتراضات و انتقادات گسترده و راه حلهای جایگزینی که کم هزینه تر نیز می باشد برای اهل فن نامشخص و مبهم است.

ضمن پیوست تعدادی از این یادداشت‌ها از حضرتعالی استدعا دارد دستور فرمایید تا مطالعه فرهنگی و اجتماعی طرح و نشست‌های متعدد با صاحب نظران اجرای طرح متوقف شود. قطعا چنانچه جنابعالی دستور فرمایید نمایندگانی از منتقدان طرح جهت توضیحات بیشتر به محضرتان شرفیاب خواهند شد.

با احترام :جمعی از معترضان طرح»
 
 
کسبه:فقط مسایل ترافیکی را مد نظر داشتید
 
از سویی برخی از کسبه هم در نامه‌ای به شهردار اسلام آباد غرب که رونوشت آن به امام جمعه، فرماندار، نماینده مجلس، اعضای شورای شهر، اداره صنعت و معدن و تجارت و اتحادیه اصناف شهر اسلام آباد ارسال شده است، اعلام کرده‌اند:
 
«شهرداری محترم اسلام آباد غرب
سلام علیکم، احتراماً اینجانبان امضاکنندگان ذیل کسبه محدوده میدان امام خمینی(ره) نکاتی را به استحضار آن مقام محترم می‌رسانیم:

1)  چند روزی است خبری مبنی بر احداث تقاطع غیرهمسطح در میدان امام در سطح شهر پیچیده و خبر از آن می‌دهد که جنابعالی و رئیس شورای شهر شورای اسلامی شهر «آقای پرویز رزم دیده» از متولیان می‌باشید.

2) این امر و خبرها حاکی از آن است که شما شخصا جنبه ترافیکی مسئله را مد نظر داشته‌اید آن هم ترافیک یک خیابان را. حال شایان ذکر است اجرای چنین طرح‌هایی مستلزم در نظر گرفتن مسائل زیست محیطی- تاریخی- اجتماعی- فرهنگی -اقتصادی آن است.

3) سه اجرای این طرح باعث عدم رونق بیشتر مغازه داران این مهم می‌شود. چون راه‌های دسترسی عابران و شهروندان پیاده را سخت و گاهی غیرممکن می‌سازد. این بدان معناست که هم ارزش ملک‌های تجاری کاهش زیادی خواهد داشت و هم درآمدها را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد.

لذا ما اجرای این طرح را بر ضرر منافع اقتصادی شهر می‌دانیم و خواهان اجرای طرح دیگری و به شکل دیگری در این محدوده هستیم. در ضمن عدم رضایت خود را در این خصوص اعلام می‌داریم.
 

 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.