زیبا‌سازی قبرستان تاریخی روبند دزفول بدون مجوز میراث فرهنگی و اوقاف

زیبا‌سازی قبرستان تاریخی روبند دزفول بدون مجوز میراث فرهنگی و اوقاف
به گفته فعالان میراث فرهنگی دزفول شهرداری درحالی اقدام به طرح بهسازی در محدوده قبرستان روبند کرده است که خطری جدی این گورستان تاریخی و قنات‌های اطراف آن را تهدید می‌کند آن هم درحالی که طرح مصوبی از سوی میراث فرهنگی و اوقاف برای اجرای چنین عملیاتی در این محدوده وجود ندارد.
دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۸
ساعت ۱۹:۱۲
کد مطلب: ۲۰۲۲۷
Share
اسکان نيوز:قبرستان آقا رودبند شهر دزفول، مجموعه‌ای در کنار بقعه‌‌ای منسوب به خواجه سلطان سید علی از نوادگان شیخ صفی‌الدین اردبیلی است. قرار گرفتن این مجموعه در کنار این رود و وجود درختان کنار نزدیکی به بقعه سبب شده تا مردم سفر زیارتی- سیاحتی به این مجموعه داشته باشند.
 
قبرستان رودبند هم یکی از قبرستان‌های تاریخی شهرستان دزفول با قدمت حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ سال است که صاحب سبک خاصی از معماری آجر کاری است. در سالهای گذشته بخش‌هایی از این آرامستان تاریخی تخریب شده اما اینک فعالان میراث فرهنگی دزفول از اقدامات جدید شهرداری در این محدوده خبرمی‌دهند.
 
به گفته‌ی آنها هرچند شهرداری مدعی است اقدامات انجام شده صرفاً  برای پیاده روسازی و زیباسازی در این محوطه انجام می‌شود و قرار نیست آسیبی به قبرستان برسد  و پس از اتمام کار خاک‌ها از روی سنگ قبور برداشته می‌شود، اما در عمل بخشی از این قبرستان تسطیح شده است.
 
آنها می‌گویند به دنبال اعتراض فعالان و کارشناسان میراث فرهنگی، اداره میراث فرهنگی دزفول مراتب را به مراجع قضائی اطلاع داده اما اقدامات مقتضی در این خصوص انجام نشده است.
 
این درحالی است که بنا به گفته فعالان میراث فرهنگی طرح توسعه رودبند بدون هماهنگی و داشتن طرحی مصوب از سوی اداره اوقاف و اداره میراث فرهنگی  درحال اجرا است و افزون بر خطر تخریب قبور تاریخی به بخشی از قنات‌های موجود در این محدوده هم ممکن است آسیب جدی وارد شود.
  
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.