سودجویان و عوامل شهرداری در خلاء دلسوزان نظام مهندسی جولان می دهند

سودجویان و عوامل شهرداری در خلاء دلسوزان نظام مهندسی جولان می دهند
عضو انجمن صنفی مهندسان صنعت ساختمان، گفت: طی سالهای گذشته در خلاء حضور مهندسان دلسوز و کار کشته نظام ، یک سری افراد از کرج و یا از میان عوامل شهرداری در سازمان نظام مهندسی جولان می دهند و حالا این امید هست که با برگشت متخصصان شرایط تغییر کند.
دوشنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۴
ساعت ۰۲:۱۵
کد مطلب: ۲۰
Share
 
احمدرضا سرحدی، عضو انجمن صنفی مهندسان صنعت ساختمان در گفتگو با سایت «اسکان نيوز» معتقد است که قانون نظام مهندسی در سطح کشور عملکرد مثبت و مناسبی داشته و تنها در تهران و چند کلانشهر دیگر نتوانسته نقش تعیین کننده و درستی داشته باشد.

وی افزود: در استانهای کوچک سازمان نظام مهندسی ماهیت و شان و جایگاهی داشته و توانسته در آن بخش ها کارآمد باشد اما در جاهایی مثل تهران که شهرداری ها بودجه خود را از ساخت و ساز تامین کرده و ارزش افزوده ساخت و ساز بالاست،   سازمان نظام مهندسی کمتر موفق بوده است. به عبارتی در جاهایی که ساخت و سازها جنبه برطرف کردن نیاز هایی واقعی افراد را دارد و نه سوداگری، قواعد نظام مهندسی بسیار استقبال شده است و مهندسان توانسته اند خدمات خوبی داشته باشند.

وی با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی در اکثر استانهای کشور به خیلی از اهداف خود رسیده است؛ گفت: هرچه به سمت
قدرت سازمان نظام مهندسی در تهران به صفر رسیده است. باید نظام مهندسی تضعیف بشود تا عده ای بتوانند در غیاب نظام مهندسی قانون فروشی بکنند.
استان های بزرگتر می رسد عملکرد نظام مهندسی کم رنگ تر شده و حتی در تهران قدرت سازمان نظام مهندسی به صفر می رسد.

سرحدی با بیان اینکه شهرداری و شورای شهر تهران با قدرت در مقابل سازمان نظام مهندسی ایستاده و توان نفس کشیدن هم نمی دهند گفت: به زبان راحتر عملکرد نظام مهندسی در تهران عملکردی صوری بوده است. علت را هم باید در عملکرد هیئت مدیره و نهادهایی دید که نفعی از قدرت گرفتن سازمان نمی بردند.

وی در ادامه گفت: پای سازمان را تنها زمانی وسط می کشند که بخواهند در حوادث مختلف آن را سپر بلایی برای سود جویان کنند و تخلف را در نهایت به گردن مهندسان ناظر بیاندازند و سودها به جیب افراد و شرکتها و نهادهای روبه روی سازمان نظام مهندسی برود و به همین دلایل می توان گفت که سازمان نظام مهندسی مخصوصا در تهران و استانهای بزرگ دیگر عملکرد خوبی نداشته است.

وی ضمن اشاره به هدف اصلی تشکیل نظام مهندسی گفت: قانون نظام مهندسی تشکیل شده تا جلوی ساخت و سازهای بی رویه را بگیرد و مقررات ملی ساختمان را رعایت کند، ایمنی و سلامت و رفاه مردم را درنظر بگیرد و ضوابط طرح جامع و تفضیلی را هم رعایت بکند. همه اینها باعث می شود که نظم و انضباط شکل بگیرد و قانون و مقرارات انجام شود.

سرحدی همچنین در
شهرداری و شورای شهر تهران با قدرت در مقابل سازمان نظام مهندسی ایستاده و توان نفس کشیدن هم نمی دهند. عملکرد نظام مهندسی در تهران عملکردی صوری بوده است.
خصوص علت تضعیف نظام مهندسی گفت: در موارد مختلف قانون نظام مهندسی مثل ماده 15، 1، 2 و... رعایت مقررات ملی ساختمان مورد تاکید قرار گرفته است که اگر این موارد اجرا شود دیگر تراکم فروشی در استان تهران اتفاق نمی افتاد و اگر تراکم فروشی انجام نمی شد در واقع بریزو بپاش های شهرداری کم میشد. بنابراین باید نظام مهندسی تضعیف بشود تا آنها بتوانند در غیاب نظام مهندسی قانون فروشی بکنند. در این شرایط کاری سود سازنده های ساختمان کم می شود و آنها هم تصمیم میگیرند با شهرداری کنار بیاید و مالک می تواند هرکاری که دوست داشت بکند و در نهایت یک رنگ و لعاب به ساختمان بدهد و یک تراکم اضافه بگیرد.

سرحدی در ادامه افزود: در این سالها شاهد بودیم که افراد یک لاقبایی بدون هیچ تخصصی وارد این عرصه شده و سود کلانی برده اند و الان بزرگترین پولدارهای کشور ما از همین بساز بفروشها هستند. اگر سازمان نظام مهندسی در این شهرها که ارزش افزوده ملک و سود بساز بفروشی بالا است درست عمل می کرد، چنین سودهای باد آورده ای به جیب سودجوها نمی رفت و مردم  شاهد ساختمانهای بی کیفیت نبودند. در حال حاضر خانه هایی که 2 یا 3 طبقه هستند و طول عمر زیادی ندارند در کوچه هایی که 6 متر و 8 متر هستند خراب می شود و به 6 طبقه تبدیل می شوند و اینها همه بخاطر
قانون نظام مهندسی تشکیل شده تا جلوی ساخت و سازهای بی رویه را بگیرد.
عدم نظارت و بالطبع سود زیاد برای سازنده ها است.

عضو انجمن صنفی مهندسان صنعت ساختمان با بیان اینکه همه خسارتهایی که به سرمایه های ملی وارد می شود در اثر عدم توجه به قانون نظام مهندسی و کنار گذاشتن و غیر موثر کردن نظام مهندسی است افزود: طبیعی است که نظام مهندسی و وزارت مسکن که متولی امور شهرسازی هستند به شدت کوتاهی کرده اند. همچنین علی رغم اینکه سازمان نظام مهندسی به گونه ای بازوی اجرایی وزارت مسکن تعریف شده و فرزند وزارت مسکن است ، در اغلب دوره ها رها شده و بیشتر به سمت شهرداری و بساز بفروش ها رفته است.

وی در پایان گفت: طی سالهای اخیر بدلیل همین شرایط و دلسردی که بین مهندسین بوده، افراد شایسته و يا مناسبی در هیات مدیره ها انتخاب نشده اند و می توان گفت که به جز هیات مدیره دوره  اول و دوم که از افراد شاخص مهندسی و شناخته شده این حرفه بوده اند، در دوره های دیگر هیچ وقت این افراد حضور نداشتند و جای خود را به افرادی دادند که بیشتر سرگرم مشکلات خود هستند تا اینکه دنبال اجرای قانون و گرفتن حق مردم و مهندسان باشند.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
کل نظرات : ۲
منتشر شده : ۲
در صف انتظار : ۰
غیر قابل انتشار : ۰
 
 
محمد عدالت خواه
اشاره آقاي دكتر سرحدي به انتخابات اولين دوره در أستان تهران و أهميت آن از صفحات درخشان نظام مهندسي است خيلي مهم است . انتخابات اولين دوره سازمان نظام مهندسي از جنبه مختلف يك انتخابات خوبي بود . مشاركت در اولين دوره كه با قانون آزمايش سال ١٣٧١ انجام شد خيلي بالا بود و نياز دارد آنرا را تمام افرادي كه در آن مشاركت داشتند و از نزديك با آن آشنايي. دارند در جلسات هم انديش به بحث گذاشته شود. در إصلاح قانون لازم است از اين تجربيات بهره گرفت و به اين سوابق سازمان توجه شود.....به اين اميد///محمد عدالت خواه
رضا احمدی نیک
عملکرد نظام ضعیف بوده واز تقسیم کار غیر عادلانه ونیز عدم کار گیری رشته های اصلی ساختمان که همانا رشته نقشه برداری ویایر رشته هایی نظیر شهر سازی وژئو تکنیک ناشی میشود بطوری که هیچیک از نقشه ومحاسبات فاقد مختصات دقیق وتوسط اشخاث هیر فنی پیاده واجرا شده وکنترلی از نظر عمود بودن ستون ها وتراز بودن سطوح با رگذاری ندارد از همه بدتر اینکه سر جا اصلی هم پیاره نمیشود ساختمان های نظام حتی یک برک اوراق ازمایشگاهی صحت مصالح و استحکام پی واهن وبتن ندارند در حقیقت نظام مهندسی سازمانی برای پول گرفتن از مردم وجمع اعانه برا یک قشر مهندس ساختمان بدون تجربه اندک تبدیل شده که بسیاری از ان ها نمیتوانند مصالح را تسخیص بدهند وگچ و اهک را اشتباه به جای هم کار میکنند وانها نمیتوانند حتی یک ریوار یک متری کار کنند تا یک اسمان خراش بنا براین پول را میگیرند و نمیایند سر پروژه وکار به عمله وبنا واگذار میشود دست اخر مردم در رهرو های دادگستری واداره ثبت وشهرداری برای پایان کار علاف میشوند