برک مود جهانی می‌شود

برک مود جهانی می‌شود
عملیات تعمیر، تجهیز و راه اندازی اولین خانه برک ایران در شهر مود از توابع شهرستان سربیشه آغاز شد و این امر راهی برای ثبت ملی و جهانی این هنر است.
شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸
ساعت ۱۴:۴۲
کد مطلب: ۱۹۹۷۶
Share
اسکان نيوز: هاشم اتفاقی، مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، رصنایع دستی و گردشگری سربیشه گفت: راه‌اندازی اولین خانه برک با هدف معرفی هرچه بیشتر هنرصنعت فاخر برک بافی که دارای پیشینه زیادی در خراسان جنوبی و خصوصا شهر مود است، دنبال شد.

وی افزود: توسعه و ترویج این هنر ارزشمند بیش از یک سال است که در دستور کار این نمایندگی  قرار گرفته و خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده و حمایت مدیرکل میراث فرهنگی استان و معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی به زودی شاهد راه اندازی و افتتاح این پروژه ارزشمند خواهیم بود.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، رصنایع دستی و گردشگری سربیشه بیان کرد: هنر صنعت برک بافی بالغ بر سه سال است که در شهر مود احیا شده و در طول این مدت معدود صنعتگران پیشکسوت این رشته به تولید برک مشغول بوده‌اند اما در نظر داریم با توسعه و ترویج این هنرصنعت در سطح شهر و بخش مود گامی بلند را به سوی ثبت ملی و جهانی این هنر برداریم و در این راستا به کمک جوامع محلی نیازمندیم.

اتفاقی ادامه داد: عملیات مرمت، تعمیر و تجهیز ساختمان که قرار است به عنوان اولین خانه برک در شهر مود مورد بهره‌برداری قرار گیرد، از چند روز پیش آغاز شده و قرار است که این مجموعه همزمان با روز جهانی صنایع دستی که مصادف با 20 خرداد ماه است، افتتاح شود.

وی یادآور شد: در خانه برک فرآیند کامل صنعت برک بافی از مرحله فرآوری کرک تا تبدیل آن به پارچه و البسه به نمایش گذاشته و دوره‌های آموزشی برای علاقه مندان نیز در این محل برگزار خواهد شد.
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.