تخریب بخشی از بافت تاریخی چالشتر

تخریب بخشی از بافت تاریخی چالشتر
سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری گفت: بخشی از بافت تاریخی چالشتر تخریب شده است.
شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸
ساعت ۲۱:۳۴
کد مطلب: ۱۹۷۹۲
Share
اسکان نيوز: علی‌اصغر نوروزی،  سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری در این باره،  گفت: شهرداری شهرکرد بر خلاف مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی و الزام شهرداری‌ها به حمایت از بافت‌ها و بناهای تاریخی بخشی از بافت و باروی تاریخی چالشتر را تخریب کرده است.

وی افزود: این اقدام درحالی صورت گرفت که براساس بند ۲۲ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها در خصوص تشریک مساعی شهرداری با میراث فرهنگی در زمینه حفظ آثار و ابنیه باستانی شهر، ماده ۱۰۲ قانون شهرداری و ماده ۹۶ الحاقی این قانون که در آن شهرداری‌ها مکلفند نظرات و طرح‌های میراث فرهنگی را راجع به نحوه حفظ آثار باستانی و میزان حریم و مناظر ساختمان‌ها و میدان‌های مجاور آن‌ها را رعایت کنند، بدون توجه به مزیت های بناهای تاریخی چالشتر در راستای توسعه اقتصاد گردشگری شهر بر خلاف مواد ۵۵۶ تا ۵۵۵ قانون تعزیرات اسلامی بخشی از بارو و بافت تاریخی و ثبت ملی چالشتر را تخریب کرده است.

با این حال داود نجفی، شهردار منطقه چالشتر شهرکرد اعلام کرد: این مخروبه از سوی مالک جمع‌آوری شده و شهرداری در آن نقشی نداشته است.

چالشتر یکی از مناطق قدیمی در غرب شهرکرد است که قلعه تاریخی در آن شهرت ملی دارد و قدمت این قلعه به حدود ۱۱۰ سال پیش می‌رسد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.