سقف کلیسا نوتردام استخر می‌شود یا گلخانه!؟

جمعه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۰۲ | کد مطلب: ۱۹۷۶۵
سقف کلیسا نوتردام استخر می‌شود یا گلخانه!؟
بخش های مهم خبر
  • دولت فرانسه رقابتی برای ارائه طرح‌های بازسای کلیسا تاریخی نوتردام به راه انداخته و در این راستا معماران و شرکت‌های بین‌المللی طرح‌های متفاوت و بعضا عجیب و غریبی ارائه داده‌اند.
اسکان نيوز: دولت فرانسه در تلاش است با بازسازی کلیسا تاریخی نوتردام پاریس، شکوه و جلال گذشته را به آن بازگردانند و به همین دلیل رقابتی بین‌المللی برای ارائه بهترین طرح‌های معماری را راه اندازی کرده است. بنابر اعلام «امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه آن‌ها پذیرا طراحی‌ها معاصر نیز هستند که کلیسا را زیباتر از گذشته کند.

ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه نیز خواستار ساخت یک مناره جدید بر روی سقف کلیسا شده که بر اساس تکنیک‌ها و چالش‌های امروزی ساخته می‌شود.

پس از این‌که بخش عمده‌ای از سقف کلیسا نوتردام بر اثر آتش‌سوزی بزرگ در این بنا تاریخی از بین رفت، حالا یک شرکت معماری سوئیسی پیشنهاد داده به جا سقف تخریب شده کلیسا نوتردام، یک استخر ایجاد شود.
  
ایده‌هایی که تاکنون برای بازسازی کلیسا نوتردام به صورت عمومی مطرح شده است چندان به مذاق سنت‌گرایان خوش نیامده چرا که آن‌ها می‌خواهند این کلیسا قرن دوازدهمی و مناره آن‌که قدمتش به قرن ۱۷ بازمی‌گردد، همانطور که پیش از این بوده بازسازی شود.

یک هفته پس از آتش‌سوزی مهیب ۱۵ آوریل، استودیو معماری فرانسوی «NAB» نیز پیشنهاد ساخت یک گلخانه بزرگ را روی سقف نوتردام مطرح کرد و برخی دیگر نیز پیشنهاد ساخت پارک، تراس و حتی یک جنگل را در کنار یک مناره شیشه‌ای و یا فلزی عنوان کردند.

نورمن فاستر، معمار بریتانیایی پیشنهاد داده است که طرح مناره جدید کلیسا نوتردام باید معاصر و بسیار معنوی باشد. برخی نیز معتقدند این مناره اصلا نباید دوباره ساخته شود و به جا آن یک مناره ناپدیدشدنی با استفاده از پرتوهای نور ایجاد شود.

در حالی که کاربران اینترنتی برخی از این پیشنهادات را به سخره گرفته‌اند اما متخصصان میراث نسبت به این طرح‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند.

فلورین رنوچی، استاد معماری تجربی بناهای قرون وسطایی معتقد است کلیسا نوتردام می‌تواند و باید به شکل اولیه خودش مرمت و بازسازی شود. بازسازی کلیسا نوتردام باید به تکنیک‌های اصلی مورد استفاده در ساخت اولیه آن و همچنین هارمونی گوتیک آن که نتیجه نیروی انسانی سازنده و مصالح مورد استفاده شامل سنگ، چوب و آهن و شیشه  است، احترام بگذارد. ما باید به روح این اثر احترام بگذاریم. دوره گوتیک، عصری بسیار مهم در معماری است و اگر این کار را خوب انجام دهیم کلیسا نوتردام برای هزار سال دیگر نیز باقی خواهد ماند. 

 
مرجع: گاردین