مشاور مدیرکل راه و شهرسازی قم اعلام کرد:

در بحث نما ساختمانی دچار ابتذال فرهنگی شده‌ایم

در بحث نما ساختمانی دچار ابتذال فرهنگی شده‌ایم
فارغیان‌قمی گفت: هر سبک معماری نمود کالبدی فرهنگ آن جامعه است؛ یعنی فرهنگ جامعه در معماری آن تجسد و تجسم می‌یابد.
دوشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸
ساعت ۱۰:۱۷
کد مطلب: ۱۹۶۱۴
Share
اسکان نيوز: سیدمجید فارغیان‌قمی، مشاور مدیرکل راه و شهرسازی استان قم اظهار کرد: متاسفانه با این که در ابعاد اجتماعی و سیاسی بعد از انقلاب، تحولاتی را داشتیم، اما این تحولات در حوزه معماری و شهرسازی اتفاق نیفتاد و ما، کماکان در حوزه معماری و شهرسازی الگوهایی را از دیگر کشورهای غربی گرفته‌ایم.

وی افزود: البته جالب است که این اقتباس، ناقص و ناشیانه و همراه با سوداگری خاص است که با تاخیر و متفاوت از الگوهای پایه و مبدا هست که هیچیک از شاخصه‌های بناهای موجود در کشوری همچون ایتالیا را ندارد.

فارغیان با بیان این‌که تغییر الگوها و سبک‌های معماری از چالش‌های مهم استان در سال‌های اخیر بوده است، تصریح نمود: در سبک و شیوه معماری احساس می‌شود که جنبه تقلیدی در قم رواج پیدا کرده و در دوره‌های نسبتا کوتاه مدت دو الی سه ساله به شدت تابع شرایط سلیقه بازار شده است.

وی نمای رومی را به عنوان مثالی از همین رویه‌های تقلیدی در معماری نام برد و گفت: نما ساختمان‌ها به شیوه مشخص‌تر در منظر شهری نمود دارند که هر چند سال یک بار یک نوع نما که معلوم نیست با فضا و فرهنگی و اقلیم سازگاری دارد یا خیر، باب می‌شود که آخرین نمونه آن نما رومی است که با اقلیم، فرهنگ و ساختار قم ناهماهنگ است و روز به روز هم رواج پیدا می‌کند.

تاکید مقام معظم رهبری بر ترویج سبک و سیاق الگو ایرانی- اسلامی در ساخت‌وسازها

فارغیان قمی به نگرانی رهبر معظم انقلاب در این زمینه را اشاره کرد و گفت: اعضا شورای شهرسازی و معماری ایران در سال ۷۵ دیداری را با رهبری معظم داشتند که در این دیدار، ایشان بر ترویج سبک و سیاق الگو ایرانی- اسلامی در ساخت و سازها تاکید و پا فشاری داشتند که پیرو آن نیز دیدارهایی با مراجع تقلید انجام شد که همگی به شدت مخالف با رواج سبک فعلی در کشور بودند.

فارغیان ابراز امیدواری کرد و افزود: هم اکنون با جلسات مستمری که برگزار شده و کارشناسانی که از دستگاه‌های مختلف دعوت شده‌اند، مقرر گردیده که نظارت شدت یافته و از هر گونه ساخت‌وساز ناسازگار با شرایط فرهنگی جلوگیری شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر در بحث سیما و منظر در قم سه نهاد شورای عالی سیما منظر استان،کمیته سیما منظر استان، و کمیته‌های کنترل نما مشغول فعالیت هستند که ترکیب و فعالیت همگی دقیقا مشخص شده است و همگی با همکاری هر سه نهاد موثر یعنی شهرداری، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و اداره کل راه و شهرسازی استان باید در طرح ممنوعیت رواج سبک رومی، کار خود را ادامه دهند و امید است هم مهندسین و هم مالکان در این خصوص توجه لازم را مبذول داشته تا از ترویج بیش از این جلوگیری شود.

به اعتقاد فارغیان‌قمی ‌تراکم ساختمانی بیش از حد و از بین رفتن زیرساخت‌های زیستی از دیگر چالش‌های اساسی است که در شهر قم روز به روز شدت بیشتری می‌یابد: مقدار زیادی از باغات موجود در سطح شهر قم را که ریه‌های شهر بودند بعد از انقلاب از دست دادیم و همه سطح باغ‌ها به ساختمان و مسکن تبدیل شدند و این روند همچنان ادامه دارد و با این شرایط نمی‌توان به آینده مدیریت شهری و بهبود زیست در شهر قم امیدوار بود.

مشاور مدیرکل راه و شهرسازی استان قم در خصوص تغییرات اقلیم و مخاطرات آن اظهار کرد: گزارش‌ها درباره ریزگردهای موجود در قم اعلام می‌کند که بخش عمده‌ای از ریزگردها منشا بومی دارند، حدود ۳ دهه قبل کمربند وسیعی از باغات در اطراف شهر قم وجود داشت، که این آلودگی‌ها را کنترل می‌کرد اما امروز ما تقریبا همه این‌ها را نداریم و به جا آن سازه‌های بتن و فلزی داریم که مشکلات را چندین برابر می‌کنند.
 
 

 
مرجع: راه و شهرسازی قم

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.