عاقبت مجوزهای بی‌قید و شرط

برداشت بی‌رویه از معادن شهرستان جم/ ذخایر رودخانه‌ای تمام می‌شود

برداشت بی‌رویه از معادن شهرستان جم/ ذخایر رودخانه‌ای تمام می‌شود
نائب رئیس شورای اسلامی استان بوشهر با انتقاد از برداشت بی‌رویه از معادن شهرستان جم، گفت: ادامه این وضعیت باعث اتمام کل ذخایر رودخانه‌ای در دشت ریز خواهد شد.
شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
ساعت ۱۶:۱۰
کد مطلب: ۱۹۵۶۵
Share
اسکان نيوز: حسن رمضانی  با ابراز نارضایتی از تلاش برخی دستگاه‌های متولی برای واگذاری معادن واریز کوهی در بخش ریز به سنگ‌شکن‌ها، اظهار کرد: متاسفانه در گذشته مجوزهایی بی‌قید و شرط، بدون نظارت و ارزیابی‌های زیست محیطی صادر شده که در آن نفعی برای مردم منطقه لحاظ نشده است.

وی با اشاره به اثرات سو فعالیت سنگ‌شکن‌ها در بخش ریز افزود: در سال‌های اخیر تغییرات رخ داده در بستر رودخانه دشت ریز، در اثر برداشت بی‌رویه شن و ماسه، بدون در نظر گرفتن رژیم بارندگی، سیلاب‌ها و رسوب‌گذاری رودخانه، بسیار محسوس و چشمگیر است.

نایب رئیس شورای استان بوشهر در خصوص تعطیلی سنگ شکن‌های بخش ریز و دغدغه مردم، شهرداری‌ها و دهیاری‌های منطقه برای تأمین مصالح، ادامه داد: این دغدغه را درک می‌کنم و انتظار داریم مردم به ما اعتماد کنند.

وی اضافه کرد: طی نشستی که به همراه روسا شورای اسلامی شهرستان جم و بخش ریز با دادستان جم و معاون عمرانی فرماندار داشتیم این دغدغه مورد بررسی قرار گرفت و پیشنهاد شد تنها به یک سنگ شکن با شرایط خاص ازجمله وجود ذخیره معدنی، عدم تخلف در برداشت و تأمین نیاز مردم منطقه و پرهیز از ارسال مصالح به خارج از شهرستان، اجازه فعالیت برای یک دوره مشخص داده شود.

برداشت‌های خارج از ظرفیت رودخانه

رمضانی تاکید کرد: اگر قرار باشد برداشت‌های بی رویه و خارج از ظرفیت این رودخانه همچنان ادامه یابد، بخش ریز علاوه بر تحمیل تمامی مخاطرات و چالش‌های زیست محیطی، باید در آینده نزدیک مصالح مورد نیاز خود را با صرف هزینه‌های چند برابر از سایر نقاط استان بوشهر تامین کند. چرا که با اتمام کل ذخایر رودخانه‌ای در دشت ریز مواجه خواهد شد و از آن‌جایی که جایگزین دیگری برای این معادن وجود ندارد مردم، شهرداری‌ها و دهیاری‌های منطقه با مشکل اساسی روبرو خواهند بود.

نائب رئیس شورای استان بوشهر با انتقاد از تمرکز مسئولان صنعت و معدن استان بر روی دشت ممنوعه بحرانی ریز، گفت: با توجه به وضعیت زمین شناسی و اکتشافات صورت گرفته در بخش جنوبی استان، وقتی حدفاصل کنگان تا عسلویه پتانسیل بالایی برای تامین منابع شن و ماسه مورد نیاز صنعت نفت و گاز وجود دارد، چرا باید این معادن پرآب‌خواه که باعث هدر رفت آب‌های شرب و زیر زمینی می‌شوند، در شهرستان جم فعال و واگذار شوند؟

کاهش و کیفیت آب‌های زیر زمینی

وی از تهیه گزارشی مستند خبر داد و عنوان کرد: برای برنامه‌ریزی و مدیریت زیست محیطی دشت ریز، لازم است عوامل مؤثر بر کاهش و کیفیت آب‌های زیر زمینی، مخاطرات و پیامدهای بهره‌برداری از بستر رودخانه و دیگر چالش‌های پیش روی این صنایع بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

رمضانی خاطر نشان کرد: برای این منظور گزارشی تحت عنوان «بررسی چالش‌های زیست محیطی و اجتماعی معادن شن و ماسه در بخش ریز» تهیه شده که هفته گذشته طی نامه‌ای در اختیار دادستان شهرستان جم قرار گرفته است و نسخه‌ای از آن نیز در اختیار استاندار بوشهر، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان و دیگر مسئولان مرتبط با فعالیت این صنایع قرار خواهد گرفت.
 
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.