بارش‌های اخیر کسری مخازن آب زیرزمینی را جبران نمی‌کند

بارش‌های اخیر کسری مخازن آب زیرزمینی را جبران نمی‌کند
مدیرحفاظت و بهره‌برداری از منابع آب شرکت آب منطقه‌ای استان قم گفت: بیلان منفی سفره‌های زیرزمینی چند دهه گذشته که باعث ممنوعه و بحرانی شدن دشت‌ها شده است با بارندگی‌های خوب اخیر به کلی جبران نخواهد شد.
پنجشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
ساعت ۱۷:۱۸
کد مطلب: ۱۹۵۱۸
Share
اسکان نيوز: علیرضا عرب‌بافرانی، مدیرحفاظت و بهره‌برداری از منابع آب شرکت آب منطقه‌ای استان قم گفت: به لطف و عنایت خداوند طی دو ماه گذشته بارندگی‌های مطلوبی در کشور و استان رخ داد و باعث آبگیری بیش از 80 درصدی مخازن سدهای کشور گردید.

وی افزود: به دنبال سریز شدن سد گلپایگان در اوایل فروردین ماه سال جاری سد کوچری نیز در آستانه سریز شدن است؛ ضمن این‌که سد ساوه پس از 24 سال در اوایل اردیبهشت ماه سریز نمود.

مدیر حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب استان قم با تشریح وضعیت آب زیرزمینی دشت‌های استان، تصریح کرد: بارندگی‌های کم‌سابقه ماه‌های اخیر هم باعث افزایش منابع آب سطحی شده و هم موجب بهبود منابع آب زیرزمینی خواهد شد ولی فعلا بیلان منفی سفره های زیرزمینی چند دهه گذشته که باعث ممنوعه و بحرانی شدن دشت ها شده است با بارندگی های خوب اخیر به کلی جبران نخواهد شد.

عرب بافرانی یادآورشد: استمرار خشکسالی دو دهه اخیر و برداشت‌های بی‌رویه از ذخایر استراتژیک آب زیر زمینی کشور در حال حاضر مخزن آب زیرزمینی کشور را با کسری حدود 130 میلیارد متر مکعبی مواجه کرده است.

وی گفت: در این راستا وزارت نیرو با هدف کنترل و بهبود شرایط موجود طی ده سال اخیر با اقداماتی چون برخورد با چاه‌های غیرمجاز، جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌ها، نصب کنتورهای هوشمند و چندین پروژه دیگر سعی در مدیریت  وضع موجود کرده است.
 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.