دیوارنویسی‌ها، معضل بصری شهر جهانی یزد

دیوارنویسی‌ها، معضل بصری شهر جهانی یزد
امروزه دیواره نویسی‌ها که عمدتا به منظور تبلیغ و جذب مشتری انجام می‌شود به چالشی جدی در حوزه زیباسازی شهری تبدیل شده که علاوه بر زشت کردن سیماومنظر شهری،‌ هیچ کمکی هم به رونق بازار نکرده است.
يکشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
ساعت ۱۴:۳۶
کد مطلب: ۱۹۳۷۶
Share
اسکان نيوز: امروزه موفقیت در جذب گردشگران تا حد زیادی به زیباسازی شهری بستگی دارد، چرا که اولین تصویر از یک شهر در ذهن مسافران و گردشگران نمایی از دیوارها، خیابان‌ها و فضا سبز موجود تشکیل می‌دهد.

برای یزد، شهری  که مدتی است به شهرتی جهانی دست یافته، مشاهده دیوارنویسی‌های غیرمجاز و غیرفرهنگی برتن این بافت ارزشمند بسیار جا تاسف دارد.

شاید یکی از عواملی که سبب رونق این پدیده غیر فرهنگی شده نگاه اقتصادی افراد بازاری به این دیوارنویسی‌ها است، افرادی که از تحول در شیوه‌های تبلیغات بی خبرند و همچنان به سبک گذشته اقدام به تبلیغاتی می‌کنند و معمولا منجربه بازاریابی نمی‌شود.

داوود احمدی با بیان این‌که رسانه یکی‌از ارکان تبلیغات است و مهم‌ترین مواردی که در آن مورد توجه قرار می‌گیرد، تناسب جایگاه رسانه و جایگاه برند است، اظهار کرد: اگر یکی از برندهای مطرح جهان تبلیغات خودش رو در یک تراکت سیاه و سفید چاپ کنه و در چهار راه‌ها پخش کند ناخوداگاه جایگاه برند خود را در ذهن افراد پایین می‌آورد.

وی با اشاره به این‌که تبلیغات و رسانه تبلیغاتی جز رفتارهای برند به حساب می‌آید، افزود: بنابراین این رفتارها بسیار موثر در تصورات ذهنی افراد است.

این مدرس برندینگ در ادامه با بیان این‌که تبلیغات غیرقانونی و دیوارنویسی‌ها مهمترین عامل مخدوش کننده زیبایی‌های شهری است، گفت: این که برخی از دیوارها یا فضاهای شهری دید خوبی دارند و فرصت مناسبی برای تبلیغات هستند دلیل نمی‌شود زیبایی شهر و جاده‌ها را با سواستفاده خراب‌ کنند.

احمدی خاطرنشان کرد: داشتن محیطی تمیز و زیبا حق شهروندان است و نباید تعدادی از افراد با هدف‌های تجاری خود آن را از بین ببرند.

وی با بیان این‌که راهکارهای دیگری برای تبلیغات وجود دارد که هم برای برندها و هم برای عموم مردم و منظر شهر مناسب باشد، تصریح کرد: از آن‌جا که یکی از فعالیت‌های شهرداری کشیدن نقاشی روی دیوارهای خالی هست، برندها می‌توانند با اسپانسر شدن، مفهوم نقاشی را به نحوی با تمایز خودشان ترکیب کنند و به زیباترین شکل ممکن به عنوان یک رفتار فرهنگی از این فرصت استفاده کنند.

این مدرس حوزه برند و مشاور اقتصادی استان یزد با تاکید بر این موضوع که برندها باید در انتخاب رسانه‌ها دقت بیشتری داشته باشند، گفت: آگاهی‌دهی و نصب پوستر از دیگر راه‌های تبلیغاتی هستند که که افراد می‌توانند برای معرفی کالاهای تجاری و عرضه‌ی خدمات خود از آن استفاده کنند.

محسن کرمی‌نیا، معاون زیبا سازی سازمان سیما، منظر و فضا سبز شهرداری یزد هم با اشاره به برنامه‌های این سازمان برای زیباسازی بیش از پیش دارالعباده،‌ اظهار کرد: عملیات رنگ‌آمیزی و پاکسازی دیوارنویسی با پوشش رنگ کاهگلی و نیم پلاستیک در سطح شهر یزد انجام شد.

وی با بیان این‌که تقویت شادابی، ایجاد تنوع و پویایی فضا مناسب شهری از جمله اهداف انجام این طرح در سطح شهر است، افزود: در این طرح از رنگ نیم پلاستیک به متراژ ۲۰ هزار متر مربع و رنگ کاهگلی به متراژ 18 هزار متر مربع استفاده شده است.

معاون زیباسازی سازمان سیما، منظر و فضا سبز شهرداری یزد میزان اعتبار برای انجام این طرح را 220 میلیون تومان عنوان کرد و گفت: از مجموع این اعتبار 120 میلیون تومان آن برای انجام عملیات رنگ کاهگلی و مابقی نیز برای عملیات پاک‌سازی تخصیص داده شد.

وی با بیان این‌که این سازمان سعی دارد با رعایت تمامی اصول و ضوابط ایمنی و زیست محیطی دیوارنویسی‌های غیرمجاز در سطح شهر را پاکسازی و رنگ آمیزی مجدد کند، تصریح کرد:‌ عملیات پاکسازی دیوارهای سطح شهر که از نیمه اسفند ماه سال 97 آغاز شده و اکنون به پایان رسیده است مستلزم مشارکت همه جانبه شهروندی در حفظ و ماندگاری این آثار محیطی است.

کرمی‌نیا خاطرنشان کرد: با انجام این طرح پاکسازی و رنگ آمیزی دیوارها در بلوار آیت الله طالقانی، شهید صدوقی جنوبی و شرقی، خیابان سید گلسرخ، امام خمینی (ره)، فهادان و فرخی و  دیگر نقاط سطح شهر یزد انجام شده است.

وی با اشاره به این‌که برخورد قانونی با متخلفین منجر به عدم تکرار این رفتارهای غیرفرهنگی می‌شود، گفت: شهروندان باید در راستا حفظ زیبایی شهر خود تلاش کنند نه این که خود  عاملی برای ایجاد نازیبایی باشند.

این مسئول در پایان با بیان این‌که در ادامه طرح پیرایش شهری و حذف زوائد بصری، زیرساخت‌های دیگری در دستور کار این سازمان قرار دارد، خاطرنشان کرد: طراحی نقاشی‌ها و تصاویر خاص با تم‌های تکرار شوند متناسب با فضای شهری است که تا پایان سال جاری انجام می‌
شود.
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.