در نامه "کمیته حقوقی شورای هماهنگی تشکل های محیط زست ومنابع طبیعی خوزستان" به مدیرکل بازرسی استانداری عنوان شد:

درخواست رسیدگی به آسیب‌های مالچ پاشی شنزارهای خوزستان بر مبنای نظرات تخصصی

درخواست رسیدگی به آسیب‌های مالچ پاشی شنزارهای خوزستان بر مبنای نظرات تخصصی
مالچ پاشی در 11 هزار هکتار از شنزارهای جنوب غربی استان خوزستان، نقدهای علمی وفنی بسیاری از دانشگاهیان را به دنبال داشت. اگر چه مدیران محیط زیست و منابع طبیعی به این نقدها نوجهی نکرده و جلوی این طرح های خلاف کارشناسی و آسیب رسان به حیات وحش منطقه و زیستگاه آنان را نگرفتند. حالا "کمیته حقوقی شورای هماهنگی تشکل های محیط زست ومنابع طبیعی خوزستان" با ارسال یک نامه به این عملیات مخرب، واکنش نشان داده است.
شنبه ۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
ساعت ۱۶:۰۲
کد مطلب: ۱۹۱۵۹
Share
به گزارش اسکان نيوز، محمد داس مه، دبیر کمیته حقوقی "شورای هماهنگی تشکل های محیط زیستی ومنابع طبیعی استان خوزستان با ارسال یک نامه خطاب به مدیرکل بازرسی، ارزیابی عملکرد، پاسخگویی و رسیدگی به شکایات استانداری خوزستان نسبت به مالچ پاشی در 11 هزار هکتار از شن زارهای جنوب غربی خوزستان واکنش نشان داده وخواهان رسیدگی به این موضوع شد.
 
این فعال محیط زیست خوزستان درخواست کرد به دلیل  حساسیت موضوع مالچ پاشی و انعکاس آن در سطح ملی با توجه به نظرات اساتید و کارشناسان محیط زیست، دستورات لازم و قانونی را در این خصوص صادر کنند.
 
داسمه در این نامه به عنوان نماینده کنشگران محیط زیست ومنابع طبیعی خوزستان از زبان متخصصان بر این نکته تاکید کرده که ریزگردهای خوزستان، منشأ تالابی دارد و ارتباطی با تپه های ماسه ای ندارد؛ چرا که ریزگردها بسیار دانه ریز هستند؛ اما تپه های ماسه ای به دلیل درشت دانه بودن، قابلیت ایجاد غبار در هوا را ندارند و نهایتاً می توانند جابه جایی در سطح زمین داشته باشند.»
 
در ادامه این نامه با اشاره به اینکه تپه های ماسه ای هیچ تهدیدی برای خوزستان نیستند بر این نکته تاکید شده که مالچ پاشی یک کار غیرعلمی است که درگذشته مرسوم بوده ولی دیگر دوره آن مانند سم "د.د.ت" گذشته است.
 
همچنین در بخشی دیگر از این نامه می خوانیم: « پیرو اعتراض های گسترده فعالان محیط زیست نسبت به مالچ پاشی در 11 هزار هکتار از شن زارهای جنوب غربی خوزستان و نظرات متخصصانی از جمله دکتر حسین آخانی عضو هیات علمی دانشگاه تهران و تاکید بر اینکه مالچ پاشی موجب قیراندود شدن حیات وحش در منطقه چذابه گردیده، به طوری که "افعی شاخدار عربی" از گونه های کمیاب و در معرض خطر انقراض بر اثر این اقدامات از بین رفته است.
 
در ادامه نامه شورای هماهنگی تشکل های محیط زیست و منابع طبیعی خوزستان، با بررسی منشا ریزگردها آمده است:« ریزگردهای استان منشأ تالابی دارد ریزگردها بسیار دانه ریز است در حالی که تپه های ماسه ای درشت دانه هستند و همیشه هم بوده اند و قابلیت ایجاد غبار در هوا را ندارند و نهایتاً می توانند جابه جایی در سطح زمین داشته باشند. بنابراین تپه های ماسه ای هیچ تهدیدی برای خوزستان نیستند و  مالچ پاشی یک کار غیرعلمی است که در خوزستان هیچ توجیه علمی و منطقی ندارد؛ چون این منطقه محل برخورد چند منطقه جغرافیایی گیاهی است. ناحیه رویشی مدیترانه ای، ایران و تورانی و صحرا – سندی . برخی از گیاهانی که در اینجا رشد می کنند منحصر به فرد بوده و تعداد زیادی از آنها رویشگاه شان تپه ای ماسه ای است که با مالچ پاشی خیلی از این گیاهان عملاً از بین می رود.»
 
همچنین در این نامه با اشاره به اینکه تحقیقات علمی نشان داده هنگامی که میزان بارندگی بالای 250 میلیمتر در سال باشد، سیانوباکترها می توانند روی  تپه های ماسه ای تکثیر شده و ترکیبات موسیلاژی ایجاد کنند که این موسیلاژ می توانند باعث تثبیت ماسه ها شوند از مدیرکل بازرسی، ارزیابی عملکرد،پاسخگویی ورسیدگی به شکایات استانداری خوزستان در خواست شده نظر به حساسیت موضوع و انعکاس آن در سطح ملی، با توجه به نظرات اساتید و کارشناسان محیط زیست، دستورات لازم و قانونی در این خصوص صادر و مراتب را امر به ابلاغ کنند.
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.