صندوق بیمه حوادث طبیعی، حلقه مفقوده مدیریت بحران

صندوق بیمه حوادث طبیعی، حلقه مفقوده مدیریت بحران
جا خالی صندوق بیمه حوادث طبیعی در سیلاب‌های گسترده هفته‌های اخیر آشکار بود؛ این نوع صندوق‌ها مدت‌هاست که در کشورهای حادثه‌خیز برای جبران خسارت‌ها بکار گرفته می‌شوند اما تاسیس آن در ایران تاکنون به علت برخی مخالفت‌ها و خلاهای قانونی به تاخیر افتاده است.
چهارشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۸
ساعت ۱۶:۵۴
کد مطلب: ۱۸۸۹۹
Share
اسکان نيوز:  طرح ایجاد صندوق بیمه حوادث طبیعی پس از وقوع سیلاب‌های اخیر و به ویژه تاکید عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در مرکز توجه قرار گرفت.

بارندگی‌های شدید و سیلاب از بیست و هشتم اسفندماه گذشته آغاز شد و بیشتر استان‌های کشور را درگیر کرد که تبعات آن همچنان ادامه دارد.

درباره میزان دقیق خسارت‌های ناشی از سیلاب‌های اخیر، رقم دقیقی اعلام نشده است زیرا هنوز سیلاب‌ها پایان نیافته و مناطق زیادی همچنان دچار آبگرفتگی هستند، بنابراین باید تا پایان بارندگی‌ها و رفع آبگرفتگی‌ها منتظر ماند، اما وزیر کشور میزان خسارت سیل را تا 35 هزار میلیارد تومان برآورد کرده است.

پس از پایان سیلاب و فروکش کردن آبگرفتگی ها، موضوع مهم، چگونگی جبران خسارت‌ها، خواهد بود؛ با توجه به گستردگی و حجم عظیم خسارت، دغدغه‌ها و سئوالات جدی درباره روند تامین مالی این خسارت‌ها مطرح شده است.

اگرچه برخی از تجهیزات و منازل در مقابل سیل و حوادث بیمه شده بودند، اما میزان آن در مقایسه با حجم خسارات، اندک است.

غلامعلی ثبات، عضو شورای عالی بیمه در این باره،  می‌گوید: برآورد می شود که 10 درصد از خسارت‌های مربوط به سیل در تعهد شرکت‌های بیمه قرار دارد و بقیه خسارت دیدگان بیمه نشده‌اند.

اکنون، با توجه به مشکلات جدی که در تامین منابع مالی برای جبران خسارت‌ها دارد، یکبار دیگر توجه‌ها به تشکیل صندوق بیمه حوادث طبیعی جلب و حتی این موضوع در شورای هماهنگی اقتصادی نیز مطرح شده است.

رئیس کل بانک مرکزی چندی پیش در یادداشت «اینستاگرامی» در این باره، گفت: درجلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی موضوع اهمیت بیمه حوادث طبیعی وضرورت انجام همگانی آن مورد تأکید قرار گرفت.

عبدالناصر همتی با بیان این‌که حادثه خیز بودن کشور، ضرورت این امر را ایجاب می‌کند، افزود: اینک با مباحث انجام شده در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی مطمئن شدم با پیگیری وزیر اقتصاد و بیمه مرکزی با توجه به حادثه‌خیز بودن کشورمان، این صندوق تاسیس و کار خود را با راهبری بیمه مرکزی برای خدمت رسانی به مردم شروع خواهد کرد.

راه اندازی صندوق بیمه حوادث طبیعی با حق بیمه‌های اندک مردم

عضو شورای عمومی سندیکای بیمه‌گران ایران  درباره طرح ایجاد صندوق بیمه حوادث طبیعی، گفت: در همه دنیا کشورهایی که با بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله مواجه هستند اقدام به تاسیس چنین صندوق بیمه‌ای کرده‌اند.

معصوم ضمیری با بیان این‌که بخشی از منابع این صندوق‌ها توسط مردم و بخش دیگر توسط دولت تامین می‌شود، ادامه داد: مبالغ مربوط به حق بیمه نیز از طریق قبوض آب و برق به مقدار ناچیز از مردم اخذ خواهد شد.

مدیرعامل بیمه پاسارگاد با بیان این‌که صندوق بیمه حوادث طبیعی، خسارت‌های وارد شده در زمان وقوع بلایای طبیعی را جبران خواهد کرد، ادامه داد: با پرداخت حق بیمه‌های اندک توسط همه مردم، مبالغ قابل توجهی در اختیار این صندوق قرار می‌گیرد تا در زمان وقوع حوادث طبیعی، خسارت‌ها جبران شود.

عضو شورای عمومی سندیکای بیمه‌گران ایران ادامه داد: حق بیمه‌هایی که برای این صندوق از مردم اخذ خواهد شد بسیار کم است، بنابراین مشکلی برای پرداخت توسط مردم وجود نخواهد داشت.

وی درباره بیمه اتکائی این صندوق نیز گفت: این صندوق‌ها از بازارهای بین‌المللی استفاده کرده خود را بیمه اتکایی می‌کنند که هدف از آن کاهش ریسک‌پذیری و افزایش توان مالی است.

ضمیری یادآور شد: در صورت وقوع هر حادثه طبیعی مانند سیل و زلزله بخشی از خسارت‌ها را دولت جبران کرده و بخش دیگر از طریق بیمه اتکائی این صندوق جبران خواهد شد.

وی درباره تداوم تحریم‌ها و احتمال ناتوانی این صندوق برای استفاه از بیمه اتکایی بین‌المللی، گفت: وضعیت تحریم همیشه این‌گونه نخواهد ماند و تغییر خواهد کرد، همچنین باید توجه داشت که صندوق بیمه حوادث طبیعی، طرحی بلند مدت است.

عضو شورای عمومی سندیکای بیمه‌گران ایران یادآور شد: با توجه به این‌که هدف از راه‌اندازی این صندوق کمک به زیان دیدگان و مردم در زمان وقوع حوادث طبیعی است امکان دارد که بیمه اتکایی این صندوق مانند مسائل مربوط به دارو، از تحریم‌ها معاف شود.

ضمیری اضافه کرد: البته اگر تحریم‌ها لغو نشود این صندوق تا جایی که بتواند خسارت‌ها را جبران خواهد کرد و بقیه را دولت از محل منابع عمومی پرداخت می‌کند.

وی تصریح کرد: در صورتی که حادثه طبیعی بزرگی در کشور رخ ندهد این صندوق می‌تواند پس از گذشت یک دوره زمانی مثلا 10 ساله به حدی توانمند و پر قدرت شود که نیازی به اخذ حق بیمه از مردم نیز نداشته باشد.

عضو شورای عمومی سندیکای بیمه‌گران ایران اظهار کرد: این طرح پیش از این مطرح شده بود اما در اجرا پیشرفتی نداشت، اما این بار با توجه به وقوع سیل اخیر در کشور و خسارت‌های زیادی که وارد کرد، شرایط به گونه‌ای شده که دولت، مجلس، بیمه مرکزی و حتی مردم از راه‌اندازی این صندوق استقبال می‌کنند.

 انتظار 16 ساله برای راه اندازی صندوق بیمه حوادث طبیعی

سابقه تاسیس صندوق بیمه برای حوادث طبیعی به سال‌های دور بازمی گردد که رئیس کنونی بانک مرکزی درباره آن می‌گوید: از 16 سال پیش تاکنون، به دنبال تاسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی بودم.

به گفته همتی در دور نخست مسئولیتم در بیمه مرکزی در سال 82 موضوع تشکیل صندوق را بصورت لایحه به دولت وقت ارائه کردیم لایحه از آن سال در رفت و برگشت بین بیمه، دولت و مجلس بود و تلاش مسؤلان وقت پس از من در بیمه مرکزی هم به نتیجه نهایی نرسید.

وی یادآور شد: در نهایت در دور دوم مسئولیتم در بیمه مرکزی در سال 96 ، موضوع تشکیل این صندوق به تصویب مجلس رسید، اما به خاطر ابهاماتی که شورای نگهبان در مورد بار مالی آن مطرح کرد، به دولت اعاده شد.

مجلس شورای اسلامی اردیبهشت ماه 95 به لایحه تاسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی رای مثبت داده بود.
مرجع: ایرنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.