طالبیان:

روستاهای تاریخی در سیل آسیب ندیده‌اند

روستاهای تاریخی در سیل آسیب ندیده‌اند
روستاهای تاریخی که به خوبی مکان‌یابی و بر اساس دانش گذشتگان ساخته شده‌اند در سیلاب‌های اخیر آسیب ندیده‌اند ولی روستاهایی که در این شرایط ساخته نشده‌اند در مواجه با سیل توان مقاومت نداشته و از بین رفته‌اند.
چهارشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۸
ساعت ۱۴:۵۸
کد مطلب: ۱۸۸۸۸
Share
اسکان نيوز: محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نشست تخصصی «روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی فرهنگی» که در محل پژوهشگاه میراث و گردشگری برگزار شد، گفت: هدف هر سال ایکوموس از انتخاب شعار به مناسبت این روز درک بهتر همگان از موضوع حفاظت است.

او با اشاره به این‌که موضوع میراث کشاورزی نیز پیشتر شعارایکوموس قرار گرفته بود، افزود: این توجه باعث شد روستاهای تاریخی فرهنگی و حوزه‌های مناظر فرهنگی طبیعی بیشتر مورد پژوهش قرار گیرند به‌طوری‌که میراث کشاورزی از کبوتر خانه‌ها تا باغستان‌های سنتی بر اساس این شعار برای ثبت آماده شد.

طالبیان با بیان این‌که موضوع منظر روستایی با توجه به سیل امسال برای ما درس بزرگی به جا گذاشت، تصریح کرد: روستاهای تاریخی که به خوبی مکان یابی و بر اساس دانش گذشتگان ساخته شده‌اند در سیلاب‌های اخیر آسیب ندیده‌اند ولی روستاهایی که در این شرایط ساخته نشده‌اند در مواجه با سیل توان مقاومت نداشته و از بین رفته‌اند.

او گفت: موضوع درک حفاظت از منظر روستایی خیلی مهم است زیرا که این‌ها شیوه‌های زیست و دانش سرزمین هستند و لازم نیست حتما در آن ماند بلکه می‌توانیم از دانش گذشته برای مکان یابی روستاها استفاده کنیم، توان اکولوژیک را بسنجیم و درک کنیم که از یک منبع بیشتر از نیاز نباید استفاده کرد تا تعادل ایجاد شود.

معاون میراث فرهنگی اظهار کرد: کسی منکر توسعه نیست ولی متسفانه ما همه چیز را قربانی مدرنیزم کرده‌ایم به نحوی که  میراث‌های روستایی بسیار شکننده شده‌اند.

او تصریح کرد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یکی از اهداف امسال‌اش را توجه به روستاهایی قرار داده که از دانش سرزمین و تاریخی بهره دارند.

وی با انتقاد از برخی سیاست‌های دولت تصریح کرد: سیاست‌های دولت در واگذاری تسهیلات به جوانان در برخی از مناطق باعث شده بسیاری از روستاها خالی از جمعیت جوان شوند در حالی‌که باید به تداوم دانش گشته در نسل امروز توجه کرد تا حفاظت از میراث فرهنگی به نحو شایسته ادامه یابد.

او تصریح کرد: در حوزه میراث فرهنگی باید این موارد را گوشزد و تعادل بخشی کنیم.

طالبیان  با اشاره به خسارت‌های سیل اخیر گفت‌: تقریبا هیچ روستا، مرکز و اثر تاریخی دچار صدمه آنچنانی نشده در صورتی‌که تمامی سازه‌های جدید دچار مشکل شده‌اند  به‌نحوی که در برخی از مناطق  پل‌های تاریخی به جا مانده ولی پل‌های آهنی از بین رفته‌اند.
 
مرجع: ایلنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.