«چم رستمیان» پلدختر؛ روستایی که به جایی راه ندارد

«چم رستمیان» پلدختر؛ روستایی که به جایی راه ندارد
خسارت سیل اخیر پلدختر تنها محدود به خانه‌ها، مغازه‌ها و زیرساخت‌های شهری و‌ روستایی نشد به ساختمان اداره‌های دولتی و دستگاه‌های اجرایی نیز آسیب‌های بسیاری وارد که مهمترین آن‌ها سازه فرمانداری است.
چهارشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۸
ساعت ۱۲:۱۴
کد مطلب: ۱۸۸۶۸
Share
اسکان نيوز: سیل چنان به این ساختمان خسارت زد و آن را زیر آب برد که دیگر برای انجام امور اداری قابل اسکان کارکنان و کارشناسان فرمانداری نبود، بنابراین به ناچار فرماندار برای انجام امور سیل زدگان در شرایط بحرانی کنونی و رتق‌وفتق کارها، رفع نیازها و رسیدگی به درخواست‌های مردمی، خود و عواملش به ساختمان دانشگاه آزاد اسلامی پلدختر که از سیل در امان مانده بود، نقل مکان کردند.

دفتر فرماندار در ساختمان دانشگاه آزاد اسلامی این روزها بیش از روزهای دیگر و همیشه شلوغ و پرازدحام است، سیل زدگان گروه گروه برای دریافت کمک، رسیدگی به درخواست‌های خود و راهنمایی بیشتر به فرمانداری مراجعه می‌کنند.

با وجود اعلام نحوه کمک‌های دولت برای بازسازی و جبران ویرانی‌های سیل و اطلاع رسانی گسترده از سوی رسانه‌ها و دستگاه‌های متولی، مردم بیش از هر جا دیگر به فرمانداری چشم امید بسته اند و هر لحظه که از روز می‌گذرد بر تعداد مراجعان افزوده می‌شود.

پیرمردی دنبال چادر برای اسکان است؛ مرد جوانی که خانه‌اش تخریب شده کاغذ به دست درخواست کمک اجاره منزل مسکونی و زنی میانسال که سرپرستی خانواده‌اش را برعهده دارد دنبال کمک نقدی از فرمانداری است.

دیگری بیرون از اتاق بدون میز و تلفن و خالی از امکانات اداری فرماندار منتظر است کمی از شلوغی و ازدحام مراجعان کاسته شود تا راحت تر درخواستش را درمیان بگذارد.

او می‌گوید که حدود سه ساعت مسیر روستا محل زندگی اش تا شهر را پای پیاده پیموده تا خواسته اهالی را به اطلاع فرماندار برساند.

یعقوب رستمی، عضو شورای روستا «چم رستمیان» توضیح می دهد که سیل اخیر و طغیان آب رودخانه بخش عمده روستا‌ را زیر آب برد و خسارت بسیاری بر جا گذاشت.

وی گفت: سیل و رانش زمین جاده روستا چم رستمیان را تخریب کرد و پل‌های مسیر را نیز آب برد.

این عضو شورای روستا چم رستمیان افزود: اکنون 15 روز است که جاده آن‌ها که تنها مسیر دسترسی به پلدختر و دیگر مناطق لرستان و کشور است قطع شده و اهالی ارتباطی با ندارند.

وی یاد آور شد: این روستا با 30 خانوار و جمعیت نزدیک به 150 نفر در 35 کیلومتری جنوب باختری شهر پلدختر و حوالی مرز استان‌های لرستان و ایلام قرار دارد.

رحمان آزادبخت، یکی دیگر از مراجعان فرمانداری است که به همراه رستمی عضو شورای روستا برای کمک گرفتن و بازگشایی جاده روستایشان به دیدار «نعمت دستیاری» فرماندار پلدختر آمده است.

او می‌گوید: سیل بی‌سابقه اخیر دار و ندار اهالی روستا را نابود کرد، به جز جاده؛ خانه‌های اهالی نیز فرو ریخت و زمین‌های کشاورزی ما از بین رفت.

به گفته آزادبخت، سیل پمپ‌ها، تجهیزات و شبکه لوله آب زمین‌های زراعی و باغ‌های روستا را نیز تخریب کرد.

گستردگی و شدت بی‌سابقه سیل و حجم بالا آوردهای کشکان در پلدختر و روستاهای مسیر این رودخانه سبب شده با وجود بسیج همه امکانات لرستان و استان‌های معین در کنار خدمات نیروهای مسلح و گروه‌های جهادی هنوز راه‌های چند روستا به علت شرایط خشن جغرافیایی و توپوگرافی سخت منطقه همچنان بسته باشد.

این عوامل باعث شده با وجود سپری شدن 15 روز از سیل لرستان جاده‌های چند روستا هنوز قطع باشد و بازگشایی آن‌ها با جانمایی مسیرهای جدید یا زمانبر بودن کار بازسازی و مرمت جاده‌های کنونی به طول بینجامد.

قطع راه دسترسی این روستاها مشکلات سخت و چالش‌های بسیاری را برای ساکنان ایجاد کرده که اصلی‌ترین آن‌ها کمبود مواد غذایی، بهداشتی و دارو و درمان در این سکونتگاه‌ها است.

اگرچه مسئولان و نهادهای مختلف دولتی و غیردولتی سخت کوشش می کنند که هر چه زودتر مشکل را رفع کنند، گلایه‌های در میان اهالی روستاهایی که هنوز جاده دسترسی آنها برقرار نشده وجود دارد.

فرماندار پلدختر در این مورد می‌گوید که در سیل اخیر 15 روستا شهرستان به طور کامل و 100 درصدی زیر آب رفت.

نعمت دستیاری بیان کرد: با کمک دولت و نهادها و نیروهای مسلح راه‌های دسترسی روستاهای سیل زده پلدختر باز شده و اکنون تنها جاده 34 روستا به علت شرایط ویژه و سخت محیطی و مسیر قطع است.

او تاکید کرد: با بسیج همه امکانات و بهره‌گیری از کمک‌های جهادی ارتش، سپاه و دیگر ارگان‌ها و دستگاه‌ها کوشش خواهیم کرد جاده دسترسی این روستاها نیز در کوتاه ترین زمان احداث و ارتباط آن‌‌ها با مرکز شهرستان و دیگر مناطق برقرار شود.

بر پایه تازه‌ترین آمار و برآوردها سیل دوازدهم فروردین جاری سبب تخریب کامل سه هزار خانه و خسارت به هشت هزار واحد مسکونی شهری و روستایی این شهرستان شد.

سیل همچنین 550 میلیارد تومان به بخش کشاورزی پلدختر آسیب زد و به 550 مغازه و فروشگاه خسارت کلی و جزیی وارد کرد.

حجم کلی خسارت و زیان‌های ناشی از سیل در استان لرستان نزدیک به 400 هزار میلیارد ریال تخمین زده شده است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.