کاوش‌های باستان شناختی غار کلدر به فصل سوم رسید

کاوش‌های باستان شناختی غار کلدر به فصل سوم رسید
پس از یک هفته عملیات تجهیز کارگاه و دو روز کارگاه فشرده آموزش روش کاوش برای اعضا هیات، فصل سوم کاوش باستان شناختی غار کلدر آغاز شد.
سه شنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۸
ساعت ۱۱:۱۳
کد مطلب: ۱۸۸۲۲
Share
اسکان نيوز: بهروز بازگیر، سرپرست هیات باستان شناسی با اعلام این خبر گفت: این محوطه که هم اکنون به عنوان قدیمی ترین سایت پارینه سنگی جدید در ایران شناخته شده دارای شواهد پارینه سنگی میانه در لایه‌های زیرین نیز است.

او افزود: تاریخ‌نگاری نهشته‌های باستانی پارینه سنگی جدید در فصل قبل کاوش در این محوطه نشان از استقرار جوامع شکارگر و گرد آورنده غذا در محدوده زمانی  23 تا 54 هزار سال پیش دارد که این محوطه را به یکی از سایت‌های کلیدی ایران مبدل کرده است.

این باستان شناس تصریح کرد: از مهمترین اهداف فصل سوم کاوش در این غار می‌توان به تلاش برای تاریخ‌نگاری لایه‌های پارینه سنگی میانه (منتسب به دوره استقراری جوامع نئاندرتال)، دستیابی به تعداد بیشتر مصنوعات و دست افزارهای سنگی به منظورتکمیل و تداوم مطالعات میکروسکوپی فن-کاربری و فن-گونه شناسی اشاره کرد.

او تلاش برای دست یابی به فسیل انسانی به منظور انجام آنالیزهای ژنتیکی، دست یابی به گونه‌های جانوری جدید برای درک بهتر شرایط اقلیمی و اقتصاد معیشتی دو گونه نئاندرتال و هوموساپین و نهایتا جمع‌آوری نمونه‌های رسوبات در لایه‌های مختلف فرهنگی به منظور دست یابی به گونه‌های بیشتر گرده های گیاهی برای درک بهتر شرایط اقلیمی منطقه مورد مطالعه  را از دیگر اهداف این پروژه اعلام کرد.

سرپرست هیات باستان شناسی با بیان این‌که مجوز فصل سوم کاوش غار کلدر خرم آباد لرستان، توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده، تصریح کرد: این فصل کاوش با حضور تیمی متشکل از دانشجویان مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد باستان شناسی از دانشگاه‌های تهران، تربیت مدرس، ورامین، رازی کرمانشاه، ابهر زنجان و زاهدان در حال انجام است.
 
مرجع: پژوهشگاه میراث فرهنگی

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.