آغاز بازسازی محورهای ریلی در مناطق سیل زده

آغاز بازسازی محورهای ریلی در مناطق سیل زده
مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران از شروع عملیات رفع انسداد خطوط ریلی و بازسازی محورهای ریلی در مناطق سیل زده خبر داد.
دوشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۸
ساعت ۱۸:۲۴
کد مطلب: ۱۸۸۱۵
Share
اسکان نيوز: سعید رسولی،  مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) به تشریح آخرین وضعیت شبکه ریلی در مناطق سیل زده پرداخت و اظهار کرد: اکنون دو مسیر ریلی در استان‌های سیل زده مسدود است و در تلاش هستیم در روزهای آینده امکان تردد از این دو مسیر هم فراهم شود.

مدیر عامل شرکت راه آهن با اشاره به محورهای که اکنون مسدود هستند، گفت: قسمتی از مسیر ریلی گرگان به اینچه برون در منطقه آق قلا در روزهای ابتدا وقوع سیل در کشور مسدود شد. پس از وقوع سیل بخش زیرین این خط برای عبور جریان آب باز شد و به دلیل حجم زیاد آب و آبگرفتگی های وسیع در منطقه، امکان ترمیم و مرمت وجود نداشت.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: البته به محض این‌که حجم آبگرفتگی در این منطقه کاهش یافت، همکاران ما عملیات تعمیر و مرمت خط را آغاز کردند و در روزهای آینده راه آهن گرگان – اینچه برون عملیاتی می شود.

رسولی با اشاره به انسداد محور جنوب حد فاصل اهواز - اندیمشک گفت: در جریان وقوع سیل، محور جنوب حدفاصل اهواز – اندیمشک در ایستگاه «بام دژ» و «نظامیه» به دلیل آبگرفتگی مسدود و آب شستگی وسیعی در جریان سیل اتفاق افتاده است.

مدیرعامل شرکت راه آهن با اشاره به اقدامات انجام شده برای بازگشایی مسیرهای ریلی، اظهار کرد: در روزهای ابتدا وقوع سیل در این مسیرها باید منتظر می ماندیم سطح آب فروکش کند و به حدی برسد که امکان عملیات عمرانی فراهم شود. با این وجود، با منحرف کردن مسیر آب در محدوده‌ای که به شبکه ریلی آسیب وارد آمده، عملیات بازسازی و مرمت آغاز شد و در دو روز آینده با فروکش کردن آب زمینه تسریع تعمیر خط فراهم می‌شود.

وی درباره توقف جابه‌جایی بار فولاد خوزستان در این محور و مشکلاتی که برای کارخانه فولاد به وجود آمده، گفت: در این محور محموله‌ای به مقصد فولاد خوزستان در حال جابه‌جایی بود که با انسداد محور، باراندازی در بین راه (حدفاصل دوکوهه-اندیمشک) تدارک دیده شد و بار را از قطار تخلیه کردند و نسبت به حمل بار با کامیون به مقصد مورد نظر اقدام شد.

مدیرعامل شرکت راه آهن با بیان این‌که اگر روند فروکش شدن آب و عملیات مرمت با همین روند ادامه یابد، به زودی این دو محور ریلی بازگشایی می‌شوند، افزود: کاهش آبگرفتگی به کنترل و کم کردن خروجی آب سدهای استان بستگی دارد و در این باره با مسئولان ذی‌ربط ارتباط داریم و وضعیت را هر لحظه رصد می‌کنیم.

وی ادامه داد: در محور جنوب اگر به هر دلیلی آبگرفتگی فعلا فروکش نکند، در جابه‌جایی بار از طریق ریل، محموله‌ها تا اندیمشک با قطار جابه‌جا می‌شوند و از آن نقطه به بعد بار به وسیله کامیون انتقال داده می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سئوال که چند کلیومتر راه آهن آسیب دیده و نیاز به مرمت دارد، گفت: در منطقه اهواز 10 کیلومتر از خط ریلی دچار آبگرفتگی شده است. البته آبگرفتگی به خودی خود مشکلی ایجاد نمی‌کند اما قسمت‌های کوچکی حدود 300 متر از خط دچار آب شستگی‌های وسیعی شده است و همین عامل منجر به انسداد خط شد.

رسولی ادامه داد: در منطقه آق‌قلا هم خط ریلی در 8 نقطه قطع شده است. ستاد مدیریت بحران گمان می‌کرد که باید این خط را باز کند تا جریان آب عبور پیدا کند و به همین دلیل چند نقطه از شبکه ریلی در این مسیر مسدود شد که مرمت آن در حال حاضر آغاز شده است.
مرجع: ایرنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.