نامه شبکه تخصصی سازمان های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی استان خوزستان به شورایعالی حفظ بیت المال

نگران تنگ آبزا و دامنه باستانی و تاریخی اشکفت سلمان هستیم

نگران تنگ آبزا و دامنه باستانی و تاریخی اشکفت سلمان هستیم
درست در روزهایی که سیل امان خوزستان را بریده است، طرح هایی که تعادل اکولوژیک منطقه را بر هم می زنند آنهم در مسیر حرکت سیل در حال اجرا هستند.
يکشنبه ۲۵ فروردين ۱۳۹۸
ساعت ۱۵:۰۷
کد مطلب: ۱۸۷۴۴
Share
به گزارش اسکان نيوز ، شورای هماهنگی تشکل های محیط زیستی و منابع طبیعی خوزستان، با ارسال نامه ای خطاب به "شورای عالی حفاظت از بیت المال و اراضی ملی و منابع طبیعی قوه قضاییه" نگرانی خود را از ساخت باشگاه تیراندازی در  اراضی ملی "تنگ آبزا" و دامنه کوه تاریخی "اشکفت سلمان" ابراز کرد.

در این نامه با تاکید بر اینکه محدوده مورد نظر در مسیر آبراه طبیعی کنترل سیل شهرستان ایذه واقع شده و از نظر توپوگرافی، دارای شیب تند است از شورای عالی حفظ بیت المال خواسته شده تا دستورات لازم را در راستای برخورد با این تخلف ها صادر کنند.

متن کامل این نامه در ادامه می آید:

شورای عالی حفاظت از حقوق بیت المال و اراضی ملّی و منابع طبیعی قوه قضاییه

باسلام

احتراماً به استحضار می رساند اخباری جهت فعال شدن طرح احداث باشگاه تیراندازی واقع در اراضی ملّی پلاک 3736/2165 بخش یک شهرستان ایذه موسوم به نورآباد که در جلسه مورخ 28/02/1394 کمیسیون محلّی مواد 31 و 22 آیین نامه قانون واگذاری اراضی جهت طرح های کشاورزی و غیر کشاورزی شهرستان ایذه مورد مخالفت واقع گردیده به دبیرخانه شورای هماهنگی تشکل های محیط زیستی و منابع طبیعی خوزستان واصل گردیده نظر به اینکه این طرح قرار بود در محلّی موسوم به منطقه تنگ آبزا در دامنه کوه تاریخی و باستانی معروف به اشکفت سلمان احداث گردد. لذا با عنایت به دلایل ذیل خواهشمند است ضمن ورود آن مرجع عالی قضایی بعنوان عالی ترین مرجع قضایی جهت صیانت از اراضی ملّی دستورات لازم در جهت حفظ این عرصه با ارزش ملّی و تاریخی صادر و امر به ابلاغ فرمایید :

1. محدوده مورد نظر در مسیر آبراه طبیعی کنترل سیل شهرستان ایذه واقع گردیده.

2. محدوده مورد نظر از نظر توپوگرافی دارای شیب تند می باشد.

3. قسمتی از محدوده مورد نظر محل صخره نوردی می باشد.

4. محدوده مورد نظر در دامنه کوه معروف باستانی و تاریخی اشکفت سلمان و در مسیر عبور گروه های کوهنوردی شهرستان ایذه قرار گرفته لذا راه امن عبور و مرور کوهنوردان ایذه بوده و با توجه به ماهیت رشته ورزشی تیراندازی مکان مناسبی برای اجرای طرح باشگاه تیراندازی نمی باشد.

5. محدوده مورد نظر در مسیر پیاده روی خانوادگی، محل آموزش نیروهای امداد و نجات، مسیر رول کوبی شده صعود کشوری و همچنین مسیر آثار باستانی اشکفت سلمان می باشد.

لذا با عنایت به موارد مطروحه و مخالفت اعضای کمیسیون محلی مواد 31 و 22 آیین نامه قانون واگذاری اراضی که به اتفاق آراء در 6 بند با این طرح مخالفت نموده اند خواهشمند است دستورات لازم در این خصوص صادر و امر به ابلاغ فرمایید.

 محمد داسمه ، هژیر کیانی

دبیر کمیته حقوقی تشکل های محیط زیستی و منابع طبیعی استان خوزستان                                             
دبیر تشکل های محیط زیستی و منابع طبیعی استان خوزستان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.