فرونشست زمین، خطری که باید جدی گرفته شود

فرونشست زمین، خطری که باید جدی گرفته شود
فرونشست زمین خطر جدی امروز که از آن به زلزله خاموش تعبیر می‌شود و راهکار رفع این معضل ملی به اعتقاد کارشناسان نیازمند انجام کارهای پژوهشی و تحقیقاتی است تا نظام برنامه‌ریزی کشور برای آن تدابیری اصولی بیندیشد.
يکشنبه ۲۵ فروردين ۱۳۹۸
ساعت ۱۱:۱۹
کد مطلب: ۱۸۷۰۸
Share
اسکان نيوز: اکنون به گفته کارشناسان امر معضل فرونشست زمین در بیشتر استان از جمله اصفهان، یزد کرمان، سیستان ، جنوب خراسان، سمنان، کرمان، مرکزی، قزوین و قسمت‌های مرکزی کشور قابل مشاهده و نگران‌کننده، شده است.

فرونشست عبارت است از فرورریزش و یا نشست سطح زمین که به علت‌های متفاوتی در مقیاس بزرگ روی می‌دهد، به طور معمول این اصطلاح به حرکت قائم رو به پایین سطح زمین که می‌تواند با بردار اندک افقی همراه باشد، گفته می‌شود.

به تاکید کارشناسان فرونشست زمین در مناطق مختلف کشور در پی استفاده بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی، نفت و گاز و توسعه کشاوری است.

در بین عوامل موثر در ایجاد فرونشست، به نظر می‌رسد که برداشت بیش از حد مجاز از منابع آب زیر زمینی، ضخامت لایه رسوبی و ویژگی‌های مهندسی رسوبات، عوامل اصلی ایجاد فرونشست در بیشتر دشت‌های ایران هستند.

مناطقی که هم اکنون در شرایط بحرانی ایجاد فروچاله‌ها و فرونشست‌ها قرار دارند شامل دشت کبودرآهنگ همدان، ورامین، نظرآباد، دشت تهران، دشت مشهد و نیشابور، دشت‌های استان کرمان، اصفهان و قزوین می‌باشند.

برداشت بیش از حد مجاز را می‌توان نتیجه عدم وجود مدیریت درست منابع آب در بخش برداشت و از سوی دیگر به هدر رفتن حجم عظیمی از آب در نتیجه نادرست بودن شیوه‌های کشاورزی و مصارف صنعتی و شهری یا بطور خلاصه مصرف نامتناسب دانست.

طبق آمار در استان اصفهان اوایل انقلاب وسعت زمین های کشاورزی 75 هزار هکتار بود اما اکنون به 500 هزار هکتار افزایش یافته است، در حوضه دریاچه ارومیه وسعت زمین‌های کشاورزی از 320 هزار هکتار به 680 هزار هکتار افزایش یافته است و در این منطقه 81 هزار حلقه چاه کشاورزی حفر و 72 سد ذخیره آب ساخته شده است.

مهاجرت و اسکان جمعیت بیش از حد ظرفیت مناطق همچنین استقرار صنایع آب بر در مناطق مرکزی ایران از جمله اصفهان از دلایل کاهش منابع زیر زمینی آب و در پی آن فرونشست زمین است.

به اعتقاد کارشناسان 50 تا 70 هزار سال نیاز است تا زمین پس از فرونشست زمین به عمق یک سانتی متر خود را بازیابی کند به همین دلیل سازمان ملل تاکید دارد در صورت فرونشست زمین به عمق چهار میلی متر در هر کشوری، کمیته مهار این بحران به ریاست بالاترین مقام اجرایی آن کشور تشکیل شود.

در بین کشورهای اروپایی بزرگترین فرونشست زمین در مکزیکو سیتی پایتخت مکزیک با 32 سانتی متر به ثبت رسیده است.

 در همین ارتباط میزگردی با عنوان «پیامدها و راهکارهای چالش فرونشست زمین در کشور و اصفهان» را با حضور جهانگیر عابدی‌کوپایی، استاد تمام گروه مهندسی آب دانشگاه صنعتی اصفهان و رئیس دانشکده مهندسی کشاورزی؛ احمد جلالیان، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اصفهان؛ حمیرا صفی‌قلی، رئیس اداره محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان؛ امیرحسین خیام‌باشی، عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی استان اصفهان؛جمشید نادرتهرانی، عضو هیات مدیره جمعیت دوستداران زاینده رود و عضو هیات رئیسه رشته راه و ساختمان کانون کارشناسان رسمی دادگستری و بهرام نادی، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد نجف آباد و کارشناس سازمان نظام مهندسی برگزارشد.

فرونشست زمین بخش وسیعی از مرکز ایران را در بردارد

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی و استاد دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان این‌که به فرو نشست زمین زلزله خاموش نیز گفته می‌شود، اظهار کرد: فرونشست در پی نشست سطع وسیعی از اراضی در بردار قائم که تحت تاثیر فرآیندهای بهره‌برداری‌های بی‌رویه آب صورت می‌گیرد.

احمد جلالیان گفت: به طور معمول عوامل دیگر تکنونیتی در سطح وسیع اراضی فرونشست ایجاد می کند و این موضوع باعث تبعاتی است که به آن فروچاله گفته می‌شود مانند چاله‌های بزرگی که در تهران، کبوترآهنگ همدان و در استان فارس خیلی اتفاق افتاد که یک چاله عظیمی با عمق زیاد فرو می‌نشیند.

جلالیان در این میزگرد افزود: در اصفهان وقتی کانال‌های درجه یک سیمانی را در دشت‌ها ایجاد می‌کنیم برخی از قسمت‌های زمین نشست کرده که عامل اصلی آن در اثر انحلال لایه‌های زیرزمین همانند گچ و آهک که قابلیت انحلال دارند و یا ریزش حفره‌های غیرطبیعی ایجاد می‌شود.

وی تصریح کرد: فرونشست در اصفهان، یزد کرمان، سیستان، جنوب خراسان، سمنان، کرمان، استان مرکزی، قزوین، کاشان و قسمت‌های مرکزی کشور که وسعت زیادی را دارد در برگرفته است.

وی با اشاره به منشا انسانی، طبیعی و تکنونیتی فرونشست زمین اظهار کرد: عوامل انسانی بر اثر برداشت‌های بی‌رویه آب‌های زیرزمینی صورت می‌گیرد، بدین شکل وقتی آب برداشت می‌شود هوا جای آن را می‌گیرد، آب متراکم نمی‌شود ولی هوا متراکم می‌شود و توده عظیمی فرومی‌نشید که در بردار قائم است.

این استاد دانشگاه ادامه داد‌: فرونشست در اصفهان، مهیار، کاشان، حبیب آباد، سجری، گلپایگان، داران، دامنه، شمال اصفهان و شهر اصفهان عاشق آباد گزارش شده است.

جلالیان تصریح کرد: وقتی به منابع نگاه می‌کنیم چهار میلی متر حد بحرانی نشست زمین در سال است و در اصفهان در دشت مهیار حدود 40 سانتی متر و در اصفهان هم حدود 15 سانتی متر است.

وی تصریح کرد: طبق نقشه سازمان زمین شناسی کشور، دشت مشهد، نیشابور، زرند، کرمان، دشت تهران و ورامین، قزوین، رفسنجان و عمده ایران مرکزی که با خشکسکالی، کمبود آب و برداشت بی رویه رو به رو است که باعث نشست زمین می‌شود و این موضوع جدی وجود دارد.

عدم نظارت در برداشت‌های بی رویه باعث فرونشست زمین شد

جلالیان اضافه کرد: آمار مسوولان کشور از 600 هزار چاه در کشور خبر می‌دهند که نصفش غیر مجاز است و در اصفهان 15 هزار چاه غیرمجاز وجود دارد.

وی بیان کرد : برداشت آب از چاه غیرمجاز و حتی مجاز با توجه به خشکسالی در قسمت‌های ایران مرکزی وجود دارد که این خود باعث فرونشست و از بین رفتن آب‌های زیر زمینی و مواد اولیه خاک می‌شود.

جلالیان با اشاره به توجه رسانه‌ها به موضوع فرونشست و آگاهی‌رسانی در این باره، گفت: در استان اصفهان یکی از مهمترین علل فرونشست زمین نبود آب در رودخانه زاینده رود است که برداشت‌های بی‌رویه از سرشاخه و قسمت‌های پایین دست صورت می‌گیرد.

استاد دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان اظهار کرد: در مهیار در 40 سال قبل آب در 10 متری بوده ولی در زمان حاضر در 180 متری است که نشست آن عظیم است و عمق زیادی دارد.

نشست زمین آخرین حد پیامدهای بیان‌زایی است

جلالیان با بیان این‌که در منابع طبیعی می گویم نشست زمین آخرین حد پیامدهای بیان زایی است، گفت: یعنی در کشور ما بیان‌زایی نرخش یک درصد است و آخرین حد بیابان زایی نشست زمین است و واقعا غیرقابل برگشت است.

همه بخش‌ها کشور علمی و عملی اقدام کنند

جلالیان با تاکید بر چاره‌اندیشی برای جلوگیری از فرونشست بیشتر، گفت: در این زمینه باید همه بخش‌های مرتبط دانشگاهی، علمی، مسئولان مرتبط استانی و کشوری به صورت علمی و عملی اقدام کنند و فرهنگ‌سازی صورت گیرد.

وی با اشاره به اقدام‌ها و فعالیت‌های صورت گرفته در راستا هشدار انتشار ریزگردهای سمی در پی خشک شدن تالاب بین‌المللی گاوخونی، اظهار کرد: سعی کردیم مسئولان به آن باور برسند خشکی تالاب بین‌المللی گاوخونی فاجعه است.

وی بیان کرد: در استان اصفهان فرونشست زمین نیز غول خفته‌ای است که می‌تواند ضررهای زیادی بزند و مسئولان باید به این باور برسند که اصفهان در خطر زلزله خاموشی است که تبعات زیادی دارد.

جلالیان با بیان این‌که مدیریت منابع آب در رودخانه زاینده رود نیست، گفت: من به عنوان متخصص آبخیزداری که سال‌های سال در این باره کار کردم می‌گویم، در حوضه زاینده رود 400 میلیون متر مکعب آب هدر می‌رود و پمپاژ می‌شود.

وی با بیان این‌که به صورت علمی از منابع آب حوضه آبخیز استفاده نمی‌شود، تصریح کرد: این اقدام باعث خشکسالی و فرونشست زمین می‌شود.

وی با ابراز تاسف از این‌که از سرمنشا کوهرنگ تا رو به پایین زاینده رود در حال باغ شدن است، گفت: وقتی از حوضه آبخیز به این شکل استفاده شود دیگر هیچ آبی در رودخانه زاینده رود نمی‌آید و هر روز این فاجعه بدتر می‌شود.

این استاد دانشگاه با بیان این‌که مدیریت منابع آب در حوضه زاینده رود باید تغییر کند و علمی باشد، افزود: در حوضه آبخیزدار و قسمت بالا دست نباید هیچگونه فعالیتی شود چون به صورت سطحی و زیر زمینی دیگر آبی نیست.

جلالیان گفت: چه اشکالی دارد قانونی در مجلس وضع شود که اراضی توسط دولت خریداری شود تا دیگر باغی احداث نشود.

ایران سومین کشور جهان در معرض مخاطرات طبیعی است

استاد تمام گروه مهندسی آب دانشگاه صنعتی اصفهان و رئیس دانشکده مهندسی کشاورزی گفت: پنج مخاطره جدی که ایران با آن رو به رو است زمین لرزه، زمین لغزش، فرونشست زمین، سیلاب و خشکسالی است.

جهانگیر عابدی کوپایی اظهار کرد: سازمان زمین شناسی در سال 2010 نقشه ای تهیه کرد و عنوان کرد ایران سومین کشور جهان در معرض مخاطرات طبیعی است.

عابدی ادامه داد: در رابطه با فرونشست زمین پنج عامل ذکر می شود که سه عامل تحکیمی خاک است و یک عامل حرکات تکنونیکی و معدن کاری و فعالیت‌های معدنی است.

این استاد دانشگاه افزود: فعالیت‌های تحکیمی در مناطقی است که برداشت نفت و گاز صورت می‌گیرد، وقتی برداشت می‌شود حفره‌های عظیمی ایجاد می‌شود که مناطق نفت خیز در معرض فرونشست قرار می‌گیرد.

عابدی گفت: جاهایی که ساختمان‌های بلندمرتبه ساخته می‌شود آن جا هم در عرض نشست تحکیمی است.

وی اظهار کرد: یک عامل دیگر برداشت بی‌رویه آب‌های زیرزمینی است، بحث تحکمی تراکم زمین به طور عمده مربوط به تشکیلات رسی است و آنجایی که بافت ریز خاک است که آب زیاد در آن جمع می‌شود و به هر علتی این آب استخراج می‌شود، تنشی که آب و هم ذرات تحمل می‌کرد صرفا باید خام تحمل کند و فرونشست اتفاق می‌افتد.

این استاد دانشگاه با بیان این‌که دخالت بشر در طبیعت یکی از عوامل به وجود آورنده نشست زمین است، گفت: فرونشست در همه نقاط جهان است و جاهای همانند ایلات آروزنا در آمریکا حتی خساراتی به تاسیسات زیر بنایی زد.

وی به دستکاری طبیعت توسط بشر اشاره کرد و افزود: در طبیعت یک ظرفیت زیستی مانند خاک، آب و هوا وجود دارد که در اختیار بشر است وقتی بیش از آن استفاده کرد، این ظرفیت به هم می‌خورد.

عابدی تصریح کرد: وقتی تکنولوژی‌های سدسازی گسترش یافت، پمپ‌های سدسازی آمد و دستگاه‌های حفاری و پمپ‌های عظیمی به وجود آمد، دست کاری طبیعت هم به همان شدت افزایش یافت.

این استاد دانشگاه افزود: مدیریت منابع آب در گذشته‌های دور دست مردم بود و بعد با به وجود آوردن تکنولوژی‌های نوین مدیریت منابع به دست دولت افتاد و مردم کنار رفتند.

وی اظهار کرد: در چند دهه اخیر آب‌های زیر زمینی و منابع آب پایان یافت و در زمان حاضر دولتمردان دوباره متوجه شدند مردم باید در میدان باشند و در این زمینه فرهنگ‌سازی کرد.

فرونشست به صورت تدریجی رخ می‌دهد

عابدی با بیان این‌که فرونشست زلزله ناگهانی است و خسارت آن آنی است، گفت: در فرونشست زمین از بین رفتن لایه رسی زمین به تدریج است و شکاف ممکن است چندین کیلومتر باشد وعمقش هم بیست متر یا بیشتر هم می تواند باشد.

وی با تاکید بر اینکه فرونشست زمین به صورت تدریجی است و به شکلی نیست متوقف شود، افزود: اگر برداشت‌های بی‌رویه از منابع آبی ادامه یابد ممکن است گسترش یابد.

این استاد دانشگاه افزود: مهمترین خسارت فرونشست زمین به تاسیسات زیر بنایی همانند خطوط انتقال، برق ،گاز، راه آهن و جاده هاست.

مصرف ما از طبیعت سه برابر استاندارد است

عابدی ادامه داد : مصرف ما از طبیعت بیشتر از سه برابر استاندارد است و این اعلام خطر است چون کاهش آب‌های زیرزمین برای نسل فعلی و نسل آینده خطر است و اگر تمام شود این خطرجدی است.

عابدی تصریح کرد: مصوبه شورای عالی آب کشور حقابه زیست محیطی تالاب بین‌المللی گاوخونی ،176میلیون مترمکعب اگر اجرا شود و پیگیر آن شویم، بخشی از مشکل حل است.

وی با تاکید برخشکی زاینده رود و تاثیرآن در فرونشست زمین در اصفهان گفت: اگر آبی در زاینده رود نباشد، سازهای تاریخی زاینده رود، سی‌وسه پل به مرور فرسوده و تخریب می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد نجف آباد و کارشناس سازمان نظام مهندسی گفت: حیات منوط به آب است و اگر آبی وجود نداشته باشد نمی شود زندگی کرد چه برسد زمین نشست پیدا کند و یا حتی ساختمان سالم باشد.

بهرام نادی با بیان این‌که نشست زمین در برخی از ساختمان‌ها قابل مشهود است، اظهار کرد: نشست مجاز یک ساختمان دو نیم سانتی متر است وضع خیلی پیچیده‌تر است.

این استاد دانشگاه گفت: اگر ما وزن حجمی خاک را دو تن بر متر مکعب بگیرم زمانی که آب است یک تن را آب تحمل می‌کند وقتی آب پایین می‌رود این مقدار دو تن می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد نجف آباد اظهار کرد: وزن هر طبقه ساختمان یک تن بر متر مکعب، به عبارتی یک متر آب را پایین می‌بریم همانند این است که یک ساختمان 10 طبقه به وسعت دشت احداث کردیم در این دشت وقتی این ساختمان ساخته شد دیگر این خاک بر نمی‌گردد.

دشت دامنه در غرب اصفهان با فرونشست زمین روبه‌رو است

بپدیده فرونشست زمین در دشت «دامنه» فریدن، نخستین بار در مرداد ماه سال1392گزارش شد.

در پژوهش که در سال 1394 در همین زمینه با عنوان 'بررسی کاهش آب‌های زیرزمینی و فرونشست شهر دامنه انجام شد، میزان نشست بر اساس روشD-In SAR در طی ماه‌های اردیبهشت، تیر و شهریور سال 1384 و ماه‌های تیر و شهریور سال 1390 به ترتیب 4.88 و 7.36سانتی متر اندازه گیری شد.

همچنین میزان افت آب طی زمان‌های اشاره شده به ترتیب 8.4 و 4.44 متر گزارش شد، براساس این پژوهش بیشترین نشست منطبق بر بخش مرکزی دشت دامنه و باتلاق قهیز به علت تراکم بالا چاه‌ها و برداشت بیش از حد آب زیرزمینی گزارش شد.

بر اساس این گزارش‌ها روند فرونشست در زمین‌های کشاورزی، مناطق مسکونی و سطح معابر این شهر همچنان تداوم دارد و سبب خسارت‌های زیادی به مناطق مسکونی شامل جابه‌جایی پی و شکست و ترک در ساختمان‌ها، جاده‌ها، خطوط انتقال نیرو و آسیب دیدگی تاسیسات کشاورزی در چاه‌های بهره‌برداری و شبکه‌های آبیاری شده است.

طی 2 سال اخیر نیز گزارش‌هایی مبنی بر تخریب قسمت‌هایی از واحدهای مسکونی، ریزش نقاط مختلفی از خیابان‌ها و معابر و یا نشتی لوله‌های انتقال گاز منتشر شده است.

نادی خاطرنشان کرد: دشت دامنه سال 1340 مثل زاینده رود پر آب بود و از آن تاریخ به بعد برداشت بی‌رویه در این منطقه آغاز شد که اکنون عمق آب حدود 70 تا 80 متر زمین رسیده است و باعث فرونشست در این زمینه شده است.

وی افزود: عمق آبرفت در دامنه نامتعارف است، یعنی یک جایی آبرفت 120 متر است و در جایی دیگر صفر می‌باشد آن جایی که 120 متر است به اندازه 60 سانتی متر پایین رفته در بخش‌هایی که وجود دارد این مقدار پایین نرفته است.

این استاد دانشگاه شرط حیات در دامنه را آب برای کشاورزی عنوان کرد و گفت: وقتی آبی نباشد ساختمان‌ها فرونشست پیدا می‌کنند و زندگی در آن منطقه بی‌معنا می‌شود چون حیات در آنجا مفهومی ندارند.

این استاد دانشگاه با بیان این‌که متاسفانه چشم مان را روی واقعیت‌ها می‌بندیم و با سرعت بیشتری خطا می‌کنیم، اظهار کرد: کشاورزی بی‌رویه، کشت‌های آب بر، اضافه شدن چاه‌ها و برداشت‌های بی‌رویه آب همه باعث از بین رفتن آب‌های زیرزمینی و فرونشست زمین در این منطقه شد.

وی با اشاره به نشست زمین در شهر اصفهان یادآور شد: در خیابان رباط 13 سانتی متر ساختمانی دوران پیدا کرده و اداره گاز، گاز را قطع کرده و شهرداری خرید و فروش را ممنوع کرد.

نادی ادامه داد: در خیابان گلزار ساختمانی هشت سانتی متر، خیابان شمالی مهران ساختمانی چهار سانتی متر نشست کرده است که نباید نادیده گرفت.

وی همچنین با تاکید بر تاثیر فرونشست زمین روی خطوط مترو، گفت: در مترو در دروازه شیراز لایه سنگی است و نشست نمی‌کند ولی در سی‌وسه پل 150 متر آبرفت داریم و این قسمت ظرفیت نشست را دارد.

نادی با تاکید برنامه‌ریزی در این باره به صورت هوشمندانه، گفت: آب‌های زیر زمینی تخلیه شده و کم شده است و چون با چشم قابل مشاهده نیستند متوجه خالی شدن آن نیستیم.

وی با تاکید بر حفظ محیط زیست اظهار کرد: در سال شهر اصفهان در سال 84 در 9 متری آب وجود داشت ولی اکنون در 18 متری آب وجود ندارد چون داریم با سرعت و شدت از آب‌های زیر زمینی برداشت می‌کنیم و احساس خطر هم نمی‌کنیم.

این استاد دانشگاه گفت: چیزی را که داریم می‌کاریم مصرف دو برابر قبلی است داریم با جهل مان محیط زیست را نابود می‌کنیم.

نادی با تاکید بر ضرورت توسعه پایدار اظهار کرد: باید خرجمان اندازه دخل مان باشد ما با سیاست نادرست می‌خواستیم در همه چیز خود کفا باشیم و توسعه ناپایدار ایجاد کردیم.

وی با بیان لزوم تغییر رفتارها نسبت به محیط زیست و ایجاد حساسیت در این مهم، گفت: در این زمینه باید به همه آگاهی داد که به این شیوه نمی‌شود زندگی کرد چون از بین خواهیم رفت.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد : باید یک مقدار بینش خود را بالا برد و با آگاهی بخشی به آینده متعهد بود ودر این زمینه قوانینی الزام آور وضع شود.

عمده آبخوان‌ها با فرونشست مواجه شدند

رئیس اداره محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان اظهار کرد: این موضوع مربوط برداشت بی‌رویه مازاد بر ظرفیت اکولوژیک منطقه است و در این زمینه دستگاه‌های مرتبط پیگیر هستند.

حمیرا صفی‌قلی با بیان این‌که تعداد زیادی از دشت‌های اصفهان بحرانی هستند، افزود: وزارت نیرو به طور رسمی برنامه تعادل بخشی برای منابع آب زیر زمینی را ابلاغ کرد و در این زمینه اقدام‌هایی در حال انجام است.

صفی‌قلی با اشاره به این‌که تغذیه آبخوان‌ها از موضوعات اصلی است که باید به آن توجه شود، گفت: عمده آب‌خوان‌ها دچار فرونشست شده که علت اصلی آن برداشت‌های بی‌رویه و حذف حق‌آبه‌های زیست محیطی است.

وی با بیان این‌که اگر به حق‌آبه‌های زیست محیطی توجه می شد این مشکلات را بوجود نمی‌آمد، افزود: نه تنها توسعه پایدار را رعایت نکردیم بلکه در مصارف آشامیدنی، صنعت و کشاورزی برداشت‌های نامتوازن بود.

وی با بیان این‌که تراکم جمعیت اصفهان کلی از منابع را صرف خود کرد، گفت: ممنوع شدن صنایع آب بر، کشاورزی، تغییرات آب و هوایی، تغییر روش های کشاورزی و کشت نیاز به کار بیشتر و جدی دارد.

صفی‌قلی اضافه کرد: آب منطقه‌ای موظف شده برنامه سازکاری با کم آبی را تهیه کند و به وزرات نیرو ارائه کند که در آن مشخص شده هر دشت اصفهان چه شرایطی دارد و چقدر آب می‌تواند به سفرهای زیرزمینی برگردد.

وی تصریح کرد: براساس آخرین اطاعات آب قابل برنامه‌ریزی برای بخش های مختلف در حال احصا است و اگر در این برنامه حق‌آبه تالاب بین‌المللی و زاینده رود که حدود 180 میلیون متر مکعب است تامین شود بخشی از کمبود آب‌خوان‌ها تامین می‌شود.

وی گفت: محیط زیست یک دستگاها نظارتی و حاکمیتی است و وظایف قانونی اش را انجام می‌دهد و در راستا خدمت‌رسانی به مردم و محیط زیست کشور از هیچ تلاش و کوششی دریغ نخواهد کرد.

بارش‌ها نمی‌توانند جبران‌کننده آب‌های زیرزمینی باشند

عضو هیات مدیره جمعیت دوستداران زاینده رود گفت: عملی را که وزن ساختمان انجام می‌دهد وقتی به آب درون خاک اعمال می‌شود، آب از خاک خارج می‌شود و نشست انجام می‌شود.

جمشید نادر تهرانی اظهار کرد: خشکسالی و ته‌نشین شدن آب‌های زیرزمینی نقش تعیین‌کننده‌ای در فرونشست زمین دارند.

وی ادامه داد : بارش وقتی صورت می‌گیرد قسمتی از آن تبخیر، قسمتی جاری و بخشی هم به آب‌های زیرزمینی اضافه می‌شود که نمی‌تواند جبران‌کننده باشد چون راه نفوذ به سفرهای زیرزمینی از دست می‌رود و یا پر نمی‌شود.

نادر تهرانی به تاثیر برداشت‌های بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی در کم آبی و فرونشست زمین اشاره و اضافه کرد: در حوضه زاینده رود به علت فقدان و نبود آب جاری زاینده رود این زخم‌ها پر نمی‌شود و بخشی از این آب‌ها بدون برنامه‌ربزی در همه حوضه صنعت، آشامیدنی و کشاورزی کنترل نمی‌شود.

فرونشست مساله ملی است باید گام‌های مهم برای رفع آن برداشت

عضو هیات مدیره جمعیت دوستداران زاینده رود با اشاره به این‌که مساله فرونشست در اصفهان به خاطر خشکی زاینده رود است، گفت: برای رفع این مشکل برنامه‌ریزی وجود ندارد که این مهم باید جدی گرفته شود.

نادر تهرانی گفت: وقتی آب رودخانه زاینده رود در گذشته کم می‌شد، شاید نزدیک به 15 روز جزیره‌های مختلف را در زاینده رود وجود داشت ولی وقتی در زمان حاضر رودخانه زاینده رود خشک و یا کم آب می‌شود، درمدت زمان 48 ساعت ساعت خشک می‌شود.

وی با بیان این‌که حتی با باز شدن زاینده‌رود سفرهای زیرزمینی ترمیم نمی‌شود، اظهار کرد: با باز شدن رودخانه این سفره‌ها نمی‌تواند ترمیم شود این مساله باعث مشکلات عدیده‌ای برای ما ایجاد می‌کند.

عضو هیات مدیره جمعیت دوستداران زاینده رود تصریح کرد: این موضوعات حتی باعث مشکلات اجتماعی می‌شود و پرونده‌ها و مسائل اجتماعی روزبه‌روز اضافه تر می‌شود.

وی با بیان این‌که مساله فرونشست زمین یک مساله ملی است و باید به آن نگاه جدی شود، افزود: در این راستا باید با برنامه‌ریزی‌های درست گام‌های موثری برای این چالش برداشت.

نشست زمین با زلزله متفاوت است، همه بخش‌ها قصور کردند

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی استان اصفهان در این میزگرد  اظهار کرد: وقتی نشست زمین زیاد شود این عارضه طبیعی خود را به خوبی نشان می‌دهد و یک دفعه می‌بینید به طور مثال در منزل سرامیک‌ها کنده شده است.

امیرحسین خیام‌باشی با بیان این‌که نشست زمین با زلزله متفاوت است، گفت: این خطر در یک قدمی همه ماست و حتما باید به آن توجه شود، زیرا غیر قابل جبران است.

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی استان اصفهان با بیان این‌که در برنامه‌ریزی‌ها به محیط زیست و خشکسالی توجه نشده است، افزود: نمی‌شود فقط نوک پیکان را به سمت کشاورزان گرفت و از برداشت‌های بی‌رویه سخن گفت بلکه همه بخش‌ها قصور بوده است.

خیام‌باشی گفت: همین محدود کردن کشاورزان باعث شده به سمت ایجاد باغ بروند و به صورت غیر مجاز چاه حفر کنند.

وی گفت: این برنامه‌ریزی فقط توسط یک دستگاه و یا یک بخش نیست بلکه سایر بخش‌ها و دستگاه‌های مرتبط باید تعامل کنند.

خیام‌باشی با تاکید بر مدیریت صحیح در این ارتباط ،افزود: مردم در این بخش حلقه مفقوده هستند باید آگاهی بخشی انجام شود چون ما در مقابل نسل‌هایی آینده مسئول هستیم.
مرجع: ایرنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.