پایان فصل چهارم کاوش در تنب "پرگان جناح" ‌بستک

پایان فصل چهارم کاوش در تنب "پرگان جناح" ‌بستک
تنب پرگان در دو کیلومتری جنوب شهر جناح و 30 کیلومتری خلیج فارس واقع شده ‌و کاوش‌های باستان شناسی آن از سال 90 آغاز شده است.
سه شنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۸
ساعت ۱۲:۴۶
کد مطلب: ۱۸۵۷۷
Share
اسکان نيوز: سرپرست گروه کاوش تنب پرگان جناح گفت: بررسی دقیق و شواهد معماری نشان می‌دهد در گذشته از این بنا احتمالا بعنوان رصد خانه علمی و یا نیایشگاه استفاده می شده است.

علی اسدی افزود: نوع معماری و سازه‌های موجود در این بنا کاملا منحصر به فرد و تاکنون هیچ نمونه قابل مقایسه و مشابه برای آن یافت نشده است.

وی خاطرنشان کرد: بخش اصلی این سازه دارای شکل مدور و 20 جرز سنگی است که درگاه‌های کوچک آن‌ها را از هم جدا کرده و تاریخ آن مربوط به دوره ساسانیان است.

سرپرست گروه کاوش تنب پرگان جناح بیان کرد: قطر این سازه 17 متر و مساحت کل فضا داخلی آن 221 متر مربع است.

اسدی با بیان این‌که در مرکز فضا مدور یک ستون گرد به قطر1۶0 سانتیمتر و ارتفاع بازمانده 50 سانتیمتر وجود دارد، تصریح کرد: دو فصل دیگر کاوش بهمن و اسفند 98 در تنب پرگان جناح بستک صورت می‌گیرد.

وی اضافه کرد: این بنا از نظر نوع معماری کاملا منحصربه‌فرد است و اگر یک بنا مذهبی از دوره ساسانیان باشد، نوع جدیدی از شکل آتشکده‌های این دوره را نشان می دهد.

اسدی در پایان عنوان کرد: آتشکده‌های دوره ساسانی و معماری مذهبی این دوره، چهارطاقی‌ها با پلان مربع و گنبدی بر روی آن است که در بخش مرکز آتشکده‌ها، مُجمر آتشی وجود داشت.
 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.