معاون اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد:

خسارت 6هزارو 800 میلیارد تومانی سیل به بخش کشاورزی

خسارت 6هزارو 800 میلیارد تومانی سیل به بخش کشاورزی
معاون اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی با بیان این‌که سیل در 16 استان 6 هزار و 800 میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی زده است، گفت: 920 هزار هکتار از اراضی زراعی کشور در درصدهای مختلف زیر آب است و 108 هزار هکتار از باغات نیز در استان‌های مختلف آسیب دیده است.
دوشنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۸
ساعت ۲۳:۱۳
کد مطلب: ۱۸۵۶۴
Share
اسکان نيوز: عبدالمهدی بخشنده، معاون اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی پس از پایان نخستین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور در محل وزارت کشور در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: 16 استان کشور درگیر سیل هستند.

وی میزات خسارت‌های وارده در استان‌ها را متفاوت دانست و گفت: 76 درصد خسارات وارده به بخش کشاورزی مربوط به استان‌های خوزستان، گلستان، مازندران و لرستان بوده است.

بخشنده اظهار کرد: خوشبختانه خسارات سیل در سایر استان‌ها گسترش نیافته اما متاسفانه میزان خسارات در استان خوزستان بسیار گسترده است به همین دلیل این استان را به صورت ویژه رصد می‌کنیم.

معاون اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: بر اثر سیل 25 هزار راس دام سبک و یکهزار راس دام سنگین تلف شده و 374 واحد مرغ دارای از 10 تا 100 درصد خسارت دیده به طوری که 9 میلیون قطعه طیور تلف شده است.

بخشنده گفت: یکهزارو 100 واحد آبزی پروری و پرورش ماهی خسارت دیده‌اند و درصد این خسارات متفاوت است. همچنین به بیش از 1800 قنات و1400 حلقه چاه، چند هزار کیلومتر شبکه آبیاری زه کشی و جاده های بین مزارع خسارت وارد شده است.

وی ادامه داد: مصوبه دولت در هفتم فروردین، برای استان‌های گلستان و مازندران عملیاتی شده است. بر اساس این مصوبه دولت برای جبران خسارات بخش کشاورزی این دو استان 470 میلیارد تومان بلاعوض و 2200 میلیارد تومان تسهیلات چهار درصد که از چهار تا 18 درصد آن را دولت تقبل کرده اختصاص می‌یابد.

بخشنده گفت: رئیس سازمان برنامه و بودجه روز دوشنبه کمک‌های بلاعوض را ابلاغ کرد و رییس کل بانک مرکزی نیز دیروز(یکشنبه) تسهیلات 2200 میلیارد تومانی را به 6 بانک ابلاغ کرد. وزیر جهاد کشاورزی هم دستورالعمل نحوه پرداخت را امروز ابلاغ کرد.

معاون اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی افزود: در استان‌های گلستان و مازندران 17 تا 18 درصد کشاورزان خسارت دیده بیمه بودند که از اول فروردین ماه کار پرداخت خسارت به آن‌ها به صورت نقدی شروع شده است.

بخشنده گفت: پرداخت خسارت آن دسته از کشاورزانی که در استان‌های گلستان، مازندران و خوزستان با صندوق بیمه قرار داد داشتند و محصولاتشان آسیب دیده شروع شده است.

وی تاکید کرد: علاوه بر پرداخت بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت به کشاورزان آسیب دیده در استان‌های مازندران و گلستان، باز پرداخت اقساط تسهیلات آنها به مدت سه سال استمهال می‌شود و این روش را برای سایر استان‌ها نیز تصویب خواهیم کرد.
مرجع: ایرنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.