سیلاب کرخه به الهایی از توابع اهواز رسید

سیلاب کرخه به الهایی از توابع اهواز رسید
علی بلمچی بیان کرد: روستاهای چبسه کوچک و بزرگ، حلاف یک و 2 و 3 و روستا قلعه سحر در حاشیه رودخانه کرخه به دلیل رسیدن سیلاب باید تخلیه شوند.
شنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۸
ساعت ۰۹:۵۱
کد مطلب: ۱۸۴۴۰
Share
اسکان نيوز: وی جمعیت این روستاها و مناطق در معرض خطر شهر الهایی را در حدود 15 هزار نفر بیان کرد و افزود: برای اسکان اهالی آن‌ها یک اردوگاه جدید در محل اسکان کاروان‌های راهیان نور نرگس، جنب پادگان ولیعصر (عج) در نظر گرفته شده است.

بلمچی اضافه کرد: اهالی روستاهای منطقه بامدژ در پنج اردوگاه هلال احمر در شهر الهایی ساکن شده اند، این اردوگاه‌ها در بخشی از شهر قرار دارند که سیلاب کرخه آن را تهدید نمی‌کند.

خطر سرقت اموال سیل‌زدگان

بخشدار مرکزی اهواز در ادامه شایعه سرقت در روستاهای سیل‌زده را تکذیب کرد و گفت: ممکن است مواردی به صورت استثنایی وجود داشته باشد اما در مجموع، منطقه امنیت لازم را دارد.

وی همچنین اظهارات چند نفر از اهالی روستا «آلبونیس» در بخش مرکزی که از نبود امکانات نارضایتی دارند را رد کرد و افزود: 40 تا 50 نفر در این روستا با وجود اصرار حاضر به تخلیه نشده‌اند، اما امدادرسانی به آن‌ها ادامه داشته است.

بر اساس این گزارش  روز گذشته ویدیویی از روستا «آلبونیس» که در محاصره سیلاب است، در فضا مجازی منتشر شد که نشان می‌دهد چند نفر از اهالی در حال عبور از آب با ارتفاع بیش از 1.5 متر هستند. آنها می گویند که از امدادرسانی نارضایتی دارند و قایقی برای تردد ندارند، به همین دلیل به ناچار با پا پیاده سه کیلومتر را از میان سیلاب طی می‌کنند.

در این ویدیو همچنین یکی از آن‌ها که خود را عضو شورای روستا معرفی می‌کند نیز می گوید: این روستا چهار روز در محاصره سیلاب بوده و سارقان با چهار قایق به آن‌ها حمله کرده‌اند.

فرماندار اهواز، 13 فروردین اعلام کرده بود که شهر الهایی در معرض سیلاب است و باید تخلیه شود.

بخش مرکزی اهواز درمیان سه رودخانه کارون، دز و کرخه محصور است که هر سه حوضه‌های سیلابی و بحرانی خوزستان هستند. در روزهای اخیر خروجی سدهای دز و کرخه چند برابر شده و روستاهای اطراف را با سیلاب روبه رو کرده است.

استاندار خوزستان نیز از 11 فروردین در استان حالت فوق‌العاده اعلام کرده است.

بر اساس اخطاریه سازمان آب و برق خوزستان، در حوضه کارون روستاهای غزاویه کوچک، وعیلیه، ملیحان، فارسیات کوچک، ابومشیلش، اسماعیلیه یک و 2، اسلام آباد 2 و چمیان از شهرستان اهواز و در حوضه دز روستاهای سید نبی، سید حریر، سید یدیم و سید سلمان در شهرستان اهواز در معرض سیلاب هستند.

در اخطاریه شماره 4 این سازمان که فهرست مناطق در معرض خطر سیل در حوضه رودخانه کرخه اعلام شده، نامی از شهر و روستاهای حوضه کرخه در اهواز برده نشده است.

سیلاب رودخانه‌های دز و کرخه باعث زیرآب رفتن 13 روستای منطقه بامدژ، بخشی از روستاهای بخش شاوور در شوش و روستاهای شعیبیه شوشتر شده و آثار آن امروز در روستاهای حمیدیه مشاهده شده است.

شیبان در بخش باوی و روستاهای شهرستان کارون نیز که حاشیه رودخانه کارون قرار دارند، زیر تاثیر سیلاب دز قرار دارند و به آنها هشدار داده شده است.

در اطلاعیه‌های سازمان آب و برق همچنین حداکثر خروجی سد دز 2 هزار مترمکعب در ثانیه و حداکثر خروجی سد کرخه یک هزار مترمکعب درثانیه اعلام شده، در حالی که در روزهای اخیر خروجی سد دز به بیش از سه هزار مترمکعب درثانیه و خروجی سد کرخه به بیش از 2 هزار مترمکعب درثانیه رسیده است.
مرجع: ایرنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.