این رستوران بوی مهر خدا می‌دهد/ جمشیدی: از مردم به خاطر همراهی سپاسگزارم/صاحب رستوران حامل پلاکارد مشهور سیل شیراز نبود

این رستوران بوی مهر خدا می‌دهد/ جمشیدی: از مردم به خاطر همراهی سپاسگزارم/صاحب رستوران حامل پلاکارد مشهور سیل شیراز نبود
در بین اخبار تلخ سیل دیروز شیراز یک خبر باعث قوت قلب مردم بود، این که مهربانی همیشه مرهم دردها است. شخصی زیر باران پلاکاردی به همراه داشت با این مضمون:« منزل رایگان برای رفاه حال مسافران: مسافران محترم تا آرام شدن وضعیت هوا کلیه امور مسافرین از لحاظ اسکان و رستوران رایگان می‌باشد.» اما این شخص که بود؟
سه شنبه ۶ فروردين ۱۳۹۸
ساعت ۱۰:۴۳
کد مطلب: ۱۸۳۰۶
Share
اسکان نيوز-مریم اطیابی:«عکس‌های قدیمی نشان می‌دهند که کنار دروازه قرآن شیراز که امروز سیل آمد، یک مسیل است. در واقع جاده روی مسیل ساخته شده است. اما شهردار وقت شیراز آنها را با نخاله پر کرد و رویش آسفالت کشید و مهم ترین مسیل شیراز را کور کرد.» این عکس بار و ده‌ها عکس و فیلم دیگر لحظاتی پس از سیل ویران‌گر دروازه قران بین مردم در سراسر کشور دست به دست می‌شود و با شنیدن امار مصدومان و جان باختگان غمی سخت بر دل مردم ایران زمین می‌نشیند.


در این بین عکسی متفاوت از سایر عکس‌ها است. مردی درحالی که کلاه کاپشنش را برسرنهاده در کنار پسر بچه‌ای با در دست داشتن پلاکاردی، آبی بر آتش دل‌ها می‌ریزد. « منزل رایگان برای رفاه حال مسافران: مسافران محترم تا آرام شدن وضعیت هوا کلیه امور مسافرین از لحاظ اسکان و رستوران رایگان می‌باشد.»
 

مردی که نوعدوستی اش را با گرفتن پلاکاردی در دست نشان داد

 
و این عکس با خود دنیای از مهر و مهربانی به همراه می‌آورد و قطره اشکی گوشه چشمان می‌نشاند که پروردگار مهربانی را سپاس که هنوز مردمان این سرزمین با وجود شرایط اقتصادی سخت به یکدیگر مهر می‌ورزند و در غم و مصیبت بدون چشم داشتی کنار هم ایستاده‌اند.

گوشی‌اش که زنگ می‌خورد با شنیدن موسیقی سنتی باید منتظر باشم تا کسی آن طرف خط جوابگو باشد. مهدی جمشیدی متولد 1361 صاحب رستوران کوچکی در خیابان «باغ حوض» شیراز است.از دیشب تا امروز صبح نخوابیده است.
 

« من رستوران کوچکی دارم، خبر را که شنیدم بلافاصله میز و صندلی‌ها را از تالار جمع کردم و از طریق پیامک اطلاع‌رسانی کردم.من اصلاً شخص حامل پلاکارد را نمی‌شناسم. در پیامکم درخواست کرده بودم هرکس از هر طریقی که می‌تواند اطلاع‌رسانی کند و این آقا که هنوز هم نمی‌شناسمش اما بسیار از لطف او متشکرم با پلاکارد پیامک من را به گوش مردم رساند.»

او از خالی شدن مدارس، حسینیه‌ها و دوتا یکی کردن برخی خانه‌ی شیرازی‌ها برای کمک به مردم و مسافران سیل‌زده نوروزی خبرمی‌دهد. جمشیدی کاملاً رایگان امکانات خود و برادرانش را در اختیار مسافران نوروزی قرار داده است.
 

« دو برادرم هم تا صبح کنارم بودند. دو تن از دوستانم هم تا شب همراه و کمک حال ما بودند و یک منشی هم داشتیم که او پیامک‌ها را می‌فرستاد. باقی اطلاع‌رسانی خودجوش و مردمی بوده است. و آنچه بغض را در گلویم می‌فشارد سیل تشکر مردم با پیامک و تلفن بود. ما کاری نکردیم حس انسان‌دوستانه‌ای بود که در تک تک ما آدم‌ها وجود دارد. حس انسان‌دوستانه از صد رییس جمهور و مسوول و شهردار بهتر است.»

رستوران «پارسا» متعلق به جمشیدی در حالی میزبان مسافران بوده است که سایر هموطنان ساکن شیراز هم با او همقدم شده‌اند و با اطلاع رسانی به او و ارسال لوکیشن مکان یابی، برخی مسافران نوروزی را به مکان‌های دیگر راهنمایی کرده‌اند تا مهمان سایر شیرازی‌ها باشند.
 

عکس ها با رضایت مسافران نوروزی ارسال شده است
سه گروه از مهمانان جمشیدی ظهر تا شب 5 فروردین در رستورانش سکنی گزیده‌اند و بعد از استراحت راهی شده اند اما اکنون در صبح روز ششم فروردین 98 هنوز ده خودرو کنار رستوران پارک است. «سه طبقه حسینیه در خیابان مسلم شیراز هم به این کار اختصاص پیدا کرده است. آخر شب هم یک خانم محترم با دخترش نزد من آمد و ضمن تشکر، زحمت این کار را برعهده گرفت که با چهار حسینیه دیگر صحبت کند تا سایر مسافران رایگان به آنجا روانه شوند. حسینیه‌هایی مانند ثارالله، کازرونی، انجوی، رهپویان وصال هم خودجوش پذیرای مردم هستند.فقط یک مدرسه اعلام کرد که نمی‌تواند رایگان مکانی را در اختیار قرار دهد که من به مسوول هلال احمر زنگ زدم و گلایه کردم که اگر مقدور است مدرسه هم به کمک بیاید.الان هم می‌خواهم به رییس اتحادیه رستوران‌داران زنگ بزنم که بدانم آیا تمایل دارند دوستان دیگر در این کار و رساندن غذا مشارکت کنند.»
 

جمشیدی و خانواده‌اش اصالتاً اهل کازون هستند. او که از هیچ کس کمک نقدی هم قبول نمی‌کند،در نهایت صحبت‌هایش را این گونه به پایان می‌برد:«دوست داشتم آقایی که پلاکارد دستش بود را پیدا می‌کردم و از او تشکر می‌کردم. همین طور از تک تک مردم و پیام‌هایشان که قوت قلب بود. همینطور از مردمی که همراهی کردند و نگذاشتند مسافران دچار مشکل شوند و سرپناهی در اختیارشان گذاشتند. من به تنهایی کاری نکردم و همت بلند مردم بود که توانستیم این کار کوچک را انجام دهیم.»
 
مهدی جمشیدی صاحب رستوران کوچکی در باغ حوض شیراز که در سیل روز گذشته به مسافران نوروزی جان پناه داد
 
صدای پشت گوشی که قطع می‌شود این بیت سعدی شیرین سخن شیراز ناخواسته بر زبان می‌چرخد:«بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند/ چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار»
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
کل نظرات : ۱
منتشر شده : ۰
در صف انتظار : ۱
غیر قابل انتشار : ۰