سرانجام شورای فنی تهران راهی دایره رسیدگی به تخلفات اداری سازمان میراث فرهنگی شد/ دستکاری ضوابط برای افزایش ارتفاع ساخت و ساز در عرصه کاخ گلستان تکذیب شد

سرانجام شورای فنی تهران راهی دایره رسیدگی به تخلفات اداری سازمان میراث فرهنگی شد/ دستکاری ضوابط برای افزایش ارتفاع ساخت و ساز در عرصه کاخ گلستان تکذیب شد
با ارسال نامه‌ای از سوی معاونت حقوقی سازمان میراث فرهنگی درخصوص تخلفات صورت گرفته در پرونده ساخت و ساز در عرصه کاخ گلستان، مدیرکل و معاون میراث فرهنگی وقت اداره میراث فرهنگی استان تهران، مدیرکل وقت دفتر حفظ، احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی سازمان میراث فرهنگی همچنین اعضای وقت شورای فنی تهران راهی دفتر رسیدگی به تخلفات اداری سازمان میراث فرهنگی می‌شوند.
دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷
ساعت ۱۲:۱۸
کد مطلب: ۱۸۲۱۱
Share
اسکان‌نیوز-مریم اطیابی: پر حاشیه‌ترین اتفاق در حوزه سازمان میراث فرهنگی صدور مجوز ساخت و ساز با ارتفاع 5/10 متر از سوی شورای فنی وقت میراث فرهنگی استان تهران در سال 95 در عرصه ثبت جهانی کاخ گلستان و در محدوده ناصر خسرو بود. آن هم شورای فنی که خود یا زمانی صاحب منصب در میراث فرهنگی استان تهران بودند یا صاحب منصب در حوزه بافت‌ها، بناها و محوطه‌های تاریخی و اکنون هم یا در پژوهشگاه، یا ایکوم و ایکوموس یا در شهرداری و وزارت مسکن و میراث فرهنگی جزو مشاورین، معاونین و... هستند یا در زمره تهران‌شناسان تریبون محافل را در دست دارند. و این پرسش را پیش روی افکار عمومی نهادند که چند پرونده دیگر با چنین صدور مجوزهایی آن هم نه از سوی کارشناسان معمولی یا اساتید دانشگاهی که شاید روال اداری و قوانین را به خوبی نمی‌شناسند، بلکه از سویی کسانی که خود را در زمره بزرگان میراث فرهنگی معرفی می‌کنند، صادر شده است؟ نکته قابل تأمل آن که تا پیش از آمدن پرونده در شورای فنی، دوبار اعلام شده بود که ساخت و ساز در ملک مذکور صرفاً در دو طبقه (7.5 متر) و بدون زیرزمین میسر است. اما پس از ارجاع پرونده به شورای فنی تهران، مجوز ارتفاع 5/10 متر با صد در صد اشغال و دو طبقه زیر زمین صادر می‌شود؟! این در حالی است که صدور مجوز مذکور به معاونت میراث فرهنگی ارجاع داده می‌شود تا درباره آن تصمیم‌گیری شود و نکته عجیب آن که پرونده به دفتر ثبت آثار تاریخی و دفتر امور پایگاه‌ها ارجاع داده نمی‌شود بلکه نامه از سوی معاون میراث فرهنگی کل کشور به دفتر حفظ، احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی سازمان میراث فرهنگی ارجاع می‌شود و پس از نامه گلایه‌آمیز میراث فرهنگی استان تهران که چرا پاسخ نمی‌دهید، مدیرکل وقت دفتر حفظ و احیا بناها، بافت‌ها و محوطه‌ها می‌نویسد: «چنانچه موارد خاصی مشاهده کردند حتما به صورت کتبی به استان اعلام خواهد شد چنانچه مکاتبه انجام نگردد به منزله تایید ستاد تلقی می‌شود. مراتب جهت استحضار و صدور دستور مقتضی ایفاد می‌شود.» این در حالی است که حین این نامه‌نگاری‌ها، میراث فرهنگی تهران به شهرداری اعلام کرده که اجازه ساخت و ساز وجود دارد!

حال خبر رسیده که در روزهای پایانی برای این پرونده عجیب و غریب سال 97، نامه‌ای از سوی معاونت حقوقی سازمان میراث فرهنگی به دفتر رسیدگی به تخلفات اداری ارسال شده و در نهایت در سال 98 اعضای شورای فنی تهران، مدیر و معاون میراث فرهنگی وقت استان تهران و مدیر وقت حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی سازمان میراث فرهنگی باید در دفتر رسیدگی به تخلفات اداری حاضر و به پرسش‌ها پاسخ دهند و از خود دفاع کنند.
 
به دلیل ارسال همین نامه در روزهای پایانی سال با ابراهیم شقاقی لوشکانی معاون حقوقی سازمان میراث فرهنگی درباره ساخت و سازهای اطراف کاخ گلستان و آخرین اتفاقات رخ داده به گفت و گو نشستیم.

روال حقوقی پرونده کاخ گلستان و آخرین اقدامات انجام شده را توضیح دهید؟
 
به محض اطلاع ریاست سازمان میراث فرهنگی از این موضوع و موضع گیری جدی ایشان که حتما باید جلوی ساخت و ساز غیر ضابطه‌ای و خلاف قانون گرفته شود. بخش حقوقی سازمان میراث فرهنگی در دادسرای فرهنگ و رسانه شکایتی را علیه مالک طرح کرد که تخلفاتی هم به لحاظ تعداد طبقات زیرزمین و هم به لحاظ ارتفاع روی زمین صورت گرفته است که پرونده شکایت به شعبه ۹ بازپرسی و آقای حمزه‌ای ارجاع داده شد. بازپرس محترم موضوع را به دو گروه از کارشناسان ارجاع داد یکی کارشناسان میراث فرهنگی و دیگری کارشناس ثبت و املاک. کارشناس میراث فرهنگی دادگستری موضع میراث را تایید و اعلام کرد که در این مکان تخلف صورت گرفته و در خصوص ارتفاع ضوابط در نظر گرفته نشده است.

سازمان میراث فرهنگی ادعای دیگری را هم مطرح کرده بود که مالک به عرصه کاخ گلستان هم تجاوز کرده است که کارشناس اولیه ثبت  دادگستری این موضوع را تایید نکرد. اعتراض کردیم و هزینه‌های هیئت کارشناسی ثبتی را هم پرداخت کردیم، قرار شده هیئت کارشناس ثبتی تشکیل شود. با توجه به مستنداتی که از قبل داشتیم ما در پرونده دیگری داشتیم عنوان شده که چلوکبابی جوان ۱۳ متر به عرصه تجاوز کرده و آن موقع این موضوع در ان پرونده تایید شده است. تمام این مدارک را ضمیمه کرده و ارجاع دادیم و منتظریم که بازپرس محترم هیئت ثبتی را تعیین کند.اگر این موضوع را هیئت ثبت تأیید کند قاضی محترم به استناد قانون ۶۹۰ مجازات اسلامی که تعدی و تعرض عدوانی رخ داده است دستور توقف عملیات اجرایی را برای ملک ناصر خسرو صادر می‌کند.
 
ارتفاع 5/10 متر را کارشناسان شورای فنی تهران ارائه کرده بودند و مبنای عمل هم نظر کارشناسی آنها بود. آقای مونسان به عنوان رییس سازمان میراث فرهنگی و معاون رییس جمهور اعلام کردند که اگر تخلفی از سوی تیم کارشناسی وقت سازمان میراث فرهنگی رخ داده باشد پیگیر آن خواهند بود و در صورت اثبات شکایت خواهد شد. آیا در این زمینه هم بخش حقوقی سازمان میراث فرهنگی اقدامی را انجام داده است؟

بر حسب تاکید ریاست محترم سازمان که با متخلفین احتمالی برخورد جدی شود. ادارات مربوطه سازمان از جمله اداره بازرسی و اداره حقوقی فعال شدند و بررسی‌های لازم را انجام داند. ما در بخش حقوقی طی استعلامی از استان تهران کلیه مدارک را دریافت کردیم و صدور مجوزها را خواستیم که با امضای چه کسانی صادر شده، چند متر صادر شده، چه زمانی صادر شده است که با بررسی‌های به عمل آمده در بخش معاونت حقوقی، متأسفانه  برای ما تخلف احراز شده است.
از این رو در روزهای اخیر نامه‌ای را به هیئت رسیدگی به تخلفات اداری نوشتم. رییس بخش رسیدگی به تخلفات اداری هم دستورات لازم را صادر کردند. آنها هم استعلام های لازم خود را درباره ارتباط استخدامی افراد مذکور انجام می‌دهند و سپس پرونده باید به شعبه مربوطه ارجاع و و مورد بررسی قرار گیرد. کلیه مستندات را هم ضمیمه کردیم و بنا به بند۳۰،۲۵، ۱۶ و ۱۴ ماده ۸ قانون رسیدگی به تخلفات اداری به دلیل نقض مقررات و اهمال در وظایف محوله و سوءاستفاده از مقام و موقعیت اداری باید به این پرونده رسیدگی شود.
بنابراین قولی را که آقای مونسان معاون محترم رییس جمهور دادند اجرا شد. مستندات و سوابق بررسی و به دایره تخلفات ارجاع شد و پیگیر هستیم تا رسیدگی عادلانه انجام شود و آقایان هم از حق خودشان دفاع کنند. مدیرکل وقت میراث فرهنگی استان تهران، میراث معاون میراث فرهنگی وقت استان تهران، مدیرکل وقت دفتر حفظ و احیاء بناها، بافت‌ها و محوطه‌ها و همچنین از اعضای محترم شورای فنی که همه از اساتید برجسته و محترمی هستند و اشراف و احاطه کاملی به مسائل دارند و از ضوابط مطلع‌اند و امضایشان پایین برگه‌ها هست باید در دفتر رسیدگی به تخلفات پاسخگو باشند.
 
از آنجا که در واقع اگر مالک بر حسب همان نامه‌ای که داده شده با ارتفاع 10/5 متر به ساخت و ساز ادامه دهد عملاً تخلفی صورت نگرفته اما به لحاظ قوانین سازمان میراث فرهنگی ارتفاع باید 7.5متر باشد و این تخلف درون سازمان رخ داده است. اگر فرض را بر این بگذاریم که ما بتوانیم حکمی از دادگاه دریافت کنیم که ارتفاع به 7/5 متر برسد، قاعدتاً مالک شکایت از سازمان شکایت و درخواست خسارت خواهد کرد. آیا این خسارت بر ذمه سازمان میراث فرهنگی خواهد بود یا افرادی که مجوز صادر کردند؟
 
این موضوع دیگری است و روند قضایی خاص خودش را دارد. اگر ما به امید خدا حکم توقف را بگیریم .طبیعی است که مالک با در دست داشتن مجوز 10/5 متر بخواهد ادعای خسارت از سازمان میراث فرهنگی بکند در این صورت موضع سازمان میراث فرهنگی و اداره کل حقوقی این است که رفع خسارت با کسی است که تخلف کرده است؟  مالک به طور طبیعی سازمان میراث را مورد دعوی خود قرار می‌دهد ولی در روندی که تخلفات اثبات می‌شود در گام بعدی طرح شکایتی در دادگستری علیه متخلفین خواهد شد و نهایتا متخلفین باید خسارت را پرداخت کنند.
شایعاتی در سازمان پیچیده است مبنی بر اینکه در حمایت از شورای فنی تهران از آنجا که هنوز عرصه و حریم جهانی ابلاغ نشده قرار است ضوابط تغییر کرده و 7.5 متر به 10/5 متر تغییر کند. اگر چنین اتفاقی بیفتد آیا دیگر به پرونده صدور مجوز از سوی دفتر معاونت میراث و شورای فنی تهران رسیدگی نخواهد شد؟
 
نخست این که در نهایت عرصه و حریم و ابلاغش باید به امضای آقای مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی برسد. چطور وقتی ایشان پیگیر موضوع هستند و تأکید هم کردند که موضوع کاملاً پیگیری شود چنین اتفاقی رخ خواهد داد؟! دوم این که ملاک عمل دفتر رسیدگی به دایره تخلفات اداری و معاونت حقوقی است که این دو بخش هم می‌دانند که ساخت و ساز روی عرصه کاخ ثبت جهانی گلستان 7.5 متر است. تأکید هم می‌کنم که ملاک عمل عرصه و حریم ملی است. به ضرس قاطع می‌گویم چون استعلامات را از مراکز ذیصلاح  انجام داده‌ام آن دست خیابان تا ارتفاع 10/5 متر مجاز است اما این دست خیابان و در جوار کاخ گلستان چون عرصه کاخ گلستان است بیش از 7/5 متر مجاز به ساخت و ساز نیستند. سخن ما در ملک مذکور هم که ملک همجوار کاخ گلستان است بر اساس ضوابط ارتفاعی ثبت ملی و ثبت جهانی 7.5 متر است و این غیر قابل انکار و قابل تغییر است. اعضای شورای فنی از اول با میراث بوده‌اند و به نوعی در بافت‌ها و بناها یا میراث فرهنگی تهران مشغول فعالیت بودند و این ضوابط را در سال‌های گذشته تعیین کرده‌اند و همه به آن اشراف دارند. متاسفانه شایعاتی در سازمان پخش می‌شود و عده‌ای به دنبال مخدوش کردن وجه سازمان هستند که این کار خوبی نیست. ملاک عمل قانون است و در صورت تخطی از قانون به پرونده کامل رسیدگی می‌شود و برای خوش آمد شخصی قانونی تغییر نمی‌کند. من از دفتر امور پایگاهها و دفتر ثبت اثار و استان تهران و ...پرسش‌های لازم را انجام داده‌ام و مشخصاً اعلام می‌کنم طبق نظرات تخصصی و کارشناسی ملک همجوار با کاخ گلستان تنها مجاز به ساخت با ارتفاع 7/5 متر است.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.