نگرانی‌های دوباره برای بافت تاریخی گرگان در آستانه نوروز و ورود مسافران نوروزی

نگرانی‌های دوباره برای بافت تاریخی گرگان در آستانه نوروز و ورود مسافران نوروزی
پس از انتشار خبرها از ساخت‌وساز دوباره غیر متعارف در بافت تاریخی گرگان رسانه‌ها و فعالان میراث فرهنگی استان با واکنش‌های متعدد از متولیان استان درخواست کردند تا نظارت بر فعالیت‌های عمرانی و ساختمانی در این بافت را افزایش دهند.
شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷
ساعت ۱۹:۲۳
کد مطلب: ۱۸۱۷۷
Share
اسکان نيوز: علی‌رغم گذشت سال‌ها از ثبت «بافت تاریخی گرگان» در فهرست آثار ملی، اما همچنان عدم توجه ارگان‌های مختلف به این میراث ملی و انفعال اداره‌ میراث فرهنگی در پیگیری حقوقی، سبب شده است تا این بافت ارزشمند ملی در خطر جدی قرار گیرد.

در تازه‌ترین نمونه، یک واحد ملکی واقع در محله‌ دوشنبه‌ای و در مجاورت یکی از بکرترین گذرهای تاریخی شهر گرگان، اقدام به ساخت‌وساز غیرقانونی و مخفیانه کرده و برخلاف تذکرات و اخطارهای متعدد، همچنان به کار خود بدون توجه به ضوابط حقوقی ادامه می‌دهد.

 متاسفانه با استفاده از ضعف ادارات مسوول، هیچ نهادی نتوانسته است به صورت عملی فعالیت غیرقانونی این شهروند متخلف را متوقف کند و بیم آن می‌رود که این عمل تبدیل به رویه‌ای در بافت تاریخی گرگان شود.

حال سئوال این‌جاست که جایگاه اداره میراث فرهنگی در صیانت از آثار ثبت شده‌ی ملی کجاست؟ شهرداری چرا و چگونه اجازه تغییرات غیراصولی و آسیب زننده به بافت تاریخی شهر را می‌دهد؟ اگر در ادامه‌ بی‌توجهی سازمان‌های ذی‌ربط در اقدام عملی برای حفاظت از منافع عمومی، جداره خارجی و اصیل این ملک تخریب شود، چه کسی پاسخگوست؟

این مطلب در حالی منتشر شده است که مدتی قبل خبرگزاری مهر نیز از ساخت پلکان غیراستاندارد و همچنین نصب فرفره رنگی در محوطه باستانی گورستان و آرامگاه خالدنبی خبر داده بود. مشکلات بافت تاریخی گرگان نیز  یک بار دیگر و با زیادشدن مداخله شهرداری در این محدوده افزایش داشته است.
مرجع: گلشن مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.