ساخت‌وساز خلاف در بافت تاریخی گرگان/ ساخت ساختمان دو طبقه در بنا حفاظتی

ساخت‌وساز خلاف در بافت تاریخی گرگان/ ساخت ساختمان دو طبقه در بنا حفاظتی
در حالی که سازمان میراث فرهنگی و فعالان این حوزه در حفظ میراث فرهنگی و جذب سرمایه‌گذار در بافت‌های تاریخی هستند برخی از مالکان خصوصی با ساخت‌وسازهای غیرمجاز به بدنه بافت تاریخی لطمه‌های جدی وارد کرده‌اند.
پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷
ساعت ۱۹:۰۶
کد مطلب: ۱۸۱۴۷
Share
اسکان نيوز- لیلا حسینی: محدثه میرحسینی، کارشناس مرمت بناهای تاریخی در گفت‌وگو با  اسکان نيوز با اشاره به ساخت‌وساز در یکی از خانه‌های بافت تاریخی گرگان، گفت: مالک این خانه درخواست مجوز ساخت‌وساز داشته که سازمان میراث فرهنگی استان گلستان مجوز ساخت صادر نکرده و این خانه را یک بنا حفاظتی معرفی کرده است.

میرحسینی با بیان این‌که خانه مذکور دارای ارزش معماری خاص نبوده اما باید حفظ شود، اظهار کرد: این بنا یکپارچگی گذر تاریخی را حفظ می‌کند و به همین دلیل دارای ارزش و اهمیت بوده است.
ساخت‌وساز در بافت تاریخی گرگان
 

به گفته این فعال میراث فرهنگی گلستان، مشخص نیست که مالک این خانه به توصیه فردی در میراث فرهنگی یا مدیریت شهری، در ایام تعطیل داخل خانه را تخریب کرده و دیوارهای بیرونی را نگه داشته. از داخل بنا، یک ساختمان دو طبقه با ارتفاع مجاز که فقط کارشناسان مدیریت شهری به قوانین عقب‌نشینی و حد مجاز طبقات آشنایی دارند، ساخته است.میرحسینی با تاکید بر این‌که در اين مورد شهردارى بيشتر از ميراث فرهنگى كوتاهى كرده، به اسکان نيوز گفت: ضعف حمايت قانونى از بافت تاريخى به عنوان يك مجموعه بهم پيوسته و نه تك دانه‌هاى ارزشمند توسط دستگاه‌هاى دولتى متولى و عدم آگاهى عموم مردم به ويژه ساكنان بافت تاريخى از تاثير مداخلات آن‌ها در املاك شخصيشان بر چهره تاريخى شهر از جمله موارد تاثیرگذار در تخریب بافت تاریخی بشمار می‌رود.

و حالا این نگرانی وجود دارد که در ایام نوروز این پوسته بیرونی هم تخریب شود.

این کارشناس مرمت بناهای تاریخی در ادامه افزود: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در پاسخ به چرایی تخریب این خانه اعلام کذده که پیگیری‌های قانونی و لازم انجام شده و حتی مالک منزل چند روزی در بازداشت بوده است اما میراث فرهنگی به لحاظ قانونی بیش از این نمی‌تواند اقدامی انجام دهد.
عکس هوایی از بافت تاریخی گرگاناین اتفاقات در حالی رخ داده که چندین سرمایه‌گذاردرون استانی و بیرون از استان قصد سرمایه‌گذاری در محله دوشنبه‌ای و اطراف این گذر تاریخی را دارند. ضمن آن‌که از محور مصلی تا دوشنبه‌ای قرار است، طرح پیاده‌راه اجرا می‌شود. لذا تخریب این خانه الگویی برای تخریب برای مابقی خانه‌های بافت تاریخی بوده و این اتفاق باعث ناامیدی سرمایه‌گذاران و تبلیغات منفی برای دیگر سرمایه‌گذاران می‌شود.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.