80 درصد اعضای نظام مهندسی از شرایط فعلی راضی نیستند

80 درصد اعضای نظام مهندسی از شرایط فعلی راضی نیستند
عضو جامعه مهندسان مشاور ایران تاکید دارد که بیش از 80 درصد از اعضاء سازمان نظام مهندسی از شرایط فعلی راضی نیستند و قانون ومجریان و بخشهای مختلف آن به هیچ وجه نتوانسته اند خواسته های اصلی را برآورده کنند.
يکشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۴
ساعت ۱۱:۰۹
کد مطلب: ۱۸
Share
 
مهرداد هاشم زاده همایونی در گفتگو با سایت خبری «اسکان نيوز» با اشاره به یک نظرسنجی که چندی قبل در مورد عملکرد سازمان نظام مهندسی انجام شده است، گفت: 80 درصد از اعضاء سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران از شرایط فعلی به هیچ وجه راضی نیستند و قانون و مجریان آن و بخشهای مختلف آن به هیچ وجه نتوانسته اند خواسته های اصلی را برآورده کنند. بخشی ازخواسته های اعضا معیشتی و شغلی است و در عین حال برخی از مهندسان، ارتقاء کیفت ساخت و ساز را از موارد بسيار مهم  دانسته اند که در همه این موارد حداقل بیش از نیمی از اعضا نارضایتی دارند.

وی افزود: اینطور نیست که در این 20 سالی که از تصويب قانون نظام مهندسی گذشته، کاری انجام نشده است ولی به نسبت تغییر يك نسل يعنی 20 سال، تغییرات به هیچ عنوان مطلوب نیست و حرکت اجرای این قانون مورچه ای بوده و اصلا می توان گفت تحقق اهداف اصلی قانون آن در حد صفر بوده است. همچنین انتظار دیگری که مهندسان دارند و از اول تا به حال برآورده نشده است جلوگیری از ادامه رانت خواری و بده و بستانهای برخی گروهها با شهرداری بوده است كه متاسفانه  هنوز این باند بازی و رانت خواری وجود دارد و اين افراد به شکلهای مختلف نمیگذارد کار درست انجام شود.

هاشم زاده در ادامه گفت: مجموعه مديريت سازمان نظام مهندسی ساختمان بخصوص در استان تهران نخواسته و یا نتوانسته کاری در راستای مقابله با این شرایط داشته باشد و حقوق مهندسین را حفظ و باز ستاند. در واقع این مجموعه نتوانسته حق الزحمه خدمات مهندسی را به کسی برساند که کار اصلی را انجام می دهد و مدتهاست برگه فروشی و دلالی و مسائل دیگر که ریشه آن بیشتر در شهرداری ها است در این حوزه کاری غوغا می کند. نظام مهندسی به این موضوع ورودی نداشته است و یا می توان گفت نظارت اصلا مطلوب نبوده است.

وی انتظار بدنه مهندسی از مجموعه نظام مهندسی را رفع تبعیض و جلوگیری از کار دلالها عنوان کرد و گفت: مسئله مهم دیگر تلاش برای نظارت بیشتر روی کیفیت ساختمانها و درکنار رفع تبعیض و مبارزه با دلالی و رانت خواری یک سری از مهندسان متخلف و عوامل داخل شهرداری هستند.

انتظار مهم دیگر دفاع از حقوق مردم و جلوگیری از ساخته شدن خانه هایی نا امن است که در این زمینه متاسفانه اصلا کار اندكی انجام شده است. همه این موارد حلقه های بهم متصل هستند و اشکال در هر کدام از اين بخشها مابقی را هم دچار مشکل می کند. به این صورت است که اگر دلالها را حذف کنیم به نحوی كه خدمات مهندسی بصورت مسقيم انجام شود، کیفیت ساختمانها بالا خواهد رفت و اگر کیفیت ساختمانها بالا برود به نفع مصرف کننده و مردم و مهندسان است.

عضو جامعه مهندسین مشاور تاکید کرد: اگر با رانت خواری مبارزه و خدمات مهندسی واقعی شود، کیفیت ساختمانها هم بالا می رود و در این بازار کسی که کارش بهتر است می تواند بیشتر کار کند و در این میان نظارت هم به شکل واقعی وجود خواهد داشت. اگر این موارد اجرایی شود حقوق مردم هم که همان ساختمان با کیفیت است بیشتر تامین می شود.

هاشم زاده گفت: متاسفانه واقعیت فعلی متفاوت است و بافت درونی شهرداری به گونه ای است که در همان قدم اول در مقابل این خواسته ها ایستادگی می شود.  به عنوان مثال، هنوز شهرداری برای یک موضوع ساده شناسنامه ساختمان حاضر به همکاری نیست در حالی که این موضوع به نفع شهر و مردم خواهد بود و ریشه این موضوع برمی گردد به منافعی که عده ای در این میان دارند و اجازه نمی دهند قانون اجرا شود.

وی با بیان اینکه اگر همکاری واقعی بین سازمان نظام مهندسی ساختمان و وزارت راه و شهر سازی و شهرداری  باشد و این سه مجموعه یکپارچه عمل کند و هر قسمت ساز خود را نزند ، بسیاری از اهداف محقق خواهد شد، افزود: متاسفانه شهرداری تهران بخاطر ساختاری که دارد به هیچ وجه قادر به همکاری نیست و برای جبران این شرایط سعی می کند سازمان نظام مهندسی و وزارت راه و شهرسازی را با خود همراه کند، تنها تفاوت در دوره های مختلف این است که درجه این همکاری و همراهی کمتر و بیشتر می شود ولی کماکان ادامه دارد.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.