تحلیل بودجۀ ۹۸ شهرداری تهران

نشست تحلیل بودجه ۹۸ شهرداری تهران برگزار می شود
دوشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۷
ساعت ۱۰:۲۱
کد مطلب: ۱۷۸۷۳
Share
اسکان نيوز: نشست تحلیل بودجه ۹۸ شهرداری تهران، با حضور سیدامیر منصوری، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، حسین راغفر، اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا و سیدمحمد میرلوحی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و معاون اجرایی شورای شهر تهران، روز سه‌شنبه ۷ اسفند در گالری نظرگاه پژوهشکدۀ نظر برگزار می‌شود.

”حمل و نقل عمومی” جهت‌گیری اصلی بودجه ۹۸ شهرداری تهران خواهد بود.

بودجه ۱۸۰۰۰ میلیارد تومانی شهرداری تهران در سال ۱۳۹۸ دربرگیرنده ۳ بخش کلی است:

۱. هزینه‌های جاری و منابع انسانی شهرداری تهران، حدود ۸۰۰۰ میلیارد تومان.
۲. بازپرداخت دیون و هزینه‌های نگهداری‌ حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومان.
۳. توسعه حمل و نقل عمومی شهر با محوریت مترو حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومان.

تخصیص بخش اصلی بودجه توسعه‌ای شهر به مترو، علیرغم آن که حمل‌و‌نقل عمومی از اولویتهای شهر و شهرداری است با چند ملاحظه قابل دفاع نیست؛

نخست بازده کم مترو در قبال بودجه عظیمی است که دریافت می‌کند. مترو سیستمی است که نیاز به سرمایه‌گذاری عظیم دارد و بازده مفید آن در شرایط کامل بدست می‌آید. در عین‌حال شرایط اقتصادی امروز و آینده نزدیک ایران توان اتمام چنین سرمایه‌گذاری را ندارد و سرمایه‌های صرف شده بازده ناچیزی خواهند داشت. لذا لازم است شیوه حمل‌و‌نقل متناسب با توان شهرداری انتخاب شود که چنین نبوده است.

دیگر، ضرورت بهره‌برداری از زیرساختهای موجود حمل‌و‌نقل است که برنامه توجه جدی به آن نشان نداده است.

هم‌اکنون بار اصلی حمل‌و‌نقل عمومی بر دوش اتوبوسرانی است که شریانهای ویژه، ایستگاهها و پارکینگهای آن تامین شده و با افزایش اتوبوس بازده زیادی بدست‌ می‌آمد که از آن غفلت شده است. در عین حال با توجه به جامعه مصرف کننده مسلما صرف بودجه برای افزایش اتوبوس در قیاس با تکمیل دو خط مترو بسیار نزدیکتر به عدالت اجتماعی می‌بود و اقشار محروم از خدمات بیشتری بهره می‌بردند.

سوم، توجه به زندگی پیاده در شهر و الزامات آن است که جایگاهی در برنامه‌های شهرداری پیدا نکرده است.


این سوال مطرح می‌شود که اولویت‌های دیگر شهر تهران که مقابله با زلزله در بافت‌های فرسوده از مهمترین آن‌ها است با چه منابعی تامین می‌شود ؟

این در حالی است که مدیریت شهری تهران در کنار حمل و نقل عمومی توجه به  بحث زلزله، صیانت و حفاظت از باغات و توسعه فضای سبز، حفاظت از بافت تاریخی و ساماندهی سیما و منظر شهری، بحث سلامت اجتماعی، سبک زندگی و بهداشت روانی را از مهم‌ترین مسائلی دانسته که نیاز است در بودجه سال آینده مورد توجه قرار گیرد.

این نشست ۷ اسفند ماه ساعت ۱۷:۰۰ تا ۱۹:۴۵ در گالری نظرگاهبه آدرس تهران خیابان آزادی، خیابان دکتر قریب، پلاک ۲۳. برگزار می شود

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.