معاون میراث فرهنگی البرز:

امکان دیدن کاخ شمس پهلوی نیست

امکان دیدن کاخ شمس پهلوی نیست
معاون میراث فرهنگی البرز گفت: به علت انجام عملیات مرمتی، امکان بازدید گردشگران از کاخ مروارید از در ایام نوروز وجود ندارد.
شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۰۸
کد مطلب: ۱۷۷۳۴
Share
اسکان نيوز: حسین امین‌افشار، معاون میراث فرهنگی البرز اظهار کرد: هم اکنون عملیات مرمتی کاخ مروارید در حال انجام است و طبق دستورالعمل سازمان میراث فرهنگی، تا زمانی که مرمت بنای این مجموعه به پایان نرسد، امکان بازدید عموم از آن فراهم نخواهد شد.

وی ادامه داد: در ایام عید شاهد برپایی بازارچه نوروزی در فضا این کاخ هستیم و بازدیدکنندگان می‌توانند ضمن خرید از غرفه‌ها در فضا این کاخ تاریخی گشت و گذار داشته باشند.

وی گفت: بر این اساس اخبار منتشر شده مبنی بر ایجاد امکان بازدید عمومی از بنای این کاخ صحت ندارد.

مهرشهر کرج یکی از آثار معماری ارزشمند کشور را در خود جا داده است، سازه‌ای به نام کاخ مروارید که در سال 1347 برای شمس پهلوی ساخته و در اسفند 1357 مصادره شد، این اثر ملی تاکنون روزهای اسف‌باری را پشت سر گذاشته است، از غارت اموال ارزشمند داخل آن گرفته تا از بین رفتن بنا کاخ.

از سال 57 به بعد این کاخ بین بنیاد مستضعفان و بنیاد تعاون سپاه دست به دست شد تا اینکه در نهایت به میراث فرهنگی رسید البته آن هم با کش‌مکشی که بر سر صدور مجوز ساخت‌وساز در 80 هکتار از این مجموعه به وجود آمد.

 در میانه مصادره و این دست‌به‌دست شدن‌ها، اموال ارزشمند کاخ مروارید گم شد و وقتی هم که میراث فرهنگی آن را تحویل گرفت چیزی از اموال به جز چند مبل شکسته و بی ارزش باقی نمانده بود.

پیرو همین موضوع مهم، سال 93 مدیرکل وقت میراث فرهنگی البرز گفته بود که « پیگیر اشیا داخل این کاخ از طریق عکس‌ها و اسناد موجود در بنیاد مستضعفان، بنیاد تعاون و مرکز اسناد هستیم تا بتوانیم از روی اسناد و عکس‌ها، اشیا داخل کاخ را شناسایی کنیم.»

حال چهار سال از آن زمان گذشته اما همچنان خبری از اموال غارت شده کاخ مروارید نیست و مدیرکل میراث فرهنگی کنونی البرز هم می‌گوید بعید است این اموال دیگر پیدا شود.

پیش از این حجت‌الاسلام فخرالدین صابری، مدیرکل میراث فرهنگی البرز اظهار کرده، بسیاری از اموال کاخ مروارید قبل از این‌که به میراث فرهنگی تحویل داده شود، به غارت رفته بود. با این اوصاف بازگرداندن مجدد این اموال به کاخ امری بعید به نظر می‌رسد و شدنی نیست.

صابری توضیح می‌دهد: البته اگر به صورت اتفاقی بخشی از اموال این کاخ درجایی شناسایی شود، فرایند بازگرداندن آن‌ها انجام می‌گیرد ولی نباید در این خصوص امیدوار بود.

این مسئول در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به این‌که درایام نوروز امکان بازدید از ساختمان کاخ وجود ندارد، عنوان می‌کند: در حال حاضر شرایط این کاخ تاریخی برای بازدید عمومی مساعد نیست.

مدیرکل میراث فرهنگی البرز می‌گوید: گردشگران تنها می‌توانند در ایام نوروز از بازارچه نوروزی‌ای که در محوطه این کاخ برپا می‌شود، بازدید کنند.

 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.