بسته بودن درب خانه قوام‌الدوله به روی مردم؛ صاحب این خانه کیست؟/ بلاهایی که سر یک خانه تاریخی آمد؛ از بمب‌گذاری تا تسخیر توسط یک نهاد میراثی

بسته بودن درب خانه قوام‌الدوله به روی مردم؛ صاحب این خانه کیست؟/ بلاهایی که سر یک خانه تاریخی آمد؛ از بمب‌گذاری تا تسخیر توسط یک نهاد میراثی
یک تهران‌شناس با توضیح در مورد مالک اولیه خانه قوام‌الدوله در ارتباط با بسته بودن درب‌های آن به روی مردم انتقاد کرد.
جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷
ساعت ۱۳:۲۴
کد مطلب: ۱۷۷۲۰
Share
اسکان نيوز: خانه قوام‌الدوله در خیابان امیرکبیر و گذر میرزا محمود وزیر، یکی از بناهای تاریخی ارزشمند تهران است که در اختیار موسسه فرهنگی ایکوموس قرار دارد و بازدید مردم و تورها از آن با مشکلات بسیار روبروست و بستگی به سلیقه و تصمیم ایکوموس دارد.

نصراله حدادی در مورد  صاحب خانه قوام الدوله گفت: این خانه متعلق به میرزا محمدخان آشتیانی قوام‌الدوله از رجال دوره قاجار است، از او در دوره ناصرالدین شاه با قائله خراسان و شکستی که در دوره قاجار خورد یاد می‌‌شود و چندان در تاریخ خوشنام نیست.

وی ادامه داد: نوه‌های او حسن وثوق (وثوق الدوله) و احمد قوام (قوام السلطنه) نخست وزیر ایران در چند دوره هستند و به خاطر همین این خانه به اسم نوه او وثوق‌الدوله هم معروف است.این تهران شناس گفت: گفته شده خانه قوام‌الدوله در سال ۱۲۱۶ شمسی در دوره محمدشاه قاجار ساخته شده است، ۲ تالار پیوسته و ۲ حیاط دارد و معماری آن متاثر از مکتب معماری شیراز است. در این عمارت نقاشی گل و بوته و آئینه کاری‌های نفیس به چشم می‌خورد.

حدادی توضیح داد: این خانه در دوره پهلوی توسط انجمن آثار ملی خریداری و مرمت می‌شود اما در بمب‌گذاری سال  ۱۳۶۱ در خیابان ناصرخسرو تالار آئینه آن آسیب می‌بیند و بخشی از خانه هم در فرآیند پهن کردن کوچه از بین می‌رود.

او ادامه می‌دهد: سال‌ها پیش که آخرین بار من به این خانه رفتم در حیاط آن درختان میوه از جمله درخت گردو وجود داشت اما اکنون نمی‌دانم که وضعیت خانه به چه شکل است.

این تهران‌شناس با بیان این‌که متاسفانه درب این بنا برای بازدید بسته است به چمدان گفت: چرا بنایی که برای آن از بیت‌المال هزینه شده باید به روی مردم بسته باشد و من که تهران شناس هستم برای پژوهش و بررسی نتوانم آن را ببینم؟ اصلا نهاد ایکوموس دقیقا در ایران چه فعالیتی دارد و چه کاری برای میراث فرهنگی ایران می‌کند که این بنا ارزشمند در اختیار آن‌هاست؟ چرا توضیحی در این مورد نمی‌دهند؟ از طرف دیگر چه کسی تعیین کرده که کاربری دفتر کار برای این بنا مناسب است؟

 
مرجع: چمدان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.