دلیل مخالفت هاشمی با حذف ساماندهی مشاغل سیار ؛سدمعبر گناه کبیره است

رئیس شورای شهر اسلامی تهران گفت: دست‌فروشی تعریف دارد و با بساط گستری در سطح شهر متفاوت است؛ دست‌فروشی یعنی چیزی که بر روی دست فروخته شود.
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
ساعت ۱۲:۰۲
کد مطلب: ۱۷۵۱۹
Share
اسکان نيوز: محسن هاشمی در جریان بررسی مواد طرح ساماندهی مشاغل سیار با بیان اینکه با کلیات این طرح مخالف بودم و به آن رأی ندادم، گفت: دست‌فروشی قانون و تعریف خاص خود را دارد و با اینکه در سطح شهر بساط گستری کنیم، متفاوت است. دست‌فروشی یعنی آنچه در دست بگیریم و آن را برای فروش عرضه کنیم.

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: چون نمی توانیم با دست‌فروشی مبارزه کنیم، به دنبال قانونمند کردن آن هستیم و کمیته ساماندهی تشکیل می‌دهیم.

وی با اشاره به سخنان الویری که پیشنهاد داده بود موضوع ساماندهی دست‌فروشان را برای کسب درآمد پایدار به سازمان سرمایه گذاری‌های شهر واگذار کنید، گفت: اگر ما قراردادی با دست‌فروشان ببندیم برای آنها سرقفلی ایجاد می کنیم و این به این مفهوم است که پیاده روها را به دست‌فروش‌ها واگذار کنیم.

وی تأکید کرد: در حال حاضر از مسیر هدایت دور شده ایم.

به گفته هاشمی، نباید دست‌فروشی را به عنصری در شهر تبدیل کرد که مدیریت شهری از پس آن برنیاید.

بهاره آروین عضو هیات رئیسه شورای شهر نیز در موافقت با حذف درآمد پایدار از این محل گفت: آقای هاشمی به نکته مهمی اشاره کردند اما می توان از تجربیات دیگری که در این حوزه وجود دارد، درس گرفت. زمانی موتوری ها در سطح شهر جزوی از مشاغل مزاحم بودند و باعث انبوهی از گره های ترافیکی، اما شرکتی آمد آنها را ساماندهی کرد و به آنها هویت شغلی داد.

وی ادامه داد: حضور این افراد یا موتوری ها در شهر متقاضی دارد که در سطح شهر حضور دارند، بنابراین باید از این نگاه اقتصادی درس گرفت و به دنبال ساماندهی آنها به نفع شهر بود.

سدمعبر گناه کبیره است

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه در طرح ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون قرار نیست شهرداری فضایی را به این امر اختصاص دهد، گفت: سد معبر در اسلام گناه کبیره است.
 
 محسن هاشمی در جریان بررسی طرح ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون پیشنهاد داد عضو کمیسیون حمل و نقل به عنوان عضو ناظر در کمیته برنامه ریزی مشاغل سیار و بی کانون حذف شود.

وی در خصوص دلیل حذف گفت: ما نباید به موضوع دستفروشی وجهه قانونی بدهیم. در حوزه دستفروشی مترو این یک اتفاق خطرناک است. این حجم مسافر در مترو و با این شکل نحوه فروش روش درستی نیست. بنابراین برای آنکه به آن وجاهت قانونی ندهیم درخواست می کنم نماینده کمیسیون حمل و نقل عمران از عضویت در این کمیته حذف شود.

وی تاکید کرد: همانطور که اجازه نمی دهیم در تاکسی و اتوبوس دستفروشان فعالیت کنند، در مترو نیز نباید دستفروشان فعالیت کنند. زیرا در سد معبر گناهی کبیره است و نباید ساماندهی آنها تبدیل به قانونی شدن آنها شود. همچنین شهرداری نباید فضایی را به دستفروشان اختصاص دهد.

در نهایت این پیشنهاد رای آورد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.