پرونده تنگ تکاب در خاییز، به مراحل شفاف سازی نزدیک می شود

ارجاع پرونده شکایت فعالان خوزستان از عیسی کلانتری به دادسرای عمومی و انقلاب تهران

ارجاع پرونده شکایت فعالان خوزستان از عیسی کلانتری به دادسرای عمومی و انقلاب تهران
پرونده شکایت فعالان محیط زیست خوزستان از رییس سازمان حفاظت محیط زیست درباره موافقت بی قیدوشرط کلانتری با "طرح گردشگری تنگه تکاب" در منطقه حفاظت شده خاییز، به دادسرای عمومی و انقلاب تهران ارجاع شد.
چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۱۷
کد مطلب: ۱۷۴۷۳
Share
 دبیر کمیته حقوقی "شورای تشکل های محیط زیستی ومنابع طبیعی" خوزستان در این باره به اسکان نيوز گفت: « پرونده شکایت کمیته حقوقی "شورای تشکل های محیط زیستی ومنابع طبیعی خوزستان" علیه عیسی کلانتری رییس سازمان محیط زیست کشور به دلیل اعطای مجوز احداث شهرک به متقاضی برای اجرای "طرح گردشگری تنگ تکاب" در منطقه حفاظت شده خاییز به دادسرای عمومی و انقلاب تهران ارجاع شد.»
 
محمد داسمه وکیل دادگستری و دبیر کمیته حقوقی شورای تشکل های محیط زیستی ومنابع طبیعی خوزستان گفت:« به دنبال شکایت شورای تشکل های محیط زیستی ومنابع طبیعی خوزستان از دکتر عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست پس از موافقت بی قیدوشرط ایشان با اجرای طرح گردشگری "تنگ تکاب" در منطقه حفاظت شده خاییز که در اواخر آبان ماه امسال از سوی اسکان نيوز منتشر شد، حالا پرونده رییس سازمان محیط زیست به دادسرای عمومی و انقلاب تهران ارجاع شده است تا به آن رسیدگی شود.»
 
طرح گردشگری تنگ تکاب" همان طرحی است که عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، برای جفت وجور کردن مجوز محیط زیستی اش در "منطقه حفاظت شده خاییز"، خود شخصا به موضوع ورود کرد و در نامه ای به دو مدیرکل خود در دو استان مربوط به طرح، یعنی خوزستان و کهکیلویه وبویراحمد، نامه ای اداری نوشت و از آنان خواست که در این باره پروژه را مدیریت کنند. رییس سازمان حفاظت محیط زیست در این نامه به صراحت نوشته بود که برای صدور مجوز، لازم نیست با تهران، هماهنگی انجام گیرد؛ این، یعنی "کمیته ارزیابی سازمان حفاظت محیط زیست" که مهم ترین مرجع تعیین و تایید درخواست ها برای راه اندازی، اجرا و کلنگ زنی طرح هاست از حق قانونی خود برای بررسی و تعیین میزان خسارت های پروژه و اعلام نظر درباره درست بودن مکان یابی و ارزش گذاری منطقه و احتمالا تعیین محدودیت های در حالی است که طبق قانون اجرای هرگونه طرح در مناطق چهارگانه سازمان فقط با موافقت کمیته ارزیابی ممکن و قانونی است.
 
فعالان محیط زیست خوزستان نزدیک به یکسال است که به اجرای این طرح اعتراض دارند و برای لغو آن تلاش می کنند؛ یکسالی که با توجه به شواهد، مجری طرح در منطقه حفاظت شده خاییز طرح را اجرا می کرده است.
آنها می گویند "منطقه حفاظت شده خاییز" یکی از ارزشمندترین مناطق حفاظتی سازمان بوده که زیستگاه پلنگ و کاراکال و دیگر گونه های ارزشمند است و در صورت اجرای طرح گردشگری، آسیب های غیرقابل جبرانی خواهد داد. این فعالان معتقدند عملیات این طرح که برپایه ساخت 56 واحد ویلایی، رستوران، سالن گلف و برخی از دیگر سازه ها است و با امضای عیسی کلانتری، بدون طی کردن روند قانونی و انجام ارزیابی زیست محیطی مجوز گرفته است نابودگر "منطقه حفاظت شده خاییز" خواهد بود و علاوه بر زمین خواری، کوهخواری و تخریب های اولیه، به دلیل ورود انسان به منطقه، اکوسیستم طبیعی را دچار مشکلات جدی و دیگرگونگی طبیعی خواهد کرد.
 
این رخ دادها درست در روزهایی که خوزستان میزبان "ریزگرد" ، "خشکسالی و بی آبی" و طوفان خاک است و هر روز بیش از گذشته دچار مشکلات جدی زیست بومی می شود اتفاق می افتد. در چنین شرایطی موافقت بزرگ ترین سازمان متولی مناطق چهارگانه طبیعی با اجرای ویلاسازی در این مناطق نه علمی است و نه منطقی و مشکلات حقوقی متعددی نیز دارد که عیسی کلانتری باید به مراجع قضایی پاسخگو باشد.
 
حالا باید دید رییس سازمان حفاظت محیط زیست برای موافقت بی قیدوشرط خود با اجرای طرح گردشگری در منطقه حفاظت شده خاییز خوزستان چه پاسخی به دادسرای عمومی و انقلاب تهران دارد.
 
 
 
 
 
  
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.