درخواست اعضا شورا شهر تبریز برای لغو تغییر کاربری پارک شمس/ کمیسیون ماده 5 و 100 در هیچ کجا دنیا وجود ندارد

درخواست اعضا شورا شهر تبریز برای لغو تغییر کاربری پارک شمس/ کمیسیون ماده 5 و 100 در هیچ کجا دنیا وجود ندارد
تغییر کاربری فضا سبز کلان‌شهرها و ساخت بلندمرتبه به یکی از اخبار معمول کشور تبدیل شده. چندی پیش خبر حکم کمیسیون ماده 5 برای تغییر کاربری باغ پارک شمس تبریز منتشر شد که البته مخالفت برخی از اعضا شورای این شهر را در پی داشت. بسیاری از متخصصان شهری بر این باورند که در کشورهای پیشرفته دنیا کمیسیون ماده 5 و 100 وجو ندارد و چارچوب‌های شهری کاملا مشخص است. حتی طرح‌های جامع شهری هم که به طور کامل توسط مدیریت شهری انجام نمی‌شود؛ در دنیا هیچ جایگاهی ندارد و به جا آن طرح توسعه شهری تعریف شده است
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
ساعت ۰۹:۵۳
کد مطلب: ۱۷۰۷۱
Share
اسکان نيوز- لیلا حسینی:  این روزها کمیسیون ماده 5 تبدیل به اهرمی شده که هر کجا ضوابط و قوانین مانع توسعه خلاف قانون شهر می‌شوند با ورود پروژه به کمیسیون ماده و دریافت حکم تایید، یک مجتمع تجاری یا مسکونی جایگزین فضا سبز شهری و حتی برخی بناهای تاریخی شود.

چندی پیش خبری منتشر شد مبنی بر این‌که براساس حکم کمیسیون ماده 5 بخشی از پارک 10 هکتاری شمس تبریز تغییر کاربری داده و قرار است که یک مجتمع تجاری و هتل آپارتمان 14 طبقه در این محدوده احداث شود.

مصوبه کمیسیون ماده 5 وحی منزل نیست

سونیا اندیش، عضو شورای شهر تبریز در یکی از جلسات علنی این شورای یادآور شده بود که درخواست تغییر کاربری فضا سبز، زمین کنار باغ شمس تبریزی واقع در خیابان فارابی، در سال ۹۵ توسط شهرداری ارائه و در جلسه مورخه 13/2/96  برخلاف رای کمیته فنی،تغییر کاربری از فضا سبز به خدماتی و تجاری انجام و مجوز ساخت ۱۴ طبقه هتل آپارتمان در آن محل صادر شده است.

به گفته این عضو شورای شهر، مصوبه  کمیسیون ماده ۵، برخلاف مصالح و منافع مردم تبریز و از بین بردن فضا سبز و تخریب فضا تنفسی مردم تبریز است.

مصوبه کمیسیون  ماده ۵ وحی منزل نبوده  و باید مدیریت شهری مانع اجرا این مصوبه شود.

مخالفت جدی با تغییر کاربری باغات

به گزارش اسکان نيوز، فرج قلیزاده دیگر عضو شورای شهر تبریز هم، فقر شدید فضا سبز و کمبود سرانه فضا سبز در این شهر را دلیل مخالفت خود با هرگونه تغییر کاربری فضاهای سبز به ویژه باغات موجود می‌داند.

توسعه شهری با گسترش شهری فرق دارد

جواد شریف‎‌نژاد، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد واحد ارومیه در گفت‌وگو با اسکان نيوز فضا سبز را ریه‌های شهر و عامل پویایی و شتابدهی زندگی مردم دانست و گفت: دلایل غیرموجه مسئولان  کلان شهرهای کشور، برای تغییر کاربری و تخریب فضا سبز، باعث از بین رفتن شادابی و نشاط  در  زندگی شهری شده که عواقب  مخرب آن در سال‌های آتی مشخص می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه آزد واحد ارومیه ضمن تاکید بر این‌که تخریب فضا سبز و تبدیل آن به مرکز تجاری و ... یک خیانت است، اظهار کرد: شاید مسئولان به خاطر رفع مباحث مالی مجبور به انجام برخی کارهای هستند اما نباید بدترین مسیر را برای رفع مشکلات مالی انتخاب نمایند. برای اداره شهر باید بهترین مسیر را انتخاب کرد و تصمیمات نباید باری به هر جهت باشد.

شریف‌نژاد با اعتقاد به این‌که حفظ پتانسیل شهر برای نسل‌های بعدی یکی از مسئولیت‌های همگان بخصوص مدیران محسوب می‌شود، گفت: مثلا  باغ‌های چایی‌کنا یا باغ میشه  تبریز که ریه‌های شهر است را ازبین می‌بریم و بعد بالا کوه جنگل می‌سازیم که این اصلا منطقی نیست؛ چرا که برای ایجاد فضا سبز به هزاران هزار میلیارد تومان بودجه نیاز است.شهرک‌سازی در باغ میشه تبریز

افزایش جمعیت شهرها یک واقعیت است اما می‌توان با استفاده از الگوهای مناسب از جمله ایجاد کمربندی سبز و ... که در کا دنیا هم رایج است، فضا سبز و باغات شهری را حفظ کرد.

این استاد دانشگاه در پاسخ به سئوال اسکان نيوز که آیا وجود نگاه صرفا عمرانی، کمیسیون ماده 5 ، ضعف در طرح‌های جامع  و شعار توسعه شهری باعث از بین رفتن فضا سبز و باغات  شده، تصریح کرد: گسترش و توسعه شهری دو بحث متفاوت هستند. قرار نیست با آمدن جمعیت، به طبیعت آسیب برسد و در همه منابع طبیعی ساخت‌وساز انجام شود.

زندگی بر روی کره زمین یک ارتباط  دو سویه انسان با محیط است و نمی‌شود که یکی بر دیگری بچربد.

شهرها باید توسعه پیدا کند اما قوانین و چارچوب‌های که در شورای شهرسازی و معماری کشور وجود دارد باید مورد توجه قرار بگیرد. در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا کمیسیون ماده 5 و 100 وجود ندارد و چارچوب‌های شهری کاملا مشخص است. حتی طرح‌های جامع شهری هم که به طور کامل توسط مدیریت شهری انجام نمی‌شود؛ در دنیا هیچ جایگاهی ندارد  و به جا آن طرح توسعه شهری تعریف شده است.

شریف‌نژاد با اشاره به این‌که بر اساس قانون طرح جامع برای 10 یا 20 سال و طرح تفصیلی برای 5 سال تدوین می‌شود، تاکید کرد: این طرح‌ها طی سال‌ها اخیر تنها ادیت جدید زده شدند که برای این کار هم نیاز به بودجه است.

از سال 74 شهرها به نوعی در کسب درآمد خودکفا شدند، اما این تصمیم بسیار اشتباه بود، چرا که در حال حاضر شهرداری‌ها بیشتر بازاری هستند تا نهاد متخصص شهری. مدیریت شهری باید هزینه سازمانی را تامین کند که تا 5 برابر اضافه وزن دارد. در نتیجه پولی برای توسعه شهری باقی نمی‌ماند تا شهر در ابعاد مختلف و با سیستم‌های جدید توسعه پیدا کند. از طرف دیگر مسئولان دولتی هم از اداره شهر شانه خالی می‌کنند. مثلا نیمی از هزینه مترو بر عهده دولت بوده و چون با مدیریت شهری همکاری نمی‌کند، اجرا یک پروژه 20 سال زمان می‌برد. بی‌تدبیری مسئولان شهری و منطقه‌ای باعث طولانی شدن طرح‌های شهری و افزایش هزینه می‌شود. شهرهای کشور بسیار پرهزینه اداره می‌شوند. 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.