مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی:

دریاچه «بزنگان» سرخس به بخش خصوصی واگذاری می‌شود

دریاچه «بزنگان» سرخس به بخش خصوصی واگذاری می‌شود
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: بسترهای لازم برای واگذاری دریاچه بزنگان سرخس به بخش خصوصی در حال مهیا شدن است.
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
ساعت ۱۶:۳۱
کد مطلب: ۱۷۰۰۵
Share
اسکان نيوز: تورج همتی، مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی صبح دوشنبه در نشست با سید احسان قاضی‌زاده، نماینده مردم سرخس در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: تدابیر زیست محیطی به منظور بهبود وضعیت اثر طبیعی ملی بزنگان در راستا واگذاری مدیریت دریاچه به بخش خصوصی در حال انجام است و جاذبه‌ها و توانمندی زیست محیطی دریاچه شرایط توسعه اکوتوریسم را در این منطقه تسهیل می‌کند.

وی افزود: طی ماه‌های گذشته با تمرکز بر تدوین راهبردهای اجرایی و پیاده‌سازی راهکارها منطبق با تجربیات کارشناسی و بومیان محلی، ضمن توجه به محوریت حفظ ارزش‌های اکولوژیک منطقه و حساسیت‌های ناشی از آسیب‌پذیری دریاچه دراثر خشکسالی‌های اخیر و دیگر تخریب‌های وارده ،توسعه زیرساخت‌های طبیعت گردی با روندی مثبت درحال انجام است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ادامه داد: اقدامات اخیر اجرایی و مطالعاتی در حوزه دریاچه بزنگان شامل اجرا برنامه مدیریت زیست بومی از طریق آموزش، ساماندهی و مشارکت ذی‌نفعان و تفکیک سامانه‌های عرفی با استفاده از جوامع محلی و ظرفیت‌سازی و مشارکت جوامع محلی است.

وی تاکید کرد: اجرا عملیات تالاب بزنگان ازطریق لوله گذاری، جانمایی منبع ذخیره آب، کانال کشی، بهسازی و دیواره سازی و نیز گرفتن آب‌های سطحی و آب مازاد کشاورزی و همچنین ایجاد زیرساخت‌های گردشگری بزنگان با احداث و ترمیم ابنیه و تاسیسات زیر بنایی صورت گرفته است.

همتی تصریح کرد: ایجاد فن‌آوری‌های نوین پایش با ایجاد دوربین‌های مدار بسته جهت پایش دریاچه نیز صورت گرفته است و مقدمات تغذیه سفره‌های آب‌های زیر زمینی اطراف نیز با اقدامات بیولوژیک نیز با موفقیت انجام شده است.

وی گفت:شرایط برای واگذاری مدیریت این منطقه به بخش خصوصی درحال مهیا شدن است و اثر طبیعی ملی دریاچه بزنگان از نظر لیمنولوژیکی و شرایط اکولوژیکی، زمین شناسی ارزش‌های مطالعاتی بسیاری را برای محققان فراهم کرده است و بهبود زیرساخت‌های زیست محیطی ضمن نجات این دریاچه از نابودی، می‌تواند آن را به یک منطقه اکوتوریستی حائز اهمیت تبدیل کند.
 
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.