مديرگروه معماری دانشگاه چالوس

استفاده از مصالح ساختمانی بايد با بوم سازگار باشد/ تب کلیشه‌ای نما رومی در بناهای مازندران

استفاده از مصالح ساختمانی بايد با بوم سازگار باشد/ تب کلیشه‌ای نما رومی در بناهای مازندران
مديرگروه معماری دانشگاه آزاد اسلامی چالوس با اشاره به این‌که استفاده از مصالح ساختمانی بايد با بوم سازگار باشد،گفت: در حال حاضر مردم پول زيادی بابت نما رومی می دهند كه اين نماها علاوه بر هزينه‌های زيادی كه دارد هيچ سازگاری با بوم نداشته و كليشه‌ای است و موجب هدررفت سرمايه‌های ملی هم می‌شود.
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۳۷
کد مطلب: ۱۶۹۹۷
Share
اسکان نيوز: علی اصغرزاده، مديرگروه معماری دانشگاه آزاد اسلامی چالوس با اشاره به وضعيت نامناسب برخی مصالح در ساخت‌وساز در استان مازندران، به دلایل اين نامطلوبی پرداخت و اظهار كرد: عدم نظارت كاف از سوی نهادهای نظارتی همانند نظام مهندسی و شهرداری‌ها موجب ترويج مصالح ساختمانی نامناسب می‌شود.

وی با بيان اين‌كه در هر ساخت‌وسازی بايد به ميزان انرژی و سيما شهر توجه شود، افزود: بايد به اين نكات توجه شود كه آيا مصالح قادر به صرفه‌جويی در انرژی هستند و يا اين‌كه اين مصالح تا چه ميزان با بوم، طبيعت و سيما شهر و روستا مطابقت دارد و در اين ميان نقش نهادهای نظارتی بسيار حائز اهميت است.

اين استاد دانشگاه در حوزه معماری با اشاره به اين‌كه مصالح مورد استفاده در معماری شهری در بسياری از مناطق رعايت نمی‌شود، تصريح كرد: متاسفانه استفاده از مصالح عمومی كه دارای كيفيت بومی باشد بسیاركم شده، همچنين مصالحی به بازار آمده كه با بوم سازگار نبوده  واين يک ضعف بزرگ است.

اصغرزاده تاكيد كرد: در يک دوره‌ای مصالح نامانوسی همچون كامپوزيت بسيار رايج گردید كه اين مواد بسيار نابخردانه و نامتوازن در بناها به كار برده شدند.

وي با تاكيد بر اين‌كه استفاده ازهر مصالحی بايد با بوم سازگار باشد، گفت: در حال حاضر مردم پول زيادی بابت نما رومی می‌دهند كه اين نماها علاوه بر هزينه‌های زيادی كه دارد هيچ سازگاری با بوم نداشته و كليشه‌ای است و موجب هدررفت سرمايه‌های ملی هم می‌شود.

مدير گروه معماري دانشگاه آزاد بر لزوم تشكيل كميته  نظارت بر استفاده از مصالح ساختمانی در شمال کشور تاکید کرد و يادآور شد: استفاده از چوب در معماری می‌تواند جايگزين بسياری از مصالح در ساختمان و نما باشد، نياز است اين صنعت تقويت شود.

وي ادامه داد: متاسفانه با وجود داشتن رشته چوب در دانشگاه‌های شمالی كشور و ظرفیت‌های فراوانی كه در صنعت چوب وجود دارد اما چوب مورد نياز از خارج از كشور وارد می‌شود كه نياز است به اين صنعت و فارغ‌التحصيلان اين رشته توجه بيشتری صورت گيرد.

اين استاد دانشگاه معماری با بيان اين‌كه تركيب آجر، سيمان، ماسه و چوب برای ساختمان بسيار مناسب است، تاكيد كرد: دليلی وجود ندارد كه به جا مصالح ارزان و مناسب به سمت مصالح پرطمطراقی رفت كه هزينه زيادی را بر دوش كارفرما وارد می‌كند.

اصغرزاده استفاده از سفال را در سقف ساختمان به عنوان يكی از مصالح مناسب مطابق با بوم و سيما طبيعی دانست و گفت: در صنعت معماری سقف به عنوان نما پنجم مطرح است كه دارای اهميت زيادی بوده، به جا استفاده از مصالح سرطان‌زا كه در دوره‌ای بسيار متداول شده بود می‌توان از سفال استفاده كرد.

وی اضافه كرد: در دهه‌های 30 و 40 پيوستگی خوبی در سقف منازل وجود داشت كه متاسفانه اکنون وجود ندارد بنابراين بايد نظام مهندسی و شهرداری را الزام كرد كه به پيوستگی سقف منازل نيز توجه كنند.

مدير گروه معماری دانشگاه آزاد چالوس افزود: استفاده از سفال و آجر علاوه بر سازگاری با بوم موجب جلوگيری خروج ارز از كشور و در نتيجه اشتغالزايی می‌شود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.