برگزاری نشست بازآفرینی شهری، از رویا تا واقعیت

برگزاری نشست بازآفرینی شهری، از رویا تا واقعیت
در ادامه سلسله نشست‌های تخصصی گالری نظرگاه، "بازآفرینی شهری؛ از رویا تا واقعیت" با هدف بررسی روند شکل گیری شهر در گالری نظرگاه برگزار شد.
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
ساعت ۱۱:۳۱
کد مطلب: ۱۶۹۳۰
Share
به گزارش اسکان نيوز، در این نشست سید امیر منصوری عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، شریف مطوف، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، علی خانی، معاون هماهنگی و برنامه ریزی سازمان نوسازی تهران به عنوان اعضای پنل و سخنران حاضر بودند.

در تعریف این نشست آمده است: هر اقدامی که بتواند جان شهروندان را از خطر زلزله نجات دهد اقدام قابل ستایشی است، حتی اگر مسکن مهر باشد. اهمیت موضوع نوسازی هم در همین راستاست، اما در سال‌های اخیر روند آن کند شده است.

طبق گزارش سازمان نوسازی ۴۰ درصد از ۳۲۰۰ هکتار بافت فرسوده تهران نوسازی شده است که مبنای آن در نظر گرفتن همزمان سه معیار ایمنی، ریزدانگی و عرض معابر است. در حالیکه با در نظر داشتن معیار ایمنی، تهران حدود ۱۳۰۰۰ هکتار بافت فرسوده دارد.

سیر نزولی روند نوسازی به این دلیل است که سازمان بازآفرینی شهری به دنبال دستیابی به مدل حکیمانه است و این اقدام توهم‌گونه، جریان نوسازی را چندین سال متوقف ساخت.

رویای بازآفرینی زمانی محقق می‌شود که همزمان با نظریه‌پردازی وارد اقدام شود. نوسازی شهری با توجه به وابستگی‌هایش به زمینه‌های اجتماعی و اقتصادی جریانی سیال است که صرف تنظیم مدل نظری برای آن بیهوده بوده بلکه باید در صحنه عمل راهش را پیدا کند.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.