مدیر"کمپین مخالفان انتقال خزربه کویر": دست استمداد به سمت علما دراز می‌کنیم!

آیت‌الله نورمفیدی: درباره"طرح انتقال خزر"باید کارشناسان تصمیم بگیرند

آیت‌الله نورمفیدی: درباره"طرح انتقال خزر"باید کارشناسان تصمیم بگیرند
"کمپین مخالفان انتقال آب خزر به کویر" همراه با ایثارگران دو استان مازندران و گلستان که از اعضا این پویش هستند در نشست روز پنجشنبه گذشته با نماینده ولی فقیه در استان گلستان، از آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی مدد خواستند. آن‌ها با تاکید بر خسارت‌های متعدد محیط زیستی، اقتصادی، اجتماعی و همچنین "امنیت ملی" این طرح انتقال، خواستار ابطال این طرح برای همیشه شدند.
شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷
ساعت ۲۱:۱۲
کد مطلب: ۱۶۷۹۳
Share
اسکان نيوز- الهه موسوی: آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی، نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان در دیدار جمعی از اعضا "کمپین مخالفین انتقال آب خزر به کویر" گفت:« درباره طرح انتقال خزر باید به نظرات کارشناسان توجه کنیم. دریا برای مردم سه استان شمالی یک منبع خدادادی است که باید از آن به شکلی بسیار حساب شده استفاده کرد و به آن آسیب وارد نکرد؛ چرا که شکر نعمت خدا این است که نعمت را حفظ کنیم.»  

او درباره اجرای "طرح انتقال آب خزر به کویر" نیز با تاکید بر اینکه کارشناسان باید درباره آن تصمیم بگیرند گفت:« بین دریای خزر تا نقطه مقصد، مناطق کوهستانی صعب العبور قرار دارد و این پرسشی بسیار اساسی است که چگونه می خواهند این کار را عملی کنند؟»
 
دکتر خدیجه گلین‌مقدم مدیر "کمپین مخالفین انتقال آب خزر به کویر" در این نشست که با حضور جمعی از فعالان محیط زیستی استان های مازندران و گلستان و ایثارگران این دو استان که به کمپین پیوسته اند برگزار شد خطاب به آیت الله نورمفیدی گفتند: « از ابتدای شنیدن خبر این پروژه انتقال آب، با خدای خودم عهد کردم که شمال را از وقوع این فاجعه دهشتناک که ممکن است منجر به فاجعه هزاره سوم در دنیا شده و به نام ایران ثبت شود نجات دهم.»
 
این دکترای جغرافیا افزود:« در سال 95 "کمپین مخالفین انتقال آب خزر به کویر مرکزی" را تشکیل دادم و مردم را وارد این موضوع کردم. با نماینده‌ها و دیگر بزرگان نظام از جمله مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ملاقات کردم. طومارهای زیادی را در کشور گرداندیم و امضاهای فراوانی جمع کردیم؛ همایش‌ها و سخنرانی‌های زیادی را برگزار کردیم و هشدار دادیم که از نظر کارشناسی ما حق نداریم آب خزر را که دریای بسته‌ای هست به جای دیگری ببریم. این کار مانند این است که بخواهیم با یک استکان آب، یک حیاط بزرگ را بشوییم که حتی حیاط، خیس هم نمی شود و آب استکان هم هدر رفته و تمام می‌شود.»


 
مخالفت متخصصان

گلین‌مقدم با اشاره به این‌که از ابتدای تشکیل کمپین، بسیاری از متخصصان با این طرح مخالفت کردند گفت:« همان زمان، گروه‌های علمی، مهندسان، نمایندگان مجلس و دیگر گروه‌های مردم از کمپین حمایت کردند. آن‌ها به ما پیوستند و بالاخره نمایندگان در مجلس، این طرح را از لایحه برنامه ششم حذف کردند. با اینهمه طرح فوق می خواست در سال 96 و برای بودجه 97 مجددا بودجه و اعتبار بگیرد که باز هم نماینده‌ها آن‌را رد کردند.»
 
مدیر "کمپین مخالفان انتقال آب خزر به کویر مرکزی" در ادامه با اشاره به این‌که متاسفانه آقای دکتر روحانی در سفر به سمنان اعلام کردند که قرار است این پروژه اجرا شود گفت:« ما برای دکتر روحانی نامه ای نوشتیم و خطرهای سیاسی اجرای این طرح را برای کشور، منطقه و حتی دنیا، گوشزد کرده و مخاطراتی را که برای زیست بوم شمال و جمعیت 8-7 میلیونی ساکن در سواحل شمالی و حتی مردمان آنسوی ساحل بیان کردیم.»

این دکترای جغرافیا یادآوری کرد:« آن‌ها ابتدا اصرار کردند ولی الان به نظر می‌رسد صدایی که از همه مردم و رسانه‌ها و نماینده‌ها و متخصصین و سمن‌های مردم نهاد بلند شده را شنیده‌اند.»
 

 
افزایش اعضای کمپین

گلین مقدم تاکید کرد:« ما در پی این هستیم که با کمپین مان که اکنون 12 هزار عضو دارد و 7 هزارنفر  از آنها برای مخالفت با این طرح، علاوه بر فعالیت مجازی، امضاء حقیقی بر روی کاغذ نیز داده اند را تقویت کنیم و از این طریق، جلوی اجرای این طرح مخرب که علاوه بر مشکلات محیط زیستی، تنش های امنیتی ایجاد کرده و امنیت ملی را به خطر می اندازد را بگیریم.»
 
او همچنین افزود:« تعداد زیادی از مردم نیز چون دسترسی به فضای مجازی ندارند درخواست کرده اند که به میان آنها برویم و طومار ببریم تا این مخالفت را امضا کنند و به پویش ما بپیوندند.»

 
درخواست از علمای اسلام و مقام معظم رهبری
 
گلین‌مقدم که خود همسر شهیدی است که در دوران دفاع مقدس به شهادت رسیده است همچنین با اشاره به اینکه به خواست همین مردم از علمای اسلام که می توانند تاثیرگذاری خوبی بر روی مقام معظم رهبری داشته باشند تا از ایشان نیز کمک بخواهیم گفت:« ما برای این کشور جان و زندگی گذاشته ایم و دوست نداریم که اجرای این طرح مخرب، به نام دکتر روحانی و دولت ایشان ثبت بشود. طرحی که علاوه بر پیامدهای زیست محیطی، پیامدهای اجتماعی بسیار بالایی دارد و می تواند بیکاری، فقر و حتی مهاجرت های گروهی خطرناک را شکل بدهد. از نظر علمی این کار بسیار خطرناک است و کسانی که این اقدام را آغاز کرده اند باید پا پس بکشند و نگران وضعیت آینده این کشور و مردم باشند.»
 
او افزود:« اکنون با برادران ایثارگرمان که در واقع "شهدای زنده" هستند و قبلا یکبار کشور را از حمله دشمن نجات داده‌اند یک تیم شده‌ایم و می‌خواهیم در این جنگ محیط زیستی کشور را نجات دهیم. امروز نیز دست استمداد ما به سمت شماست و از شما می خواهیم به ما کمک کنید تا بتوانیم کشور را از این گرداب بزرگ که در صورت اجرا همه را در خود می بلعد نجات دهیم.»
 
 
مدیر "کمپین مخالفان انتقال آب خزر به کویر مرکزی" یادآوری کرد:« تمام آب های این کشور به خاطر سوء مدیریت، از جمله سدسازی بی رویه منهدم شد و حالا نوبت خزر است؟!»
 
مافیا به دنبال "پول" است
 
او گفت:« ما به دولت گفتیم اگر می خواهید آب هم منتقل کنید و به این کار اصرار دارید بروید از دریای عمان آب بکشید. چون خزر دریایی بسته است. حتی آب خلیج فارس را هم نمی شود منتقل کرد چون نیمه بسته است؛ اما دریای عمان به اقیانوس هند متصل است؛ هند به اطلس متصل است؛ اطلس به اقیانوس شمالی متصل است و می توانند با آن آب، کارهایی را که می خواهند انجام بدهند.»
 
این دکترای جغرافیا افزود:« ما این پیشنهادها را به دولت دادیم؛ اما مشکل این است که عده ای فقط، دغدغه به دست آوردن "پول" دارند. عده ای هستند که می خواهند به هر طریقی که شده آن "پول" را به دست بیاورند؛ حتی به قیمت زخمی کردن طرح و تخریب جنگل و دریا و نیمه کاره رهاکردن پروژه انتقال و از دست رفتن امنیت ملی تمام کشور.»
 
گلین مقدم  یادآوری کرد:« این انتقال اساسا نشدنی است؛ دریای خزر در حدود 27 تا 30 متر پایین تر از دریای آزاد است که باید یک پمپاژبرای رساندن به 30 متری بزنند؛ پس از آن باید 8 ایستگاه پمپاژبزنند و 3 هزارمگابایت برق تولید کنند که بسیار هزینه بر است؛ بعد از آن مثبت 2800 متر باید لوله ها را بالا ببرند. از سوی دیگر این ها آب را برای صنایع می خواهند نه آب شُرب و کشاورزی و من برایم سوال است که ما چرا باید در استان سمنان، این همه صنایع آب بر و آب خوار مثل "فولاد" ایجاد کنیم؟»
 
استفاده همراه با حفاظت

نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان نیز در این نشست درباره طرح انتقال آب خزر به کویر تاکید کرد:« این مساله، یک موضوع کارشناسی است؛ من به نظر کارشناسان اعتقاد دارم و از شما به خاطر این همت والا تقدیر وتشکر می کنم. اما سوال این است که چطور می خواهند آب دریای خزر را منتقل کنند؟ بین این دریا تا نقطه مقصد، مناطق کوهستانی صعب العبور و جنگل‌ها قرار دارند و چگونه می‌توان بدون آسیب به آن‌ها، این کار را عملی کرد؟»
 
سید کاظم نورمفیدی افزود:« در روایات اسلامی حتی نگاه کردن به دریا عبادت است؛ این یک بُعد دفاع از دریاست. ما خودمان در این مناطق چه بلایی داریم بر سر دریا می‌آوریم؟ دریا که نعمت خدادادی بزرگی است و ما به جای اینکه آنرا حفظ کنیم فاضلاب‌ها و سموم کشاورزی را به آن سرازیر و آن‌را آلوده کرده‌ایم.»

او گفت:« در همین منطقه ما، میزان صید خاویار ده ها برابر کاهش یافته است که در واقع برای منطقه و حتی کشور، فاجعه است. دریا یک منبع خدادادی است که باید آنرا حفظ کنیم و نعمت به این بزرگی را از دست ندهیم.»

آیت‌الله نورمفیدی تاکید کد:« باید از دریا به شکل حساب شده استفاده کرد؛ بدون این‌که لطمه‌ای به دریا وارد کنیم. الان در تمام ایران مشکل آب، بسیار جدی است و حتی استان گلستان در این حوزه مشکلات فراوانی دارد. ما اکنون در بسیاری از نقاط استان کمبود جدی منابع آبی داریم و زمین‌های شمال استان در حال تبدیل به شوره زار است. بنابر این باید به شکل بسیار حساب شده و با دقت، از دریا استفاده کنیم تا دریا آسیب نبیند و برای همیشه امکان بهره برداری درست را از آن داشته باشیم. دریا منبع خدادادی بزرگی برای مردم سه استان شمالی است که باید از این نعمت قدرشناسی کنیم. شکر نعمت خدا این است که نعمت خدا را حفظ کنیم و از آن درست اضافه کنیم.»   
 
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.