با استناد به قوانین ملی و بین‌المللی

ساخت گذر آقا نجقی تخلف است / آزاد سازی‌های انجام شده غیرقانونی است

ساخت گذر آقا نجقی تخلف است / آزاد سازی‌های انجام شده غیرقانونی است
با توجه قرار گرفتن میدان نقش‌جهان در فهرست آثار تاریخی، شهرداری باید برای احداث خیابان مصوبات قانونی را از مراجع ذی‌صلاح اخذ کند. از شهرداری اصفهان خواسته‌شده تا این مصوبات را برای بررسی کارشناسان به میراث ارائه دهد». این بخشی از سخنان محمدحسین طالبیان، معاون سازمان میراث فرهنگی است که اردیبهشت‌ماه سال 93 در گفت‌وگو با رسانه‌ها درباره ساخت خیابان آقا نجفی در فاصله کمتر از 50 متری میدان نقش جهان و مسجد شیخ لطف‌الله بیان کرد.
چهارشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷
ساعت ۱۱:۱۵
کد مطلب: ۱۶۷۱۴
Share
اسکان نيوز- سمیه قنبری: محمدحسن طالبیان، معاون سازمان میراث فرهنگی کشور  بابیان این‌که به دلیل بروز برخی تخلفات اسفندماه سال 92 میراث فرهنگی دستور توقف پروژه خیابان آقا نجفی را صادر کرده است، گفت: «با توجه به حساسیت میدان نقش‌جهان و نظارت یونسکو توسط تیم کارشناسی مجرب باید مستندات شهرداری برای احداث خیابان بررسی شود و تا آن زمان سازمان میراث فرهنگی دستور توقف پروژه را صادر کرده است». توقفی که باگذشت 5 سال از آن گویا سازمان میراث فرهنگی همچنان منتظر دریافت مستندات شهرداری اصفهان  برای ساخت خیابان آقا نجفی است؛ اما ازآن‌جایی‌که همواره شهرداری در تخریب بافت تاریخی چندین گام از نظارت‌های میراث فرهنگی جلوتر است گویا فعالیت‌های دوباره شهرداری منطقه 3 شهرداری اصفهان در محدوده مورد مناقشه سبب شد تا دوباره بحث تخلف در ساخت خیابان آقا نجفی و تخریب و تهدید بخشی از بافت تاریخی اصفهان در صدر اخبار میراث فرهنگی قرار بگیرد.
 


تاکنون در هیچ کشوری بحث خیابان‌کشی در بافت تاریخی مطرح نبوده به‌جز ایران

  بافت ارزشمندی که به گفته غلامحسین معماریان، عضو هیات علمی دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ایران «تاکنون در هیچ کشوری بحث خیابان‌کشی در بافت تاریخی مطرح نبوده به‌جز ایران».

معماریان معتقد است: بحث خیابان‌کشی در فاصله 50 متری بزرگ‌ترین میدان جهان اسلام فقط یک دلیل دارد و آن سود اقتصادی است که نصیب طراحان و مجریان آن می‌کند.

 به گفته معماریان، کشورهای مثل تونس و مراکش که در رده‌های پایین حفاظ بافت تاریخی قرار دارند، برای حفظ بافت‌های تاریخی‌شان از ایتالیا و فرانسه الگو می‌گیرند... و  در این ایران مسئله میراث فرهنگی ما این است که عرض خیابان که قرار است بافت تاریخی را نابود کند 12 یا 24 متر باشد. حتی اگر خودمان را با افغانستان هم مقایسه کنیم بازهم درزمینه حفظ بافت تاریخی عقب هستیم. رویکردی که نشان از ضعف میراث فرهنگی در حفظ و حراست از بافت تاریخی دارد.

 به استناد اخبار منتشرشده توسط روابط عمومی شهرداری اصفهان به گفته نجفی شهردار وقت منطقه 3 برای احداث خیابان آقا نجفی باید 12 هزار و 401 مترمربع عرصه تملک و آزادسازی می‌شد که تا آبان ماه سال 1393 شهرداری حدود 70 درصد آزادسازی را با صرف 2 میلیارد و 580 میلیون  تومان آزادسازی کرده بود و با پیش‌بینی 400 میلیارد تومان در بودجه سال جاری (1393) قرار بود حدود 3 هزار و 554 مترمربع باقی‌مانده را نیز آزادسازی و تملک کند.

 یعنی  اسفند ماه 92 که میراث فرهنگی دستور توقف پروژه را صادر می کند حدود 70 درصد  بافت تاریخی اطراف میدان نقش جهان  توسط شهرداری تخریب شده است. 
 


شهرداری اصفهان در حالی  در بافت تاریخی و در فاصله 50 متری میدان نقش‌جهان و مسجد شیخ لطف‌الله با صرف میلیاردها تومان از بودجه شهرداری مشغول آزادسازی بوده که طبق ماده سه و چهار قانون شورای امنیت ملی کشور، این اقدام مشروط به گرفتن استعلام از سازمان میراث فرهنگی است. در قانون شورای امنیت ملی مصوب 28/3/81 آمده است:  «شهردارهای سراسر کشور موظف‌اند در هر موردی که راسا اقدام به عملیات عمرانی می نمانید یا مجوز آن را صادر می‌کنند و مکان عملیات به نحوی از انحاء مشمول ضوابط حفاظت اعلام‌شده از سوی میراث فرهنگی می‌باشد باید نظر سازمان میراث فرهنگی را استعلام نموده و بر اساس آن اقدام نمایند».

همچنین شورای عالی شهرسازی و معماری و کمیسیون موضوع ماده پنج تاسیس شورای عالی کلیه نظرات سازمان میراث فرهنگی کشور را در مورد ضوابط آثار تاریخی فرهنگی در طرح جامع و تفصیلی شهر لحاظ خواهد کرد. به‌علاوه طبق ماده الحاقی 102 قانون شهرداری‌ها اگر شهرداری در هنگام طرح و اجرای برنامه‌های مربوط به توسعه معابر و تأمین سایر احتیاجات شهری به آثار باستانی برخورد مکلف است موافقت وزارت فرهنگ و هنر را جلب نماید و شهرداری‌ها مکلف‌اند نظرات و طرح‌های وزارت فرهنگ را راجع به نحوه حفاظت آثار باستانی میزان جرائم مناظر ساختمان‌ها و میدان‌های مجاور رعایت نمایند.

 قوانینی که تاکنون شهرداری اصفهان در برخورد با آثار و بافت تاریخی  اصفهان آن را رعایت نکرده و از اجرا  همه قوانین موجود سرباز زده است.

 سال 93 و پس از دستور توقف پروژه احداث خیابان آقا نجفی، طبق مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مورخ 13/5/1393 مقرر شد تا موضوع احداث خیابان آقا نجفی پس از بررسی مستندات شهرداری توسط کارشناسان سازمان میراث فرهنگی در خصوص لزوم احداث این خیابان در بافت واجد ارزش تاریخی در کمیسیون ماده 5 بررسی و نتیجه آن اعلام شود.

همزمان با این مصوبه طالبیان، معاون میراث فرهنگی پس از بازدید میدانی از میدان نقش‌جهان اعلام کرده بود: «برای هرگونه فعالیت در این منطقه باید با یونسکو هماهنگی شود و کمیسیون ماده پنج پیرو نامه مورخ 23/1/93 شورای عالی معماری و شهرسازی و بنا به درخواست سازمان میراث فرهنگی تا بررسی مستندات توسط سازمان میراث فرهنگی از طرح موضوع در کمیسیون ماده پنج خودداری کرده تا نظر نهایی میراث فرهنگی در این خصوص اعلام شود».

 همزمان با این اظهارنظر معاون میراث فرهنگی کشور، ناصر طاهری، معاون میراث فرهنگی استان اصفهان نیز در اظهارنظری اعلام می‌کند که« میراث پس از بررسی مستندات شهرداری در خصوص لزوم احداث خیابان آقا نجفی تصمیم‌گیری می‌کند».

طاهری در ادامه می‌گوید: «به دلیل قرار گرفتن خیابان در بافت واجد ارزش تاریخی شهرداری باید مجوز کمیسیون ماده 5 را برای احداث خیابان دریافت نماید و لازمه دریافت مجوز ارائه مستندات است. مستندانی که باید از سوی کارشناسان میراث بررسی و طبق قوانین و ضوابط ملی و بین‌المللی برای آن تصمیم‌گیری شود.»

 با استناد به گفته‌های معاون میراث فرهنگی استان اصفهان پس به دلیل تائید نشدن طرح خیابان و دریافت نکردن مجوزهای قانونی آزادسازی‌های انجام‌شده در منطقه تا سال 1393 همگی غیرقانونی و تخلف است.
 


بروز رفتارهای خلاف قانون شهرداری اصفهان

 تخلفاتی که دی‌ماه 93 رسول زرگرپور، استاندار وقت اصفهان به آن واکنش نشان داد و گفت: «با توجه به تصویب طرح بازنگری طرح تفصیلی شهر اصفهان با هرگونه دلال‌بازی، شروع‌گیری و واسطه‌گری در شهرداری اصفهان برخورد جدی صورت خواهد گرفت». گفته‌ای که گویا تاکنون امکان تحقق آن فراهم نشده است و تحرکات انجام در چند روز گذشته در محدوده میدان نقش‌جهان شاهد این ادعا است.

آزادسازی‌های غیرقانونی برای ساخت خیابان آقا نجفی به حدی بود  که رضا امینی، رئیس سابق شورای شهر اصفهان نیز درباره آن واکنش نشان داده و گفته بود: « با توجه به این‌که شهرداری به‌عنوان مجری قانون باید بیش از همه قوانین و مقررات مربوط به ضوابط ساخت‌وساز در شهر را رعایت کند متاسفانه در ساخت گذر آقا نجفی شاهد بروز رفتارهای خلاف قانون از شهرداری هستیم. شهرداری در این مدت با فشار و بدون توجه به ضوابط و قوانین مصوب تنها بر اساس عرض پیشنهادی خود اقدام به آزادسازی کرده است. آزادسازی که غیرقانونی است چون مراجع قانونی تصمیم‌گیری تا کنون نظر نهایی خود را در خصوص چگونگی ساخت گذر در منطقه اعلام نکرده‌اند». تخلفاتی که به گفته امینی موضوع بحث یکی از جلسات مردادماه سال 93 شورای عالی معماری و شهرسازی درباره تخلفات انجام‌شده در شهرداری اصفهان  برای ساخت گذر آقا نجفی نیز بود.

به همه موارد بالا شکایت بسیاری از اهالی ساکن در کوچه آهنگرها را هم اضافه کنیم که پس از چند سال صرف زمان و هزینه و با رسانه‌ای شدن بخشی از تخلفات شهرداری منطقه 3 اصفهان توانستند املاکی را که شهرداری با این توجیح که بشخی از املاک منطقه در طرح ساخت خیابان قرار دارد از طریق دادگستری  به شهرداری سند زده شد بود را دوباره باز پس بگیرند.

 با توجه به تغییراتی که پس از انتخابات سال 94 در مدیریت شهری اصفهان شاهد آن بودیم و شعار قدرت الله نوروزی، شهردار حقوقدان و اصلاح‌طلب اصفهان باید منتظر ماند دید آیا پس از حدود یک دهه از ماجرا خیابان آقا نجفی آیا در نهایت شهرداری مستندات قانونی برای احداث این خیابان را ارائه می‌کند یا مدیریت شهری اصفهان مانند سایر پروژه‌های شهر چون تله‌کابین و منطقه نمونه گردشگری صفه و سنگ‌فرش خیابان چهارباغ عباسی ترجیح می‌دهد با وجود شعار شفافیت در عمل منش مدیران اصول‌گرا را در رابطه با میراث جهانی اصفهان در پیش بگیرد.
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.