به دلیل افت آب سد روی داد

بیرون آمدن روستا تاریخی از دریاچه زاینده‌رود/ «جمالو» نمایان شد

بیرون آمدن روستا تاریخی از دریاچه زاینده‌رود/ «جمالو» نمایان شد
روستا تاریخی جمالو به علت کاهش شدید آب در مخزن سد زاینده‌رود بعد از حدود ۵۰ سال بار دیگر نمایان شد.
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷
ساعت ۱۶:۵۴
کد مطلب: ۱۶۲۲۸
Share
اسکان نيوز: روستا جمالو یکی از روستاهای قدیم استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود که در هنگام ساخت سد زاینده رود در سال ۱۳۴۹ خالی از سکنه شده است.

این روستا در هنگام آبگیری سد زاینده رود به زیر آب رفته است و سال ها در زیر آب قرار داشته است.

 مراحل ساخت و آبگیری سد زاینده رود در دهه ۴۰ آغاز شد و تمام زمین‌ها و املاک روستا جمالو که در منطقه سد قرار داشت در آن زمان از مردم خریداری شد و این روستا خالی از سکنه شد.

کاهش بارندگی منجر به بیرون آمدن روستا از زیر آب شده است

کاهش بارش‌ها و خشکسالی طی ۱۰ سال اخیر موجب شده است که آب انباشته شده در مخزن سد زاینده رود سال به سال کمتر شود و وسعت دریاچه سد زاینده رود روزبه‌روز کمتر شود.

در حال حاضر فرونشست آب و کاهش قابل توجه آب پشت مخزن سد موجب پدیدار شدن دوباره روستای جمالو پس از سال‌ها زیر آب بودن شده است.

سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری نیز در این خصوص، اظهار کرد: روستا جمالو یکی از روستاهای قدیمی استان چهارمحال و بختیاری به شمار می رود که در هنگام آبگیری سد زاینده رود در دهه ۴۰ به زیر آب رفته بود.

مهرداد جوادی بیان کرد: این روستا از توابع شهرستان بن استان چهارمحال و بختیاری است که در حال حاضر با افت شدید آب در پشت سد پدیدار شده است.

سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری بیان کرد: این روستا دارای یک تپه تاریخی است.

وی ادامه داد: تمهیدات لازم برای حفاظت از این منطقه تاریخی انجام شده است.


سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری بیان کرد: پرونده تاریخی تپه تاریخی این روستا برای ثبت تهیه شده است و به تهران ارسال شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر  این منطقه تاریخی در نوبت ثبت است.

سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به این‌که وجود روستاهای تاریخی یکی از مهمترین ظرفیت‌های استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود، بیان کرد:  بهره‌گیری از وجود این روستاها برای جذب گردشگر و مسافر به سطح استان ضروری است.

گردشگری روستایی در چهارمحال و بختیاری توسعه می‌یابد

وی بیان کرد: طی سال‌های اخیر با توسعه زیرساخت‌های گردشگری از جمله خانه‌های مسافر در برخی روستا ورود مسافر و گردشگر به این روستا افزایش سافته است و گردشگری در این مناطق ارتقا یافته است.

آثار به جا مانده از روستا تاریخی جالو در کنار دریاچه زاینده رود می‌تواند به یکی از ظرفیت‌های تاریخی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری تبدیل شود. بهره‌گیری از این ظرفیت برای جذب گردشگر و مسافر می تواند موجب رونق گردشگری در منطقه شود.

 چهارمحال و بختیاری دارای ظرفیت‌های گردشگری و تاریخی بی‌نظیری است که وجود بیش از ۹۰۰ روستا با قابلیت‌های مختلف گردشگری از مهمترین ظرفیت‌ها در این استان به شمار می‌رود.
 
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.