کسب درآمد از تخلف‌های ساختمانی نگران‌کننده است

کسب درآمد از تخلف‌های ساختمانی نگران‌کننده است
استاندار گیلان با بیان این‌که در حال حاضر بیش از 30 درصد درآمد شهرداری‌ها از طریق کمیسیون ماده 100 تامین می‌شود، گفت: کسب درآمد از طریق تخلف‌های ساختمانی برای شهرداری‌ها کاملا ناپایدار و بسیار نگران‌کننده است.
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
ساعت ۱۲:۲۳
کد مطلب: ۱۶۱۵۳
Share
اسکان نيوز: مصطفی سالاری، استاندار گیلان در نشست آموزشی اعضای کمیسیون ماده 100 شهرداری‌های استان گیلان که در سالن غدیر استانداری برگزار شد، تصمیم‌های صادره از سوی این کمیسیون را در سیما و منظر شهری بسیار اثرگذار دانست و گفت: جلوگیری از هرگونه تخلف از طرح‌های جامع، تفصیلی و قوانین موجود در حوزه شهری از اهداف تشکیل کمیسیون ماده 100 شهرداری‌ها است.

وی با بیان این‌که هرگونه تخلف در ساخت‌وساز شهری منجر به تشدید ترافیک و تغییر در سیما و منظر شهر‌ها می‌شود، اضافه کرد: هرگونه ضابطه فروشی و منتهی کردن آرا به پرداخت جریمه منجر به افزایش سطح تخلفات می‌شود.

سالاری بر ضرورت عمل به اهداف تشکیل کمیسیون ماده 100 شهرداری‌ها از سوی اعضا تاکید و تصریح کرد: فرمانداران در سطح شهرستان‌ها با همکاری دستگاه‌های نظارتی در بررسی نحوه عملکرد کمیسیون‌ها و پیشگیری از وقوع تخلف‌های ساختمانی با جدیت ورود کنند.

وی با بیان این‌که در حال حاضر بیش از 30 درصد درآمد شهرداری‌ها از طریق کمیسیون ماده 100 تامین می‌شود، گفت: کسب درآمد از طریق تخلف‌های ساختمانی برای شهرداری‌ها کاملا ناپایدار و بسیار نگران‌کننده است.

استاندار گیلان با تاکید بر لزوم گزارش به موقع تخلفات از سوی گشت‌های شهرداری، افزود: گزارش هرگونه تخلف ساختمانی در بدو ساخت‌وساز باعث می‌شود تا با کمترین هزینه اجتماعی از افزایش ورود پرونده به کمیسیون ماده 100 شهرداری‌ها جلوگیری شود.

وی تشکیل به موقع پرونده و تسریع در رسیدگی به تخلفات را منجربه جلوگیری از استمرار تخلف عنوان و خاطرنشان کرد: اخیر در رسیدگی به پرونده‌های تخلفات ساختمانی پیشرفت ساخت‌وساز را به دنبال دارد که به عنوان یک آسیب محسوب می‌شود.

سالاری بر لزوم صدور رای نسبت به تخلفات بدون هرگونه دلسوزی‌های نابجا تاکید و تصریح کرد: فرد متخلف حقوق جمعیت کثیری از شهروندان را نادیده گرفته که دلسوزی برای چنین افرادی منجر به قانونی جلوه دادن اقدامات آنان و تضییع حقوق عموم مردم جامعه است.

وی با بیان این‌که رای صادره از سوی کمیسیون نباید محملی در مسیر ایجاد درآمد برای شهرداری‌ها باشد گفت: ضابطه فروشی، افزایش تخلفات ساختمانی را در سطح جامعه به دنبال دارد.

استاندار گیلان با تاکید بر اجرا صحیح آرا صادره از سوی کمیسیون در چارچوب قوانین و مقررات اظهار کرد: وجود سکونتگاه‌های غیررسمی یکی از چالش‌های اصلی جامعه است که از نتایج کم‌کاری‌ها در اجرا به موقع آرای صادره است.

وی خواستار تعیین دامنه‌ای منطقی در صدور آرای کمیسیون ماده 100 شهرداری‌ها به صورت مشورتی در سطح استان شد و گفت: وجود دامنه یک تا 3 برابری برای صدور آرا نسبت به تخلفات ساختمانی در کمیسیون و اعمال سلیقه یک آسیب جدی در این مسیر است که زمینه اعمال نفوذ و دخالت‌های نابجا را فراهم می‌کند.

سالاری به تصرف‌های غیرقانونی در حاشیه رودخانه‌های گوهررود و زرجوب نیز اشاره و خاطرنشان کرد: بواسطه‌ی عدم رعایت حریم در حاشیه این رودخانه‌ها و تصرف‌های غیرقانونی امکان استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذاران با مشکل مواجه می‌شود.

وی افزود: امیدواریم با حرکت در مسیر صیانت از طرح‌های جامع و تفصیلی و قوانین موجود شهری، شاهد توسعه، پیشرفت و کاهش دغدغه‌های شهروندان باشیم.
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.