بازی نور در مسجد دبی/ طراحی یک فضایی روحانی مدرن اسلامی

بازی نور در مسجد دبی/ طراحی یک فضایی روحانی مدرن اسلامی
طراحی مسجد نور دبی جدیدترین پروژه شرکت معماری NUDES است که کانسپت خود را به عنوان طرح اصلی مسابقه طراحی مسجد در خلیج دبی ارائه داده‌اند.
يکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۲۱
کد مطلب: ۱۶۱۲۶
Share
اسکان نيوز: این پروژه به عنوان کانسپتی بازی نور از لایه‌های چندگانه هندسی تشکیل شده تا فیلتری برای عبور نور به صورت هاله‌ای نرم و لطیف به درون فضای عبادت مسجد باشد. مسجد ترکیب متنوعی از نور را برای کاربران به نمایش گذاشته و تجربه‌ای معنوی را به نمازگذاران منتقل می‌کند.
 
معماری مسجد مدرن نور به عنوان بخشی از توسعه خلیج دبی خواهد بود که بر پایه پاسخگویی به نیاز مذهبی 175 هزار ساکن این نقطه از شهر، در شهرکی با 48.500 واحد مسکونی خواهد بود. مسجد نور به عنوان مکانی در نظر گرفته شده که به طور روزانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.قبله مسجد به سمت دیوار اصلی ساختمان سوق داده شده تا فضای نمازگذار در طبقه همکف برای مردان و زنان به یک میزان تقسیم شود، و هر دو گروه بتوانند به راحتی به سمت قبله بایستند. 


طراحی داخلی مسجد به واسطه بازی کردن الگوهای فرمال و منحنی کردن نور در سطوح کِرو، از نمایه‌های زیبایی برخوردار خواهد بود. این ویژگی‌ها به واسطه ایجاد برخی درهای شناشیل یا شناشیر (معماری بومی سواحل خلیج فارس به نام لاتین mashrabiya) که از تکرار هندسه ایجاد شده است که کیفیت بصری گذر نور در ساختمان را افزایش می‌دهند. این سیستم از انعکاس نور خورشید جلوگیری می‌کند تا فضایی خُنک و راحت برای نماز و مراسمات دیگر ایجاد شود. مسجد نور شامل یک تراس در فضای باز و میدانی مسطح است تا از هر 4 طرف محدوده مسجد را گسترش دهد. به طور کلی طراحی مسجد نور با استفاده از یک مفهوم ساده ارائه شده تا الهام بخش فضاهای مدرن معنوی باشد.
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.