آخرین وضعیت دریاچه‌های فارس

باران هم کمکی به دریاچه‌های فارس نکرد/ آبی جاری نشد

باران هم کمکی به دریاچه‌های فارس نکرد/ آبی جاری نشد
باران‌های چند هفته اخیر نتوانست کمک موثری به دریاچه‌های فارس کند، پریشان همچنان خشک و بختگان نیز شوره زار است.
شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷
ساعت ۱۶:۱۵
کد مطلب: ۱۶۰۹۰
Share
اسکان نيوز: با اینک‌ه استان فارس در چند هفته اخیر باران‌های گسترده‌ای را تجربه کرده بود اما خبر رسید که جز دریاچه مهارلو که معمولا در فصول بارندگی آبگیری می‌شود، سایر تالاب‌های فارس در وضعیت خشکی قبل خود به سر می‌برند.

باران نتوانست کمکی به  بستر خشکیده تالاب‌های فارس کند و همچنان این دریاچه‌ها در وضعیت نگران‌کننده سابق خود به سر می‌برند.

در این رابطه مدیرکل محیط زیست استان فارس  پیرامون آخرین وضعیت دریاچه‌های استان، بیان کرد: بارندگی‌ها اخیر با وجود این‌که میزان بارش‌ها مناسب بود در احیا دریاچه‌ها تاثیر زیادی نداشت است.

سعید محمودی افزود: با بارش‌های صورت گرفته در استان فارس فقط تا حدودی دریاچه مهارلو که البته همیشه میزان کمی آب دارد، بازهم آبدار شد و تا حد مناسبی آب در آن جاری شده است.

وی در رابطه با وضعیت دریاچه بختگان اظهار کرد: این دریاچه کماکان مانند گذشته خشک است و با وجود بارش‌ها  آب درون دریاچه جاری نشده است.

مدیرکل محیط زیست استان فارس با اشاره به وضعیت دریاچه بختگان، گفت: این دریاچه دومین دریاچه بزرگ کشور است و هم اکنون به شوره زاری از نمک تبدیل شده است.

وی افزود: دریاچه طشک هم کاملا خشک است و هر روز وضعیت دریاچه‌ها نگران‌کننده‌تر می‌شود. محمودی از خشک بودن دریاچه پریشان خبرداد و افزود: این دریاچه نیز مانند سایر دریاچه‌های دیگر استان از جمله کافتر خشک است.

وی با بیان این‌که با بارندگی به تنهایی نمی‌تواند احیا دریاچه‌ها را به همراه داشته باشد، تاکید کرد: نباید انتظار داشت که با این بارش‌ها دریاچه‌های فارس احیا شود در حالی‌که نه تنها حقابه دریاچه‌ها تامین نمی‌شود بلکه شاهد وجود تعداد زیادی چاه‌های غیرمجاز در اطراف آن‌ها هستیم.

مدیرکل محیط زیست استان فارس گفت: آخرین باری که حق‌آبه‌ای برای دریاچه‌های فارس رها شد مربوط به بهار سال ۹۱ بود که آن زمان آب رها شده هیچ تاثیری در احیا تالاب نداشت.

مدیرکل محیط زیست استان فارس با انتقاد از این‌که در طرح‌های ارزیابی برای ساخت سد نیاز آبی دریاچه‌ها به حق‌آبه درنظر گرفته می‌شود اما عملا کاری انجام نمی‌شود، ادامه داد: در حال حاضر به دلیل عدم بارندگی وضعیت سدهای استان نیز خوب نیست به گونه‌ای که آبی برای رهاسازی وجود ندارد که بخواهند حق‌آبه دریاچه‌ها را نیز بدهند.

وی با اشاره به این‌که تا زمانی که شیوه الگو مصرف آب کشاورزی تغییر نکند نمی‌توان انتظار داشت دریاچه‌ها احیا شود، اظهار کرد: در حال حاضر تعداد قابل توجهی چاه غیرمجاز در استان فارس وجود دارد و اقدامی برای مسدود کردن این چاه‌ها انجام نمی‌شود.

یک فعال حوزه محیط زیست نیز در این رابطه با اشاره به این‌که دریاچه‌های فارس به شوره زار تبدیل شده‌اند، گفت: دریاچه مهارلو که در نزدیکی شیراز قرار دارد فقط لکه آبی در آن قابل رویت است ومابقی دریاچه‌های فارس همچنان خشک هستند.

علی‌اکبر کاظمینی افزود: یکی از دریاچه‌های مهم استان دریاچه بین‌المللی پریشان است که این دریاچه نیز مانند دیگر دریاچه‌های استان وضعیت نگران‌کننده‌ای داشته  و به طور کامل خشک است.

وی با اشاره به این‌که دریاچه بختگان به عنوان دومین دریاچه بزرگ کشور حتی یک بار هم آبگیری نشده، بیان کرد: این دریاچه در زمان پرآبی حدود ۱۵۰ هزار هکتار وسعت داشت و بیش از ۱۶۰ گونه پرنده مهاجر و بومی در آن زندگی می‌کردند که در حال حاضر مهاجرت پرندگان به این دریاچه نیز متوقف شده و علاوه بر این، انجیرستان‌های استهبان که بیش از هزاران سال قدمت داشتند نیز از بین رفته‌اند.

این فعال حوزه محیط زیست با اشاره به این‌که اکوسیستم و زیستگاه منطقه نیز از بین رفته است، افزود: متاسفانه به دلیل ریزگردها و پراکنش آن در منطقه اراضی کشاورزی مردم شور شده است.

کاظمینی با بیان این‌که در گذشته بختگان به عنوان سپر حفاظتی مانع از ورود اقلیم کویری به منطقه و استان فارس می‌شد اما در حال حاضر با خشک شدن دریاچه شرایط تغییر کرده، ادامه داد: در این راستا دریاچه به یک دشت نمک تبدیل شده و تمام شرایط برای ایجاد طوفان نمکی در منطقه وجود دارد و با هر وزش بادی در منطقه بختگان، نمک‌های کف تالاب بلند شده و در زمین‌های اطراف می‌نشیند که مشکلاتی به همراه داشته است.وی بیان کرد: وجود دریاچه در استان فارس در گذشته باعث تعادل آب و هوایی در استان می شد اما با خشکی دریاچه‌ها شرایط آب و هوایی تغییر کرده است.

این فعال محیط زیستی در خصوص وجود چاه‌های غیرمجاز در اطراف دریاچه‌های فارس، گفت: وجود این چاه‌های غیرمجاز در اطراف  دریاچه‌ها وجود از ورود آب به داخل آن جلوگیری کرده و شیره جان دریاچه را می‌مکند به همین دلیل ضروری است هر چه سریع‌تر نسبت به پر کردن این چاه‌ها اقدام شود.

وی تاکید کرد: با توجه به این خشکسالی‌ها وضعیت دریاچه‌های فارس هر روز بدتر می‌شود و به طور حتم طی چند سال آینده با مشکلات زیادی در این حوزه روبه‌رو خواهیم شد.
 
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.