کاخی در شمال ایران که زیرزمینی به دریا می‌رسد

کاخی در شمال ایران که زیرزمینی به دریا می‌رسد
نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی از بازگشایی کاخ صفی آباد بهشهر پس از 40 سال خبر داد و گفت: منتظر اعلام نظر نهایی از سوی وزارت اطلاعات هستیم تا عملیات اجرایی احداث جاده دسترسی به کاخ صفی‌آباد را آغاز کنیم.
سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷
ساعت ۱۲:۵۳
کد مطلب: ۱۵۸۲۱
Share
اسکان نيوز: علی‌محمد شاعری، نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: برای بازگشایی کاخ صفی‌آباد بهشهر طی یک سال گذشته پیگیری‌های بسیاری صورت گرفت تا بالاخره در مرحله نخست، دو ماه پیش موافقت‌های اولیه از وزارت اطلاعات اخذ شد.

 وی افزود: در مرحله دوم بازدید از کاخ صفی‌آباد توسط چند تن از مسئولان وزارت اطلاعات دو هفته پیش انجام شد که یک تیم کامل فنی، امنیتی و کارشناسی از مجموعه کاخ صفی‌آباد بازدید کردند و جوانب کار مورد بررسی مجدد قرار گرفت.

نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که در این بازدید راه‌های دسترسی پیشنهادی مورد بررسی قرار گرفت، تصریح کرد: پس از بازدید، صورت جلسه‌ای تنظیم شد و تعهدات طرفین و اقداماتی که باید انجام شود و ملاحظاتی که باید مورد توجه قرار بگیرد لحاظ گردید و قرار شد پس از بررسی ملاحظات در وزارت اطلاعات، نظر نهایی به مجموعه صفی آباد اعلام شود و عملیات اجرایی پس از اعلام نظر نهایی، آغاز شود.شاعری خاطرنشان کرد: اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری مازندران باید کاخ صفی‌آباد را مرمت و بازسازی کند و همچنین وظیفه نگهداری و مدیریت کاخ صفی‌آباد به لحاظ میراثی در اختیار اداره میراث فرهنگی و گردشگری قرار گیرد؛ البته دستگاه‌های دیگر مانند شهرداری، منابع طبیعی و محیط زیست نیز همکاری‌های لازم را به منظور ایجاد جاده دسترسی، فنس‌کشی و فراهم کردن امکانات و تسهیلات لازم برای عموم مردم انجام می‌دهند.

وی گفت: همچنین فرمانداری بهشهر به عنوان مسئول اجرایی شهرستان وظیفه هماهنگی میان دستگاه‌های اجرایی را برعهده دارد و امیدواریم با همکاری دستگاه‌های مربوطه به زودی شاهد آغاز عملیات اجرایی جاده دسترسی به کاخ صفی آباد باشیم.

شاعری  با اشاره به این‌که در حال حاضر منتظر نظر نهایی وزارت اطلاعات هستیم تا هر چه سریع‌تر اجازه آغاز عملیات اجرایی جاده دسترسی به مجموعه تاریخی کاخ صفی‌آباد به دستگاه های اجرایی شهرستان بهشهر اعلام شود، یادآورشد: ما همه گونه آمادگی خود را برای اجرا این پروژه به وزارت اطلاعات اعلام کردیم.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس گفت: بخش کاخ صفی‌آباد که کاربری گردشگری و میراثی دارد از بخش نظامی جدا می‌شود و پس از مشخص کردن حریم‌ها فنس‌کشی صورت می‌گیرد و ملاحظات امنیتی مورد نظر سازمان اطلاعات اجرایی خواهد شد.

وی با بیان اینک‌ه با انجام این مراحل بازدید از بخش میراثی کاخ صفی‌آباد برای عموم مردم آزاد می‌شود، یادآورشد: حایلی میان بخش میراثی و نظامی ایجاد می‌شود تا ضمن رعایت تمام ملاحظات امنیتی مردم بتوانند از جاذبه‌های طبیعی و گردشگری مجموعه کاخ صفی‌آباد استفاده کنند این اتفاق بسیار بزرگی در جهت توسعه گردشگری و رونق اقتصادی شهرستان بهشهر محسوب می‌شود.

شاعری با بیان این‌که بازگشایی و بازدید از کاخ صفی آباد یکی از آرزوهای دیرینه مردم بهشهر بود که پس از 40 سال در حال تحقق است، اظهارکرد: به دنبال این هستیم که مدیریت کاخ صفی آباد به صورت یکپارچه در اختیار اداره میراث فرهنگی و گردشگری قرار بگیرد تا در آینده مشکل تداخل مدیریتی به وجود نیاید.


کاخ صفی‌آباد در جنوب غرب شهرستان بهشهر و در بالای ارتفاعات منتهی به دشت قرار دارد. این کاخ به دستور شاه عباس بزرگ ساخته شد و در زمان شاه صفی توسعه پیدا کرده‌ است.

این کاخ در میان باغی زیبا به صورت بنایی مربع شکل و دارای ابعاد ۲۵ × ۲۵ متر بوده و در دو طبقه ساخته شده است. ورودی کاخ در سمت شمالی قرار داشته که با عبور از پنج پله امکان دسترسی به داخل طبقه اول کاخ وجود دارد. طبقه اول دارای اتاق‌های متعدد بوده که از طریق راهرو و هشتی امکان دسترسی به داخل آن وجود دارد.

طبقه دوم نیز دارای راهرو و اتاق‌های زیبا است. از کاخ صفی‌آباد و تا باغ شاه بهشهر که به عمارت چهل ستون مشهور است، یک راه زیرزمینی احداث شده بود که در مواقع ضروری مورد استفاده عبور و مرور یا سایر جریانهای دیگر می‌گردید.

فاصله کاخ تا دریا در حدود ۱۶ کیلومتر است و در ایام سلطنت صفویه، این راه زیر زمینی جهت امور سوق‌الجیشی و جلوگیری از تهاجمات ازبکان و سایر ملل که در حول و حوش دریای خزر زندگی می‌کردند، استفاده می‌شد.  کاخ صفی‌آباد در حال حاضر کاربرد نظامی داشته و بازدید از آن میسر نیست ولی از تمام شهر می‌توان آن را دید. 

این بنا در سال ۱۰۱۰ هجری قمری به فرمان شاه عباس ساخته شده. شاه عباس اول، از نظر علاقه‌مندی به فرزند دل‌بند خویش این بنا را کاخ صفی‌آباد نام‌گذاری کرد.

بنابر روایت مورخان دیوارهای درونی کاخ دارای نقاشیهای گوناگون بوده که متاسفانه امروزه، اثری از آن بر جا نمانده. از مصالح به کار رفته در این کاخ، سنگ، آجر و گچ است که در قرن اخیر بر اثر ویرانیهای پیاپی ساخته شد.

این کاخ در زمان حمله افغان‌ها آسیب دیده و در زمان نادر شاه تعمیر و بازسازی شد. این بنا در زمان قاجاریه نیز مورد مرمت قرار گرفت و در قرن اخیر کاملا احیا شده است. این کاخ تا سطح دریای خزر حدود ۶۵۰ متر ارتفاع دارد که چراغ‌های بندرترکمن و بندرگز از آن نمایان است و تا ۳۰ کیلومتر چشم انداز دارد. این کاخ در حدود ۷۰ سال پیش طعمهٔ حریق شده و به کلی آثار و شکوه باستانی خود را از دست داد. مصالح ساختمانی آن نیز به غارت برده شد. در سال ۱۳۱۵ رضا پهلوی دستور به تعمیر و مرمت کلیه تأسیسات کاخ را داد.

مجموعه تاریخی صفی‌آباد که مشتمل بر یک کاخ و باغ بزرگی از دوره صفوی است پس از انقلاب اسلامی در اختیار وزرات اطلاعات قرار گرفت و تا اوایل سال 84 تصمیمی درباره آزادسازی عرصه‌وحریم این کاخ صفوی گرفته نشده بود. با حضور مشاور در مجموعه باغ‌های تاریخی عباس‌آباد بهشهر به منظور تهیه طرح ساماندهی باغ‌ها، رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دستور آزادسازی مجموعه صفی‌آباد را برای قرار گرفتن در طرح ساماندهی داد.

مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.